Infertilitate.. de 4 ani incercam sa avem un copil

13-05-2009
ruxandra16
Nu este medic/terapeut
ruxandra16
Buna ziua, am si eu o problema si anume nu reusesc sa raman insarcinata de aproape 4 ani incercam si nimic.Am facut tot felul de analize si toti doctori la care am fost au pus un diagnostic diferit dar nimic concret, ba ca am anexita, am facut tratament, ba ovar polichistic, am facut tratament cu anticonceptionale, ba endometrioza, am facut analiza CA 125 si mi-a iesit 18, 5 deci nu am.Doctorita la care merg acum spune ca totul ar fi in regula dupa fiecare ecograf intravaginal spune ca nu am nimic si ca pot ramane, dar eu nu am ramas niciodata in 4 ani de cand incercam.Mentionez ca am ciclu regulat de 25 zile, durerii infernale de burta la ciclu, ma tine 7-8 zile si am hemoragie puternica de fiecare data.Ce poate fi?
Va multumesc mult!
5 comentarii
0
13-05-2009, ora 12:51
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
ciao!
ai facut si un examen pentru trompe, sa vezi daca sunt deschise?
sotul tau a facut spermograma?
ai monitorizat ovulatia?
test papa nicolau, tampon vaginal?
0
13-05-2009, ora 13:13
ruxandra16
Nu este medic/terapeut
ruxandra16
ciao!
sotul meu a facut spermograma si este ok(la mine pare a fi problema, dar nu stiu care), am facut si papanicolau de 4 ori pe an, ovulatie am dar nu in toate lunile(am abonament la teste de ovulatie), cat despre trompe urmeaza sa merg la Giulesti sa-mi faca o interventie.Aproape le-am facut pe toate, nu-mi pierd toate sperantele ca poate bebe va veni si la mine intr-o zi, dar dupa 4 ani de incercari e cam greu sa mai speri intr-o minune.
0
13-05-2009, ora 14:23
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
nu iti pierde speranza, dar daca poti sa faci cat mai multe investigatii nu ar fi rau,
tamponul vaginal este total diferit de papa nicolau, nu e deajuns papa nicolau,
tampon vaginal este foarte important, se cauta alte boli care duc la infertilitate, clamydia, ureoplasma, etc,
daca poti sa faci si o isteroscopie, este o telecamera care se introduce in uter sa vada daca e ceva, tip, polipi sau altceva care nu se vede cu o simpla ecografie,
analize de sange pt dosajul hormonal, ar fi de urmarit si tiroida,
cariotipul pentru amandoi,
eiii sunt multe dar trebuie si ajutorul lui Dumnezeu, cand toate analisele sunt bune,
bafta la bebe, pupici.
0
13-05-2009, ora 14:30
ruxandra16
Nu este medic/terapeut
ruxandra16
Mesi mult de tot megghi, o sa sa le fac pe toate cu siguranta, nu ma dau batuta asa usor, asa cum ai spus cu ajutorul lui Dumnezeu poate voi reusi sa fiu mamaica.Pupici si inca o data multumesc mult.
0
13-05-2009, ora 14:35
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
sa speram ca o sa devenim mamici amandoua, pentru ca si eu sunt ani in care am facut 1000 de analize si nimic pana acum, toate sarcinile se opresc in evolutie la 8 -10 saptamani, toate astea le stiu din experienza personala, dar Dumnezeu e mare si poate aude si dorinta mea, pupici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri legate de infertilitate
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze cervicale ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  •