infiltratii cu NEOVISC pt gonartroza-umflarea corpului posibil efect secundar?

05-12-2012
Elgo
Nu este medic/terapeut
Elgo
Buna ziua,
Mama, in varsta de 62 de ani, a facut acum 2 luni infiltratii cu NEOVISC la ambii genunchi, fiind diagnosticata cu gonartroza. Doza a fost administrata intr-o singura injectie la fiecare picior. Problema este ca, de atunci, mama a inceput sa manifeste sensibilitate iesita din comun la sare, orice este acru si chiar usturoi, reactiile fiind de umflare a fetei, mainilor si picioarelor. Am eliminat total sarea din alimentatie si am observat ca nu se mai umfla. Totusi, daca incearca sa puna chiar si un strop (abia perceptibil) de sare in mancare, se umfla imediat, in mod vizibil, mai ales la fata. Este posibil ca aceste reactii sa fi fost declansate de Neovisc sau e doar o coincidenta? E posibil ca Neovisc sa aiba efecte secundare la nivelul rinichilor, ficatului? Va rog sa imi recomandati ce analize specifice sa faca. Va multumesc.
21 comentarii
0
05-12-2012, ora 22:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceste infiltratii sunt deosebit de controversate, nu numai datorita complicatiilor frecvente, dar mai ales datorita utilitatii reduse. Gonartroza (distrugerea cartilajului articular) este datorata suprasolicitarii de tip mecanic, urmare a efortului excesiv si greutatii exagerate.
Este greu de spus daca simptomele enuntate sunt datorate insa acestor infiltratii sau reprezinta doar manifestarea unei alte afectiuni, cum este hipertensiunea arteriala.
Nu am inteles un amanunt capital, ce greutate/inaltime are pacienta??
Astept detalii relevante, cum ar fi antecedente vasculare, reumatologice, metabolice, hepatice, renale, endocine etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-12-2012, ora 07:25
Elgo
Nu este medic/terapeut
Elgo
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, e vorba de obezitate - cauza directa a gonartrozei(1, 55m; 95kg). Mama e de multi ani supraponderala, desi a avut multe tentative de slabire care, fie au dat rezultate pe termen scurt, fie au fost abandonate. Acum se afla intr-un proces de scadere in greutate serios prin schimbarea stilului de viata si al alimentatiei. A inregistrat rezulatate pozitive, acum are cu 7 kg mai putin. In privinta antecedentelor: acum 15 ani a avut colecistectomie. Isi face analizele de sange si urina odata sau de doua ori pe an si rezultatele sunt in general in parametri normali cu urmatoarele exceptii identificate de laborator: neutrofile -46, 9%, acid uric seric-11.51, corpi cetonici -15 (in anii precedenti nu a avut Cc prezenti), glicemie-99 (a scazut de la 122 cat avea in 2010), colesterol 245. Tensiunea e in general 12 cu 8, cu oscilatii pana la 16 cu 9 (cam o data la o luna-doua). Are diagnostic de cardiopatie ischemica. Alte antecedente nu are. Medicamentele pe care le ia sunt Egilok, Prestarium si, rar, Indapamid, pentru eliminarea apei, numai cand ii creste tensiunea. Cee ce ne intriga este ca pana acum, desi supraponderala, nu a avut asemenea reactii drastice si imediate la sare, acru si in general la condimente, si cu atat mai mult ne intreabm de ce acum cand a inceput sa slabeasca, i se intensifica aceste sensibilitati. Precizez ca nu a slabit in mod alert.
Intorcandu-ma la gonartroza, inteleg ca trebuie sa slabeasca urgent si semnificativ. Va multumesc pentru atentia acordata numeroaselor mele nedumeriri.
0
06-12-2012, ora 13:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, gonartroza este datorata celor 45 kg in plus, ca si cardiopatia ischemica, hipertensiunea arteriala etc.
Probabil ca edemele descrise sunt datorate tratamentului anti-hipertensiv si nu au legatura cu infiltratiile articulare.
Pe de alta parte, eu sunt impotriva infiltratiilor dintr-un motiv foarte pragmatic: oferind un oarecare confort (prin reducerea temporara a suferintei articulare), pacienta ""uita""de adevarata problema, cea a scaderii ponderale.
Sfatul meu este sa consultati un cardiolog, care sa reevalueze tratamentul anti-hipertensiv tinand cont de retentia hidrica actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-12-2012, ora 23:36
Elgo
Nu este medic/terapeut
Elgo
Multumesc foarte mult pentru sfat si clarificari! Felicitari pentru pasiunea si profesionalismul cu care va exercitati profesia si respectul pentru pacienti.
0
07-12-2012, ora 20:52
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Buna ziua...bunica mea in varsta de 85 ani, sufera de f multi ani de durere la genunchi, stiu ca e f in varsta...fiind de la tara, nu s-a dus la dr, atunci cand trebuia si bineinteles boala a avansat...acum merge f greu si o dor genunchii cand merge mai ales...stiu ca nu se mai poate face nimic la varsta asta, dar ma gandeam daca poate exista ceva, un tratament, fie el si naturist pt ameliorarea durerii..astept niste sfaturi daca aveti si de la dl doctor Uscatu multumesc..
0
08-12-2012, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate solutii pentru ameliorarea durerii, insa efectul este doar paleativ: antiinflamatorii orale, diverse aplicatii (unguente) locale, tratament homeopatic, balneo-fizio-terapie etc. Incercati aceste solutii, avand totusi asteptari rezonabile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-01-2013, ora 22:56
cornel1111111
Nu este medic/terapeut
cornel1111111
buna. am facut infiltratii in cot dupa o bursita. acum ma doare cotul, este o durere mai rea decat innainte. este normal?
0
26-01-2013, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este tocmai motivul pentru care aceste infiltratii trebuie judicios (si rarissim) practicate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-02-2013, ora 01:10
smy
Nu este medic/terapeut
smy
Buna ziua,

Am 27 de ani, inaltime: 1, 67cm - greutate: 60kg si am fost diagnosticata avand coxartroza congenitala de sold gradul 1. Am inceput tratamentul cu NeoVisc si dupa prima injectie ma doare soldul foarte tare si totodata a inceput sa ma doara si genunchiul incat schiopatez. Lucrez ca ospatar, stau foarte mult in picioare si frecvent urc-cobor scari pentru a servi clientii. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce ar trebuia sa fac mai departe, etc.
Multumesc!
0
17-02-2013, ora 09:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest gen de infiltratii sunt extrem de controversate.
In primul rand nu s-a inventat inca vreun medicament care sa "vindece"cartilajul articular distrus.
In al doilea rand, problema este de natura mecanica, si anume suprasolicitarea unei articulatii anormale (displazie coxo-femurala).
Aveti doua solutii: fie reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare si mers pe jos) si veti amana momentul protezarii soldului poate chiar zeci de ani, fie va puneti proteza de sold, cu care oricum nu puteti sta mult in picioare si nici merge mult pe jos.
Prin urmare, problema este, mai mult decat medicala, una sociala: trebuie sa va re-convertiti profesional catre o activitate non-solicitanta (de birou).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-06-2013, ora 10:32
andreeautza
Nu este medic/terapeut
andreeautza
Buna ziua. Mama mea are 64 de ani, si a fost diagnosticata cu gonartroza. A luat AtroStop timp de 3 luni, si nu prea i-a fost de ajutor.Durerile s-au accentuat. Dupa o alta radiografie i s-a spun ca deja cartilajul e mancat si se freaca os pe os. I se recomanda operatie pentru protezarea gennunchiului. Acum, eu as vrea sa aflu mai multe detalii despre aceasta operatie. Adica, in ce consta, cam cat ar ajunge costurile, cat dureaza internarea si mai ales cat dureaza recuperarea, si la cat timp dupa operatie va putea sa mearga.
Si inca o intrebare...In Focsani cunoaste cineva un doctor bun, care sa realizeze acest tip de operatie, si daca da, m-ar interesa si numele lui.

Va multumesc
0
09-06-2013, ora 14:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Momentul protezarii depinde de un element capital, pe care nu l-am inteles din relatarea D-voastra: ce greutate/inaltime are pacienta??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-06-2013, ora 14:21
andreeautza
Nu este medic/terapeut
andreeautza
Nu mi-am dat seama ca nu am mentionat aceste lucruri importante. 1.60 / 75 lg
0
08-01-2014, ora 17:44
mancaslarisa
Nu este medic/terapeut
mancaslarisa
Buna ziua,
Tatal meu in varsta de 50 de ani a fost diagnosticat acum 3 luni cu hernie de disc gradul 2.A incercat diverse tratamente care
i-am ameliorat durererea doar pe perioada de tratament.Acum doctorul i-a propus infiltratii cu neovisc (3injectii).Este recomandat sa le faca?El munceste si in constructii si depunde efort in anumite momente.Ar trebui sa incercam cu altceva?
Va multumesc anticipat.
0
09-01-2014, ora 11:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul herniei de disc este fie conservator (kineto-terapie, gimnastica medicala specializata), fie chirurgical.
In ambele situatii se impune categoric reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-07-2014, ora 10:33
marimar3
Nu este medic/terapeut
marimar3
Buna ziua. Sotul meu a facut acum trei zile artroscopie la genunchiu drept. La extermare domnul doctor i-a recomandat ca peste doua saptamani sa-i injecteze acest Neovisc. Citind toate aceste pareri, chiar nu mai stiu daca este bine sau nu sa folosim acest produs. Ce sfat imi dati? Va multumesc si numai bine
0
10-07-2014, ora 10:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu mi-am exprimat opinia personala in comentariile de mai sus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2014, ora 01:22
carmen silvia
Nu este medic/terapeut
carmen silvia
Buna ziua!
Am 46 de ani si diagnostic gonactroza grad 2 spre 3, mi sa recomandat ca singur tratament injectii cu hyalgan 3 bucati una la 7 zile de alta, inteleg din ce spuneti ca nu ar fi ok sa le fac si va rog mult parerea dumneavoastra, lucrez ca ospatar intr-un hotel nu mai pot sa urc sau sa cobor scari este un chin dar si cand ma asaz sau ma ridic de jos parca se contracta muschiul, numai genunghiul drept ma doare, cam de 8 luni este aceasta durere.
Va multumesc mult, si astept raspunsul dumneavoastra.
0
11-07-2014, ora 10:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aceste injectii nu rezolva cauza suferintei (distrugerea cartilajului articular), ci doar va lasa impresia ca puteti continua in regimul actual de greutate si efort.
In cazul D-voastra problema este mai mult una sociala decat una medicala, deoarece se impune reducerea DRASTICA a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-07-2015, ora 09:34
Emil T
Nu este medic/terapeut
Emil T
Am fost diagnosticat cu gonartroza primitiva bilaterala stad 1.Am 89 kg 1, 80m si 52ani.Intentionez sa fac infiltratii cu prp.Care este parerea dvs despre acest lucru.
0
24-07-2015, ora 10:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Distrugerea articulajului articular al genunchiului (gonartroza) este provocata de greutatea excesiva si de efortul exagerat.
Prin urmare, ar trebuie sa ma preocupe cauza si nu efectul: sa slabiti vreo 15 kg si mai ales sa reduceti drastic orice efort fizic.
Infiltratia are un efect 'pervers': va lasa impresia ca puteti continua sa traiti cu aceasta greutate si practicand eforturile actuale, ceea ce este profund fals si contraproductiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: