inflamare ganglioni?

25-04-2017
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
Am fost ieri la medic, mi s a scos o fractura de dinte direct fara sa mi se dea antibiotic inainte..s a facut anestezie..dar seara de la 0 cred ca mi s au umflat gangl submandibulari pe partea aia, se simte umflat..o fi gresit stomatologul ca nu a dat antibiotic inainte?i am si zis ca inainte consumasem cafea, cola..ce medicam sa iau sa mi treaca ?
5 comentarii
0
25-04-2017, ora 19:44
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Luati un antiinflamator( ibuprofen sau ketonal) dupa extractie, antibioticul nu se da ''standard''.
0
25-04-2017, ora 20:03
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
luai un nurofen..dar nu trebuie scos tot dintele ca asa intretine focar de infectie?ce daca a avut fractura nu se mai poate repara?asa mi a zis un dr si vreau sa intreb alt dr..mi a zis ca nu stiu cat s a rupt din radacina si nu merita..azi mi a mai cazut o bucatica mica dintr un dinte..pai astea au inceput dupa un timp dupa ce au trecut efectele anestezicului care au durat o ora..mi-e ca poate sa reapara..sa pun un prosop cu apa rece?
0
26-04-2017, ora 20:58
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Buna seara,

Aveti radiografie in acea zona? Daca nu, va recomand sa o faceti si sa o postati sa vedem si noi daca a mai ramas ceva acolo. In functie si de ce dinte este vorba, este posibil ca doctorul sa va fi facut o premolarizare( se elimina radacina ce prezinta infectie sau traumatism a unui molar inferior. Molarii inferiori, prezinta numai doua radacini si prin indepartarea uneia din ele se ramane cu o radacina si jumatate de coroana, ce seamana foarte mult cu un premolar).

Asa cum a spus si colega mea, luati un antiinfalmator, daca nu merge cu Ibuprofen, incercati ketonal. Daca durerea persista, mergeti la un consult postextractional.

O seara buna.
0
26-04-2017, ora 21:02
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
a mai cazut o bucata din dinte intr o zi..cred ca s slabe sanse sa se repare..
0
26-04-2017, ora 21:47
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Mergeti cel mai bine la un consult impreuna cu acea roadiografie si o sa vi se explice ce este de facut. Nu mai stati sa va tot "cada bucatele din dinte".

O seara buna va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul