inflamare os, articulatie fara cauza

01-02-2013
ipohondrul
Nu este medic/terapeut
ipohondrul
Mi-a iesit in afara un os al articulatiei mainii, cred ca este vorba de un carpien care este situat sub degetul mare si leaga radiusul cu articulatiile palmei. Este dureros si cel mai ciudat lucru este faptul ca nu exista o cauza, nu am depus efort, nimic altceva, m am trezit cu acel os iesit in proeminenta. Ce poate fi, este cazul sa vizitez un doctor?
3 comentarii
0
02-02-2013, ora 17:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca raspunsul depinde de datele personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice etc.
Nu puteti evita consultul clinic la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-06-2013, ora 12:29
maria.andreea1
Nu este medic/terapeut
maria.andreea1
Buna ziua! As dori sa va intreb ceva asemanator. Am observat recent aparitia unui os de marimea maslinei pe tibia piciorului drept, in urma unei lovituri (sport) care a avut loc acum o luna, cu aproximatie. Este evident la atingere, iesit in afara, dar nu se observa cu ochiul liber. E dureros. Despre ce poate fi vorba? Am crezut ca o lovitura banala trece de la sine, nu cred ca e vorba de fractura. Acum cateva zile am pus mana in zona aceea si am vazut diferenta. Imi recomandati niste unguente antiinflamatoare?
0
12-06-2013, ora 12:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi un hematom post-traumatic, poate fi o periostita post-traumatica, poate fi o leziune musculara sau chiar vasculara (venoasa).
Un consult clinic va face diferenta si va stabili atitudinea terapeutica.
In orice caz, in nici unul dintre cazuri nu se pune problema de medicamente sau unguente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •