inflamarea gatului

09-03-2012
AncaClaudia
Nu este medic/terapeut
AncaClaudia
de ceva timp am simti sub mandibula presupun ca acolo sunt amigdalitele de-o parte si alta a mandibulei putin imflamate, nu am dureri de gat sau febra, acuma mi s-a umflat putin gusa.ce ar putea fi?va multumesc
4 comentarii
0
10-03-2012, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1/ ganglioni limfatici de la probleme dentare
2 sialoadenita sau sialolitiaza.. ( probleme cu glandele salivare) se impune un consult la maxilo-facial si la stomatolog
0
11-03-2012, ora 00:36
ramona balint
Nu este medic/terapeut
ramona balint
Buna seara, am si eu o mare problema. Nu pot ajunge la medic din cauza anumitor probleme si de aceea apelez la oricine ma poate ajuta cu un sfat.De o saptamana jumatate a inceput sa ma doara maseaua dupa care a urmat intepaturi puternice si arsuri in urechea stanga, pe urma a inceput sa ma intepe si tampla.La inceput am luat antiinflamatoare cum ar fi ketonal forte gandindu-ma ca am luat curent insa pe parcurs intepaturile au devenit mai puternice si in zona capului.am luat Tetraciclina 2 pastile la 6 ore timp de o sapatamana, si inca mai simt intepaturi.Credeti ca ar putea sa fie vorba de o infectie sau ca ar putea sa ajunga la cap? sau poate ar trebui sa mai tin inca o cura de tetraciclina?
Este normal sa mai simt o perioada asa?
Tin sa mentionez ca acum 3 ani am facut sinuzita
si cat despre dantura am o masea ( cea in cauza care mi-am scos nervul dar este cariata). Va rog spuneti-mi ce ar fi de facut. Va multumesc.
0
11-03-2012, ora 05:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de facut consult la stomatolog, cred ca acolo e cauza
faci periaj intens cu periuta decdinti... pana la sange in jurul acelei masele
folosesti des apa de gura
eviti sa consumi foarte rece sau foarte fierbinte
0
17-03-2012, ora 01:12
ramona balint
Nu este medic/terapeut
ramona balint
Respect din partea mea si multumesc pentru sfat d-lui doctor F Valeriu, intr-adevar am fost azi dupa ce am terminat cura de tetraciclina la dentist. D-ra doctor mi-a spus din prima ca este de vina ultima masea din partea stanga de jos, in sfarsit mi-a facut extractia iar in cele din urma m-a reprogramat pentru vinerea viitoare sa-mi extraga maseaua de sus din mijloc( tot pe partea stanga) tocmai din acelasi motiv pentru care nu poate fi tratata. Ceea ce vreau sa va spun este ca de azi dimineata inca mai simt aceleasi intepaturi in ureche si in zona capului, ma intrebam daca e normal si daca trece, sau poate fi din cauza maselei de sus? Ce pot face in aceasta privinta? pot sa va spun ca ma doare si gatul inca.
Eu am intrebat-o pe dentista si nu mi-a spus cauza. Va multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •