Inflamarea post extractie -masea de minte

22-06-2018
Dan1108
Nu este medic/terapeut
Dan1108
Buna seara!
Saptamana trecuta mi-a fost extrasa maseaua de minte (stanga jos) prin operatie, dupa care s-a inflamat foarte rau, si la aproape o saptamana am mers inapoi la medic care mi-a prescris in sfarsit antibiotic si mi-a indepartat un pic din infectie.
Antibioticul lucreaza bine, edemul s-a micsorat insa mi-a ramas o mica umflatura tare la atingere, pe mandibula, iar pe interior un surplus de gingie imi acopera maseaua alaturata, facandu-mi imposibila masticatia.
Credeti ca se va retrage de la sine?

Va multumesc!
2 comentarii
1
23-06-2018, ora 06:06
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, de cele mai multe ori acea gingie se retrage de la sine. Daca nu se retrage in cateva zile, mergeti la medicul dentist pentru a o indeparta; este o procedura simpla.
1
23-06-2018, ora 14:10
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
va sugerez sa faceti masaj in zona respectiva, si vedeti daca se retrage si se reaseaza gingia.Daca nu trece in cateva saptamani, si e deranjanta cred ca este cazul sa mergeti la medic sa rezolve el cumva situatia.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •