Inflamatie baza limba

29-10-2012
Ares2006
Nu este medic/terapeut
Ares2006
Buna ziua,
Am o intrebare legata de aparitia unei inflamatii la baza limbii. Am fost supus unei uvulectomii acum o luna. Toate bune si frumoase insa dupa interventie am simtit ca am ceva in gat ca si cum mi-ar fi ramas ceva acolo, senzatie insa nedureroasa. I-am povestit medicului care a pus senzatia pe baza interventiei (anesteziei) si mi-a zis ca o sa imi treaca in timp. Vazand ca nu trece m-am intors la control (lueta arata foarte bine) si i-am zis ca senzatia nu a disparut. In urma consultului medicul mi-a zis ca am o amigdalita linguala, mi-a prescris Ibuprofen si Hexoralleten iar daca nu dispare sa trec pe Augmentin. Am urmat toate aceste indicatii insa nimic, ba chiar senzatia s-a amplificat..:|. Adica la fel nedureroasa, dar parca inghit din ce in ce mai greu. Ideea este daca aceasta inflamatie are legatura cu ceea ce s-a efectuat sau pur si simplu e o intamplare. In alte ordine de idei diagnosticul de amigdalita presupune si durere (sau ma insel?), ceea ce la mine nu e cazul. In schimb incep sa imi fac tot felul de ganduri...:|

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
29-10-2012, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Poate fi un reflux gastric care a iritat fsringelecsi amigdala linguala
Tratamentul pe gura a antibioticelorcsi antiinfoakatoarelor a afectatvsi mai mult stomacul
Pe forum gasti sfaturi referitor la regim si tratament local
0
29-10-2012, ora 19:41
Ares2006
Nu este medic/terapeut
Ares2006
Multumesc pentru raspuns, sunt un pic mai linistit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •