ingrasarea parului

05-11-2009
simmona
Nu este medic/terapeut
simmona
problema mea este ca mi se ingrasa parul foarte repede.cam intr-o zi de cand il spla.am incercat tot felul de sampoane scumpe antidegresante si nimik, , nu stiu ce sa mai incerc, mam gandit la sapun cu sulf pt par, dar nu l-am mai gasit in farmacii.akum ceva ani l-am folosit.concluzia este ca nu ma pot spala zilnic, k am auzit k nu ar fi bine, ar secreta si mai mult sebum.as dori un sfat in legatura cu aceasta
4 comentarii
0
05-11-2009, ora 10:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Grasimea vine din interior. Ar trebui sa-ti schimbi alimentatia cu una mai sanatoasa si sa faci un tratament homeopat.
0
05-11-2009, ora 17:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ingrasarea parului nu are nicio legatura cu "grasimea din interior", ci tine de factori hormonali.
Spalarea zilnica a parului nu prezinta niciun pericol ! Americanii spun: " wash and wash and wash!"
Puteti folosi sampoanele din gama Alpecin sau Ducray.
0
06-11-2009, ora 20:49
alexandra96
Nu este medic/terapeut
alexandra96
Si eu ma spal in fiecare seara la cap si am aceeasi problema, stiti vreo solutie care sa mearga sigur sa nu se mai ingrase parul ?
0
09-11-2009, ora 16:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La femei, ingrasarea parului excesiva poate fi in legatura cu o insuficienta secretorie ovariana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamente pentru păr făcute acasă
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Niveluri foarte mari de substanțe chimice regăsite în produsele de îngrijire a părului (studiu)
  •