ingrijorare foarte mare.. anemie? | Forumul Medical ROmedic

ingrijorare foarte mare.. anemie?

03-01-2012
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
miam facut anul trecut un set de analize prin martie si as vrea sa le repet miau iestit cu semn linfocitele si leucocitele medicul sp k am anemie sa fie oare altceva ce analize ar trebui sa repet anul acesta?ast un sfat va multumesc
16 comentarii
0
03-01-2012, ora 22:50
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Leucocite multe inseamna ca ai o infectie.
Ar fi bine sa faci hemoleucograma, creatinina, transaminaze calciu ionic, fier, magneziu, vsh, fibrinogen.
Dar si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza, nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Simti nasul infundat? te doare gatul sau ai mucozitati in gat?
Verifica si daca ai carii.
0
03-01-2012, ora 23:59
lilik05
Nu este medic/terapeut
lilik05
Buna ziua.Am facut un avort la sfarsitul lui noiembrie...din acea zi am inceput sa iau anticonceptionale karissa, date de medic.Timp de 1 luna de la avort nu am mai avut nici un contact sexual...iar in cele 7 zile de pauza de la pilule cand trebuia sa imi vina menstra, , mi-a venit doar 1 zi, si foarte putin.Acum sunt la a 2-z folie, mai am de luat 8 pastile si am avut o scurgere rosie-maronie...primul contact sexual de la avort a fost acuma 1 saptamana si cateva zile.De la ce ar putea fi acele secretii?
0
07-01-2012, ora 19:59
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
nu am decat carii atat dar am sami fac un set de analize sa stau linistita multumesc de sfat
0
07-01-2012, ora 22:27
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai stii cate probleme poti avea de la bacteriile din carii, nu ai mai sta asa linistita.
Sunt implicati streptococi, de exemplu - streptococul mutans.
Citeste si aici ce pot face streptocociii :
http://www.jurnalul.ro/medicul-de-familie/infectiile-streptococice-print-559212.htm
Bacteriile din carii se pot raspandi la gingii, obraji, gat, limba, trec in sange prin gingii si pot afecta chiar si inima, articulatiile dar si alte organe.
Iti pot declansa si alergii.
Astepti sa faci o infectie care sa trebuiasca tratata cu antibiotice sau sa roada osul?
Cauta si citeste pe net - bacteriile din carii - si ai sa vezi cate probleme pot sa apara.
Mai ales ca stii ca ai carii, mergi la stomatolog cat mai curand.
0
07-01-2012, ora 22:32
tema
Nu este medic/terapeut
tema
lilik05, ar fi bine sa mergi sa faci un control ginecologic.
Mergi la ginecologul care ti-a recomandat acele anticonceptionale.
Dupa avort se produc modificari hormonale, dar este bine sa discuti asta cu medicul tau.
0
08-01-2012, ora 20:36
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
mie frica de dentist nu suport am avut in copilarie o trauma de la dentist am fost sami plobez o masea si mi sa blocat in masea aparatu acela care curata si de atunci nu mai calc am fost anul trecut doar la o consultatie dar nu iam lasat sa se apropie cu vreo ustensila imi sta inima in loc numai cand vad nu stiu cum sami imi inving frica mas duce as da toti bani numai sa numi fie frica dar din cauza asta nu ma pot duce stiu sunt constienta de riscurile care sunt MIE FRICA...
0
09-01-2012, ora 13:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la stomatolog si spune-i ca ai aceasta frica, o sa umble mai cu grija.
Ce vrei... se intampla! Si eu am avut probleme cu stomatologi mai neandemanatici dar asta e!
Oricum o sa trebuiasca sa mergi pana la urma. Vrei sa ajungi sa le scoata si sa ramai fara masele sau dinti de la varsta asta? plus ca miroase gura de la carie...o sa se indeparteze sotul tau de tine si nu stii de ce.
Este foarte respingator acest miros!!!
Impune-ti sa fii puternica si incearca sa ignori amintirea acelui incident neplacut.
In fond, ce mare lucru este ca s-a blocat freza acolo? A scos-o pana la urma!
Mergi si tu la alt stomatolog, discuti cu acesta si vezi daca te simti bine in acel cabinet, daca iti inspira liniste si siguranta.
Nu trebuie neaparat sa te si programezi la primul cabinet unde intrii.
Mergi in mai multe cabinete, te interesezi de program, ce medici sunt si spui ca revii pentru programare. Apoi te gandesti unde sa mergi.
0
09-01-2012, ora 19:06
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
inca nu am inceput sa am probleme cu de genu dar ma ast sa inceapa si aceasta pl.cu mirosul am incercat sa ma acomodez cu cabineul am fost dar tiam zs doar consult atat ma ia cu inima incepand cu mirosul dar vnu pot mie frica am sa incerc din nou pana am sa reusesc nu o sa ma las invinsa de un aparat si un miros as plati oricat numai sa nu simt nimic cemi face dar unde sa ma adresez pt asa ceva sa nu am nici cel mai mic simt ca imi sta inima si nu glumes am o pl.grava cand am fost la consult imi sarea inima din piep ma albisem toata nu mai simteam nici piciarele poate alti chiar rad de mn dae asa sunt eu
0
10-01-2012, ora 14:49
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine sa iti faci si analize sa vezi cum stai cu - calciu lactic, calciu ionic, magneziu, potasiu.
Si o carenta de vitamine si minerale te poate determina sa ai astfel de reactii.
Poti fi iritata, nervoasa - daca ai o carenta de Mg, iar carenta de Ca - poate duce si la alte manifestari, de exemplu - spasmofilie ( care seamana cu atacul de panica).
Nu lua singura vitamine si minerale, mai ales fara sa faci aceste analize mai intai, ca iti pot face rau.
Vorbeste cu medicul despre acestea, cand o sa iti faci analizele anuale.
Stomatologul poate sa iti faca anestezie locala si nu simti nimic.
Chiar si inainte de anestezie, poate da cu un spray care amorteste locul si nu prea mai simti nici injectia.
Chiar am in familie pe cineva care asa procedeaza. Stomatologul o intelege ca ii este frica si ia toate masurile sa se simta cat mai comod.
0
10-01-2012, ora 15:53
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
iti multumesc farte mult de aceste sfaturi utile da am sami fac chiar sunt programata joi la analize si in ceea ce priveste stomatologul a mai prins un pic curaj mai ajutat foarte mult si pt acest mic curaj mersi
0
14-01-2012, ora 17:41
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
buna (tema) mi_au iesit bune analizele in doar la neutrofile am 49.0% si val normala e de la 50-68 imi poti da o parere din partea ta?ms mult
0
15-01-2012, ora 01:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu este deajuns doar numarul de neutrofile, ci toata hemoleucograma trebuie interpretata.
Oricum, aceste neutrofile scazute pot indica o infectie in corp, o anemie...mai multe.. Analizele trebuie corelate si interpretate in ansamblu si cu alte elemente. Nu este asa simplu.
Fierul si calciul ti le-ai facut?
Cate leucocite ai, chiar daca nu nu depasesc limita? Hemoglobina? Urocultura sau sumarul de urina? Ce rezultate mai ai?
0
17-01-2012, ora 09:33
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
wbc-6.4, neutrofile%-49.0, eosinofile%-3.0, basofile%-0.5, limfocite%-38.7, monocite%-8.8, rbc-4.00, hgb-11.8, hct-36.3%, mcv-91fl, mch-29.5pg, mchc-32.5g/dl, rdw-11.5%, plt-298, mpv-9.3fl, pct-0.279%, pdw-16.5%, neutrofile-3.14, eosinofile-0.19, limfocite-2.48, bazofile-0.03, monocite-0.56, glicemie-113, tgo-18, tgp-15, si despre mine am 50kg.si 1.60m inaltime cam atata am facut momentan
0
17-01-2012, ora 19:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai facut cumva analizele dupa ciclu sau nu prea mananci carne? Ai hemoglobina cam mica.
Glicemia este cam mare.
Nu mai manca dulciuri decat cu masura, dar vezi ca si sucurile contin mult zahar.
Deasemenea pastele fainoase pot creste glicemia, poti sa le stropesti cu otet balsamic sau otet simplu - dupa ce le-ai fiert si asa se va asimila mai putin glucoza.
In seara de dinainte de a face analizele, nu trebuie sa mananci dulce nimic, asta poate da un rezultat (fals) mai mare al glicemiei, dar nici grasimi - in caz ca faci si colesterolul (si acesta va iesi mai mare)
Desi sunt in limite, eu as fi de parere ca ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma, in caz ca nu ai facut de mult timp, deoarece acea hemoglobina mica, daca ar fi si fierul mic ( nu stiu daca l-ai facut) ar putea indica o infectie vaginala cu e-coli sau alta bacterie care consuma fierul din organism.
Pentru o analiza efectuata corect - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ..
0
17-01-2012, ora 20:36
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
nu am avit ciclu inainte si da nu pre agreez carnea de nici un fel eu de obicei o ciugulesc cand mananc si dulciuri manac rar dar posibil sa fii gustat ceva dulce seara dar de obicei am avut si am glicemia sub 100 am avuto si 75 si mi sa spus sa beau cafea un pic pe ziii si asta am facut pt ca nu bea cafea sau fumez si am uramt sfatu si iata rezultatul cand miam luat tensiune la farmacie din pacate nu mg aparatul imi arata 14 dar mia spus farmacista ca nu prea merge si da stiu ca trb sa iau fier mia spus si doctora si asta am sa fac mersi de sfat
0
18-01-2012, ora 11:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ti-a spus sa iei fier, cu atat mai mult ar trebui sa mergi sa faci acea analiza de secretie vaginala - cu antibiograma neaparat.
Daca ai o bacterie care mananca fier si iei suplimente de fier o sa o alimentezi mai mult si nu este bine. Vezi ce ai, faci tratament si fierul se reface singur.
o sa incepi sa ai dureri de articulatii (degete, genunchi, sold si coloana lombara) si nu o sa stii de ce. Pai de la toxinele eliminate de bacterie care irita articulatiile! Mai pot da si infectii la inima, asa ca nu este ceva de neglijat, mai ales ca ti s-a gasit asa tensiune mare.
Dar o infectie vaginala neglijata duce in timp si la aparitia unei rani pe col, ca doar bacteriile astea nu stau acolo degeaba. Rod si ele.
Vezi cum am scris mai sus ca trebuie sa procedezi si fa-ti analiza cu antibiogranma.
Daca nu ceri si antibiograma, o sa iti dea o insiruire de bacterii, dar nu vei stii daca sunt patogene sau nu si nici la ce antibiotice sunt sensibile ca sa te tratezi corect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •