Ingrijorata ca nu stiu ce inseamna :( :-s !!

12-03-2008
maddyx
Nu este medic/terapeut
maddyx
mi-am facut analizele de curand...adica ieri... :D.. azi le-am ridicat...si ce vad ma ingrijoreaza putin...iar medicul meu de familie...sincera sa fiu e cam incompetent... in fine... vreau sa stiu ce inseamna ceea ce mi-a iesit.Mentionez ca nu am avut boli grave.. si abia am iesit dintr-o gripa urata.Voi spune doar parametri care au iesit peste normal sau sub normal: Hematologie: CHEM 31.92, RDW-SD 48.21, RDW-CV 15.81, MONO% 12.71; Urina: Mucus+, foarte rare celule epiteliale plate si leucocite; Biochimie: HDL - COLESTEROL DIRECT* 68. Multumesc anticipat
1 comentarii
0
12-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
CHEM, RDW-SD, RDW-CV sunt niste indici care in acest context nu au semnificatie, avand in vedere ca hemoglobina, hematocritul si numarul hematiilor sunt in limite normale, iar modificarile amintite sunt minime.
Procentul monocitelor putin crescut, posibil pe seama afectiunii pe care ati prezentat-o. Nu spuneti nimic de valoarea absoluta a monocitelor, care ne intereseaza de fapt, probabil e in limite normale si atunci nu mai putem spune ca aveti numar crescut de monocite.
Mucusul in urina poate sa apara in infectii, dar nu pare sa fie cazul dvs, in litiaza urinara sau alte afectiuni ale tractului urinar.
HDL-colesterol cu cat e mai mare cu atat e mai bine pentru ca scade riscul bolilor cardiovasculare.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.