Ingustarea posterioara a spatiilor intervertebrale

12-10-2014
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna seara,

In urma unei radiografii lombare mi-a iesit urmatorul diagnostic:Ingustare posterioara a spatiilor intervertebrale L2-L3, L3-L4, SI L4-L5.
Corpi vertebrali cu dimensiuni lite normale.
Am 28 de ani, 1.63 cm si 48 kg.Am facut aceasta radiografie deoarece de 6-7 luni ma doare in partea dreapta in zona rinichilor ca sa zic asa, o durere pe orizontala, durerea nu este foarte puternica( nu iau pastile) dar este zi de zi.
Ce inseamna acest diagnostic?Ce as putea face mai departe?
Multumesc!
4 comentarii
0
12-10-2014, ora 21:00
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa va adresaţi unui centru specializat în tratamentele pe coloana pentru un tratament de recuperare medicala
Cu stima
Dr Petre Muresan
0
12-10-2014, ora 21:05
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Multumesc dl. Dr!
Pana atunci pot practica aerobic?Pot ridica greutati?nu foarte mari 1.5-2 kg?
Este un diagnostic sa zic grav, aceasta este cauza durerilor mele de spate?ce parere aveti dvs?
O seara buna!
0
12-10-2014, ora 21:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a va putea da un răspuns cât mai exact ar fi necesare şi ceva investigaţii pentru rinichi. Aţi făcut o ecografie ? Durerea e posibil sa vina de la coloana conform radiografiei, dar trebuie văzut ce e şi cu rinichii. Mişcare puteţi face, dar uşoară şi fără ridicare de greutăţi. În ce oraş locuiţi şi ce medici aţi consultat pentru problema dumneavoastră ?
Dr Petre Muresan
0
12-10-2014, ora 21:50
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Eu locuiesc in Judetul Prahova, iar medicul la care am fost este internist.Am facut in luna iunie o ecografie abdominala(durerea mea a aparut in aprilie/mai) unde s-a vazut ca am nisip la rinichi dar care nu pune probleme si am 2 hemamgioane pe ficat unul de 14 mm si unul de 13 mm.Sumar de urina nu am facut.Dr internist mi-a dat o sapt Aflamil 2 pastile / zi si no spa, cat timp le-am luat nu m-a mai durut apoi durerea a aparut.Am observat ca atunci cand imi schimb pozitia atunci cand apare durerea fie ca sunt in pat, in masina durerea ma mai lasa.Vineri am facut un pic mai mult efort fizic si la sala si vad ca acum ma doare mai tare ca pana acum.Medicul internist mi-a recomandat 2 pastile de Rumalya /zi timp de o luna si Sindolor gel(inca nu am inceput tratamentul).Unde m-as putea duce in acest caz?Ce investigatii sa fac?Durerea poate fii si de alta natura?(ma gandesc la ce e mai rau fiindca ttal meu a murit de cancer pancreatic )Sau aceea ingustare este cauza principala? sa fac un RMN?

Multumesc mult dle Dr ptr timpul acordat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.