Ingustarea spatiului articular

07-11-2009
Lavinia Catalina
Nu este medic/terapeut
Lavinia Catalina
Problema mea este urmatoarea: acum 10 luni am suferit o entorsa la genunchi. Binenteles ca am avut parte de dureri groaznice, s-a umflat, etc. In iunie am facut cea de-a doua radiografie in urma careia am primit diagnosticul: ingustarea spatiului articular. Durerile au reaparut si de data asta sunt de nesuportat. Mai ciudat este faptul ca atunci cand deschid si inchid genunchiul, de fiecare data pocneste, nu stiu ce ar putea insemna acest lucru. Imi recomandati un RMN ? Ce as putea face/ lua pentru a-mi mai ameliora durerile ingrozitoare? Va rog din suflet sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac. Multumesc.
5 comentarii
0
08-11-2009, ora 16:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Ingustarea spatiului articular poate fi semn de leziune de menisc sau de artroza (degenerarea cartilajului articular).
In primul rand aveti nevoie de un consult specializat la un ortoped, abia mai apoi, in functie de indicatiile primite, veti efectua sau nu investigatii imagistice.
Deci, cautati un ortoped..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-11-2009, ora 16:34
Lavinia Catalina
Nu este medic/terapeut
Lavinia Catalina
Va multumesc! Am sa caut un ortoped in cazul asta. O zi buna si multumesc din nou ca mi-ati raspuns.
0
10-11-2009, ora 10:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare placere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-11-2011, ora 10:01
georgiangeo
Nu este medic/terapeut
georgiangeo
Buna ziua
Am facut o radiografie la genunchi si medicul mi-a zis ca am(Peusare Spatiul Articular Intern).vreau sa aflu si eu daca este grav, daca o sa mai pot practica sportul de performanta, daca o sa se vindece.
Va multumesc!
0
17-11-2011, ora 21:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pensarea spatiului articular este un semn radiologic de distrugere a cartilajului (artroza), determinata cel mai adesea de obezitate sau de efortul fizic/sportiv excesiv.
Prin urmare, decizia ramane a D-voastra sa practicati sportul in continuare, cu riscul agravarii rapide a artrozei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  •