inima are o bataie in plus

12-11-2010
teo_muntean
Nu este medic/terapeut
teo_muntean
Buna ziua,
Ma numesc Teodora si am 50 ani. Va rog sa-mi spuneti daca se poate, motivul ptr care inima are o bataie in plus. Bate normal si la un moment dat are o bataie in plus. Nu stiu sa va descriu exact dar eu am zis ca este ca un motor care da un rateu. Am fost la medic, am facut un EKG mi s-a spus ca traseul inimi nu are nici o modificare. Nu stiu ce sa cred. Acum iau aspacardin si calciu. Cu doi ani in urna am fost la urgenta la spitalul judetean si au spus ca lipsa de potasiu da aceste batai in plus, si tot atunci mi s-a spus de extrasistole atriale. Am apelat la dv ptr ca medicul de familie a avut un accident si eu am din nou probleme. Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat.Va multumesc.

Teodora.
4 comentarii
0
18-02-2012, ora 13:09
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
Teodora, am si eu aceasi problema...de 2 luni de zile si chiar nustiu ce sa mai fac. :| am si eu aceste "batai neregulate" in fiecare zi... aprox cate 10 asta cand nu am emotii si nu st nervoasa...dar cand sunt am vro 20 p zi...chiar nustiu ce sa mai fac nici eu...
0
21-02-2012, ora 13:02
elisabeth12
Nu este medic/terapeut
elisabeth12
pt teo si pt xena
Eu va recomand sa efectuati un holter EKG.Aceste extrasistole / batai in plus sunt normale pana la 200-300/zi (daca nu au un aspect sugestiv de o boala electrica a inimii).Daca doriti mai multe detalii referitor puteti accesa acest link http://www.medicina-interventionala.ro/cardiologie-interventionala/simptomatologie.html
0
27-02-2012, ora 12:06
XENA 25
Nu este medic/terapeut
XENA 25
nu sunt extrasistole.st din acelea lipsa! batai lipsa :(
0
29-03-2013, ora 14:27
acrobatu
Nu este medic/terapeut
acrobatu
Buna Xena, poti sa-mi lasi si mie un id de messnger, vreau sa te intreb mai multe lucruri referitor la lipsa batailor inimii, am si eu acelasi lucru, cam de 16 ani...atacuri de panica..multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •