Inima batai neregulate

16-01-2011
georgia_89
Nu este medic/terapeut
georgia_89
Buna seara! De ceva timp, aproximativ 4 luni inima imi bate neregulat am facut ekg mi-a iesit normal numai ca aveam 93 de bpm ( tin sa sa va spun ca uneori am si 60 bpm iar in scurt timp 10 -15 min ajung la 80. In afara de bataile neregulate mai prezint o durere ori in zona sternului sau deasupra hipocondrului stang, oboseala, durere de cap dinspre occipital spre frontal (aceasta durere persista cateva ore zilnic si in acelasi timp si o tensiune). Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca este ceva vegetativ. V-asi fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.
19 comentarii
0
17-01-2011, ora 03:42
AsanacheSimona
Nu este medic/terapeut
AsanacheSimona
o nevralgie oare ?
0
22-01-2011, ora 18:01
maresoiu
Nu este medic/terapeut
maresoiu
Buna ziua, ma numesc CRISTI si as vrea sa spun ca si eu am de ceva timp palpitatii la inima si ma cam sperie.Mi-am facut electrocardiograma la spital si mi-a iesit ca am batai neregulate, am fost si la un particular si mi-a zis ca am batai ale inimii joase, ceea ce e normal, ceea ce au sportivii de performanta.Vreau sa stiu daca aceste palpitatii sunt din cauza stresului, oboselii, a pozitiei in timpul somnului, a mancarii..si daca este ceva grav.Am 32 ani, 1, 80h, 90kg.Va multumesc
0
31-01-2011, ora 18:26
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Pt. Georgia: Ce intelegi prin batai neregulate? Aceste batai neregulate pe care le resimti au fost prinse in traseul EKG? Variatia pulsului este ceva normal. Daca palpitatiile nu au fost surprinse pe traseul EKG recomand un Holter de 24 de ore, pentru a vedea exact despre ce e vorba. Cat despre celelalte simtome deocamdata putine sanse sa aiba legatura cu aritmiile.
0
31-01-2011, ora 18:28
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Pentru Cristi: Ce fel de batai neregulate au iesit la EKG. Care au fost concluziile EKG si cum resimti tu palpitatiile?
0
02-02-2011, ora 20:05
maresoiu
Nu este medic/terapeut
maresoiu
Buna seara, sunt CRISTI in legatura cu bataile de inima, este ca si cum mi-ar iesi inima din piept doar la o bataie a inimii, dupa aceea se totul este normal.Eu cred ca atunci cand inima se umfla este ceva neregulat.In legatura cu ekg nu mai stiu ce a scris doar ca am o bataie neregulata.Sper ca m-am facut inteles.Va multumesc.
0
05-05-2011, ora 18:04
ignatvasile60
Nu este medic/terapeut
ignatvasile60
Sint o femeie de 60 ani si ma lupt cu o hipertensiune dar de o luna de zile am multe extrasistole si nu mai stiu cu ce sa le opresc am luat multe medicamente pentru tensiune dar acum tesiunea s-a reglat dar am aceste pauze dese la inima si i-mi ia puterile si nu pot face nimic, ce-mi recomandati sau ce medicamebte a-ti folosit in aest caz.Va multumesc.,.,.
0
08-05-2011, ora 12:42
ionutz27
Nu este medic/terapeut
ionutz27
Buna ziua, ma numesc ionut as dori si eu un rasp daca se poate la ceea ce mi-a prescris un medic ca tratament pentru insuficienta mitrala usoara si anume aspacardin 1 pastila de 3 ori pe zi si calmogen cate un comprimat pe zi, iau tratamentul de 3 luni si park tot degeaba, tot simt intepaturi in partea stanga a inimii care ma deranjeaza destul de mult si asta cam in fiecare zi aproape. Nu am mai fost la consult de cand mi a dat tratamentul si mi a spus abia dupa 6 luni sa mai vin...
0
12-05-2011, ora 19:52
ignatvasile60
Nu este medic/terapeut
ignatvasile60
Va rog sa-mi spuneti cum se pot trata extrasistolele ventriculare foarte dese si pazemari pe hipertensiune arteriala tinuta sub control cu Prestance 10/10 de 2 ori pe zi, mi s-a recomandat : cordarone, 200mg 3 tablete pe zi doza de atac 14 zile si Aspirina cordio o tableta pe zi, mentionez ca seara la culcare iau o tableta de sortin de 10 mg iar colesterolul este de l50, trigliceride normale glcemia normala si acid uric normal.Tensiunea am readuso la normal dar extrasistolele persista in continuare dupa 4 zile de acest tratament.Cind si daca voi putea sa scap de ele.Va multumesc cu multa stima.
0
19-05-2011, ora 11:01
cristy9107
Nu este medic/terapeut
cristy9107
buna ziua am 19 ani si in urma cu 2 zile am fost sa fac niste vizite medicale la medicina muncii, acolo mi-a zis ca am tahicardie...ar putea fi provocata din cauza tratamentului pe care il am:fromilid 500, diclotard 100mg si eurespal, din fiecare am luat cate 1 la un interval de 12 ore.nu beau nu fumez, consum cafea uneori...tensiunea am avut-o 130 cu 80..ce imi recomandati? va multumesc mult
0
04-06-2011, ora 13:01
mihaela stef
Nu este medic/terapeut
mihaela stef
ignatvasile60, extrasistolele ventriculare daca sunt multe in 24 /ore, de ordinul miilor sau grupate, de regula nu se pot vindeca prin tratament medicamentos. Sibgurul tratament eficient este ablatia prin radiofrecventa a focarului ectopic.
0
30-01-2012, ora 19:23
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara, fetita mea de 16 ani de mica a avut suflu sistolic gr2 dar doctorii au zis ca nu e problema...acum are batai rapide de fapt a avut intotdeauna dar crescand mai mare are asao teama in ea o frica se teme e intuneric imediat intra in panica de sperietura de bucurie are palpitatii am fost zilele astea la o clinica a zis ca inima ebinisor ia scris, insuficienta tricuspidiana minima ia dat tratament 10 zile cu aspacardin, mg b6 si searasa ia cv extraveral jumate de tableta apoi ca ar fi indicat sai puie aparatul ala 24 de ore sa vada care e situatia si ia mai zs sa mg la un psiholog sa poata sta de vorba cumvasa elimine frica asta starea de panica, deci are 17 ani in vara are 45 de kge si slabuta si frica asta o termina imediat are palpitatii daca e singura acasanoaptea simteca cineva o urmareste nustiu ce sa fac datimi va rog un sfat multumesc
0
30-01-2012, ora 21:24
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Presupun dupa diagnosticul de insuficienta tricuspidiana ca a fost supusa unei ecografii cardiace, asadar suflul sistolic amintit nu are ca si cauza o problema majora la inima. Insuficienta tricuspidiana minora nu presupune precautii si ingrijiri speciale. Totusi inainte sa mearga la psiholog ar trebui monitorizata intradevar cu un Holter ECG pentru a elimina suspiciunea unei probleme electrice a inimii datorita careia inima bate repede(tahicardie). Numai bine!
0
03-02-2012, ora 21:01
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
bn d-na doctor si credeti ca asta ar fi ceva grav? fata a intrebat profesoara de psihologie si a zis ca simtomele alea de panica nu pot disparea
.atunci ce ar fi de facut?
va rog sami mai dati un sfat fata zice ca ce sa mai faca fie ceo fi...dar nu e asa simplu ca la o sperietura sau cv ar fi in stare sa faca infarct
va rog sa-mi mai dati o idee, va multumesc
0
04-02-2012, ora 16:40
djmada1234
Nu este medic/terapeut
djmada1234
buna ziua, sa incep cu inceputul.acum circa 3 luni am facut efort si a inceput sa ma doara capul, mia venit rau, imi luase vederea, ma durea inima si numai puteam sa imi controlez corpul, mainile si picioarele erau amortite...
De atunci am probleme cu inima, simt cum mi se zbate in piept foarte repede si am probleme de respiratie...parca simt ca nu mai am aer, si uneori ma doare muschiul pieptului in partea stanga.
Cand vreau sa dorm trebuie sa ma asez numai pe o parte ca simt ca nu pot respira, la orice efort obosesc repede, imi e frica sa mai fac efort din cauza inimi.i
Cand mi se bate inima foarte repede simt si in cap cum se zbate ceva si ma doare capul...va rog frumos sa imi spuneti ce am la inima, am 20 de ani...multumesc
0
14-06-2012, ora 09:22
miamarcu
Nu este medic/terapeut
miamarcu
buna ziua, Mia ma numesc si am intrat pe acest forum din curiozitate insa constat ca pot sa ma consult cu cineva in legarura cu o problema asemanatoare cu cele descrise de alti utilizatori si anume acum cinci ani, pe cand baiatul meu cel mare dorea sa se inscrie la un liceu militar a facut vizitele medicale necesare printre care si EKG in urma carora a fost respins deoarece EKG indica un sindrom de preexcitatie.A m fost destul de dezamagiti toti insa nu ne-am facut probleme prea mari deoarece medicul ne-a spus ca nu este o boala in sine, ca nu necesita tratament, i-a recomandat baiatului sa nu faca sport de performanta, sa evita fumatul, alcoolul, sucurile cola si cam atat...
Acum, intrand pe acest forum si vazand discutiile despre acest sindrom parca m-am nelinistit putin si as vrea sa intreb pe cineva daca se justifica aceasta neliniste sau nu. Vlad, baiatul meu este student acum la Univ.Tehnica Cluj si nu a avut nici pana atunci si nici de atunci vreun necaz sau problema din aceasta cauza desi efort depune in sensul ca mai ajunge la sala de sport de cateva ori pe saptamana cate o ora, doua.Astept un raspuns de la cineva care cunoaste aceste probleme medicale.Va multumesc.
0
14-06-2012, ora 16:02
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Buna Mia !
Nu sint medic, ci doar un pacient relativ informat. Iti propun sa nu fi nelinistita, ci doar precauta !
Sindromul de preexcitare sau sindromul WPW este o forma de aritmie pe cord sanatos; poate ramine asimptomatic o viata intreaga, dar tot atit de bine poate sa dea si niste tahicardii ce depasesc 200 de batai pe minut.
Nu se stie niciodata cind si ce stimuli pot declansa o criza, ce poate trece de la sine sau poate dura ore in sir si e nevoie de interventie (medicamentoasa sau shoc electric) pentru readucerea inimii in ritm sinusal (normal).
Ti-as sugera un consult serios al fiului tau la un cardiolog electrofiziolog. S-ar putea sa ma inshel, dar cred ca sinteti din Ardeal. Veti gasi electrofiziologi la Tg. Mures, la Institutul de Boli Cardiovasculare si Transplant (comasat actualmente cu Spitalul Judetean), respectiv la Cluj, la Institutul Inimii ori la Spitalul de Recuperare.
Personal as merge la dr. Radu Rosu, la Spitalul de Recuperare. Daca nu locuiti in Ardeal, alte optiuni ar fi Bucuresti, Iasi sau Timisoara.
Numai bine !
0
15-06-2012, ora 12:38
miamarcu
Nu este medic/terapeut
miamarcu
Buna Uliana!
Iti multumesc frumos pt.atentia si timpul acordat, sigur va urma un consult de specialitate pt. aceasta problema aparenta deocamdata, si sper sa ramana in stadiul acesta, si da, suntem din Mures, locuim la 10 km de Tg-Mures, de unde ti-ai dat seama?
0
15-06-2012, ora 15:43
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Buna Mia !
Si eu sper si ii doresc fiului tau sa ramina asimptomatic, dar avind in vedere potentialul pericol de aparitie a crizelor (cind si cum vor ele), ramin la parerea ca lucrurile trebuie discutate cu un electrofiziolog si nu doar pe vreun forum oarecare. La Tg. Mures vizitati-l pe prof. dr. Dan Dobreanu, la institutul amintit in mesajul meu anterior.
Ideea ca sinteti eventuali ardeleni mi-a venit aflind ca Vlad este student la Cluj. In general, tinerii din zonele extracarpatice nu prea aleg Clujul ca loc de studiu.
Sa va fie numai si numai bine !!
0
03-12-2012, ora 18:17
ralu_cr
Nu este medic/terapeut
ralu_cr
Buna ziua.de o saptamana incoace am avut simptome de amorteli in zona creierului, apoi durerea a coborat la creierul mic..si incet incet prin tot capul.Astazi am fost la un generalist si mi-a zis ca inima imi bate prea repede.mia dat un medicament..eu sunt foarte ingrijorata.respir greu si simtopmele de amorteala nu au disparut in totalitate!e motiv mare de ingrijorare??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •