injectie cu cortizon, raspuns urgent, va rog!

28-01-2008
medicuszsu
Nu este medic/terapeut
medicuszsu
O hernie de disc, (pe baza efectuarii CT) recidivata pentru a treia oara, cu dureri de peste 6 luni, atrofie de muschi fesieri, insa manevrele de examen obiectiv pot fi executate.Poate fi vinecata cu injectie locala de corticosteroid?
multumesc anticipat.
9 comentarii
0
28-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Hernia de disc are un singur tratament: cel chirurgical. nu stiu daca ti-a explicat cineva, vreun medic, ce inseamna "hernie de disc", dar orice injectie, masaj, fizioterapie etc. etc. sunt menite numai sa amelioreze temporar si pentru f f f scurt timp simptomele, cu alte cuvinte.sa mai tragi de timp. Daca operatia se face foarte tardiv si nervul sciatic a suferit o compresie de lunga durata, el va fi atat de afecta incat functiile sale ulteriore, chiar si dupa operatie, nu mai pot fi recuperate. Ce inseamna asta? Ca poti ramane cu amorteli, deficite motorii sau chiar paralizia membrului inferior. Lasa injectiile si du-te la un neurochirurg. Trei zile dureaza spitalizarea si ai scapat definitiv de durere. Despre sechele nu pot sa-ti spun nimic, pentru ca nu stiu cat iti e de afecta deja nervul.
0
28-01-2008, ora 00:00
soothe
Identitate neconfirmată
soothe
Imi este greu sa o contrazic pe Dra.Dr Mary insa, din punctul de vedere al unui chirurg are deplina dreptate.
As nuanta insa putin si as spune ca interventia chirurgicala este necesara doar atunci cand medicina alternativa nu mai poate face nimic. Depinde insa de magnitudinea fectiunii dumitale, de varsta, de istoricul bolii, de formele de tratament pe care le-ai incercat si cum, de stilul dumitale de viata si de ce faci zi de zi pentru dumneata si pentru a alina afectiunea in discutie.

Cortizonul nu este o solutie nici pe departe (daca vrei discutam efectele secundare), dar eu ti-as recomanda 3 lucruri:

1- cauta un dr. care face si acupunctura (traditionala orientala, nu medicala) si eventual stie si ceva Tui-na masaj sau iti poate recomada pe cineva; mergi la el cu rezultatul testelor si urmeaza-i sfaturile si tratamentul pentru cateva luni; in paralel trebuie sa vezi si neurochirurgul macar pentru a evalua sansele pe care ti le dau si unul si celalalt;
2 - cauta sa iti iei o masa "rotitoare" (turining table) de felul celei din linkul alaturat: http://www.sitincomfort.com/inprod.html si foloseste-o zilnic;
3 - pana ai rezultatele de la punctele 2 de mai sus, sa fiu in locul tau as incerca un tratament cu o planta care se gaseste in Romania; este verificat si folosit cu succes de multe persoane care isi asteptau tandul la operatie..si intre timp s-au facut bine.
Planta respectiva, se numeste BOZ sau BOZIE (intreaba pe cineva de la tara); se gaseste/gasea pe marginea drumurilor si a cailor ferate.. se foloseste tulpina care se bate bine pe o bucata mare de lemn in asa fel fibrele lemnoase sa nu intepe; se pune apoi intre doua bucati din panza curata si se aplica pe locul afecatat (pe spate in dreptul discului cu pricina) timp de cateva zile.. este bine sa faci operatiunea asta in weekend pentru ca planta are un miros patrunzator dar..merita deranjul.
Multa sanatate!
0
28-01-2008, ora 00:00
soothe
Identitate neconfirmată
soothe
ai alaturat un link la articol depsre planta cu pricina, dar eu ti-am vorbit din experienta:
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6VSC-4J0NY1H-1&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=6fbe89c664250f59032d6e53846f83ef
0
28-01-2008, ora 00:00
medicuszsu
Nu este medic/terapeut
medicuszsu
Va multumesc din suflet Dr.Mary78, si Dr.soothe pt timpul acordat, sfaturile dumneavoastra mi-au fodt de mare folos, stiu ce am de facut. Cu respect, medicuszsu.
0
30-01-2010, ora 19:17
gaby21
Nu este medic/terapeut
gaby21
la hernie de disc mi sa dat tratamentul urmator dexametazona, tramadol, omez, milgamma si midocalm injecti co cortizon acum un an am facut si diadinamice dar degeaba cred ca atunci cand esti in tratament iti mai amelioreaza durerile dar dupa aia reapar si mi sa spus ca la piciorul cu hernie am o semipareza asta ce inseamna? stie cineva?
0
02-02-2010, ora 18:25
gaby21
Nu este medic/terapeut
gaby21
imi poate raspunde cineva iau celebrex 200g dupa tratamentul cu dexametazona mi sa prescris celebrex dar nu stiu daca pot manca cu sare
0
30-03-2010, ora 18:16
dany-ela
Nu este medic/terapeut
dany-ela
si eu am hernie de disc op in 2007, acum trebuie sa ma op iar pt ca am facut al alt nivel. Celebrex am luat pt spondiloza.nu ai voie sa mananci sarat.
0
01-06-2010, ora 01:00
gaby21
Nu este medic/terapeut
gaby21
intrebare pt DANY-ELA ce ai facut te-ai operat ? cum te simti? astept raspunsul tau
0
03-04-2011, ora 15:13
kikis
Nu este medic/terapeut
kikis
De 5 zile nu mai pot dormi si azi, pe la 6 seara am luat lyrica de 75mg, care din cate vad nu ma mai ajuta. Am mai avut un episod de insomnie anul trecut prin februarie care a durat exact 8 zile, si medicul neurolog mi-a dat sa iau lyrica (nu-mi amintesc gramajul) 10 zile, dar am luat numai o pastila pt ca mi-a revenit somnul numai dupa o pastila(nu am facut analize). Am 23 de ani si sunt studenta. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, cum sa iau lyrica, ce analize sa fac. Mentionez ca in general ma simt bine, dar nu inteleg de ce sufar de insomnie. Din cand in cand ma doare usor capul, si permanent am sesnzatia ca nu ma pot relaxa, si ma gandesc permanent la cate ceva. Acum cateva saptamani in urma, intr-o seara mi-a venit sa plang di senin, poate ca din cauza ca mama e plecata in strainatate la munca. Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce mi se intampla.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: