Injectie gresita moldamin

26-09-2009
Angerona
Nu este medic/terapeut
Angerona
Ieri am facut un moldamin.. si mi s-a inrosit zona..e mai tare.. putin mai fierbinte si dureroasa la atingere sau cand stau in anumite pozitii. Azi a mai crescut putin ca arie. Ce as putea face? Nu e primul moldamin..dar e prima data cand mi s-a intamplat asa. Va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema..e ceva grav?
2 comentarii
0
26-09-2009, ora 14:04
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
cred ca ai facut un flegmon, adica aceasta umflatura de la injectie. Nu cred ca este nimic grav, se intampla.
Poti sa faci un cubulet de gheata la frigider si apoi sa il tii la locul respectiv, dar invelit in panza, nu direct pe piele( intr-o batista de bumbac, ceva). ajuta la decongestionare.
Sanatate
0
27-09-2009, ora 18:47
Angerona
Nu este medic/terapeut
Angerona
flegmon? am citit ca trebuie scos prin incizie? e adevarat? eu simt in zona respectiva ceva intarit sub piele de vreo 5 cm lungime si 3 cm latime.. e rosie pielea putin..si parca arde, e mai fierbinte.. ma doare la apasare. Am pus gheata din ora in ora cate 5 minute. ma gandesc ca asistenta in loc sa-mi faca injectia de moldamin in muschi..mi-a facut-o subcutanat.. sunt foarte suparata. Ce altceva as putea face ca sa nu fie nevoie de o interventie prin incizie? cam in cat timp ar trebui sa treaca..si dupa cat timp ar trebui sa ma ingrijorez?Sunt cam speriata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.