Insarcinata? sau Infectie? Ajutooor!!!!!!

22-07-2017
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Buna, sper sa ma ajute cineva, sunt foarte îngrijorată
Am 19 si de 2 ani nu mai sunt virgina, de cind o facem cred de vreo 5 ori am folosit prezervativ.. in rest nu me protejam( in generam nu faceam asta foarte des ) doar cind simtea ca ii" vine" il scotea.. si ejacua inafara, dupa care continuam.. fara dush...sau mers la wc... nu am ramas niciodata însărcinată in decurs de acesti 2 ani... de multe ori se primea ca ar fi putut scapa in mine ceva lichid...
De ceva timp am decis ca nu va mai intra in minte si ne limitam...la sex oral sau... ceva de genu ( pentru a evita riscurile de a ramine insarcinata) de atunci poate a intrat odata in mine si atunci a fost intrat-iesit si atit.. aceasta a fost aproximativ o luna in urma.. de atunci s-au inceput toate problemele -
A fost cred ca in prima zi cind eram fertila, au fost cred ca totusi o intrare cu 2 miscari. Dupa care mi-a venit ciclu parca tot normal ( mentionez ca folosesc tampoane, asa ca ce a curs nu stiu precis), apoi este citeva saptamini..cind a intrat cu degetele in mine a iesit cu ceva " murdarii" parca.. mi s-a parut ca era sau ceva murdar, sau ciclu, ei bine a 2a zi mi-a si venit ciclu propriu zis ( cred) chiar daca era pe neasteptate. Acum au trecut 15 zile de la ciclul precedent si dinnou.. acea murdarie maro.. de data asta am folosit absorbante si am vazut ca nu prea pare a fi a ciclu, aveam dureri abdominale( parca ar fi rinichi sau ovare... nu stiu precis in ce loc anume )( asa cum le am si in timpul ciclului ) si aceste scurgeri maro tin deja aproximativ 7 zile.. la inceput mai mult curgea..acum mai putin..
ar putea fi acesta ciclu peste sarcina, sau infecție?
Ma ingrijorez muult !!! Si astept un raspunssss oricaare m-ar ajutaa acum!!!!
-
apropo am citit aici ca poti ramine insarcinata chiar si cind ceva sperma ramine inafara vaginului... la mine pot spune asta ca..s-a mai intimpat, as putea avea ceva probleme cu asta? Cumva nu pot ramine insarcinata? Daca acum nu sunt? Sau sunt??
va roooggg am nevoie de ajutooor.. mii de ginduri in cap!!!!!
15 comentarii
0
22-07-2017, ora 23:59
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara, cel mai simplu si rapid este sa cumperi un test de sarcina. Daca el este negativ trebuie oricum sa mergi la un control medical. Trebuie sa inveti ca tu esti responsabila de sanatatea, viitorul si viata ta, nu altcineva, altfel vei avea probleme. Educatia sexuala te poate scuti de probleme, drept care iti recomand sa te informezi din surse verificate.
Nu uita: Sexul inseamna placere dar inseamna si responsabilitate!
0
23-07-2017, ora 08:04
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
E ceva serios? De ce controol??
0
23-07-2017, ora 09:11
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ti se pare ca sanatatea ta nu este ceva "serioos"? Acum esti femeie si asta presupune responsabilitate si un anumit comportament, care inseamna si controale medicale periodice. In cazul de fata nu internetul ci medicul poate stabili daca este vorba de sarcina, infectie sau orice altceva.
0
23-07-2017, ora 10:41
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Ma tem de ginecologi, si ma tem ai mei sa nu afle ceva...
Eu si cu prietenul meu suntem 100% primii unul pentru altul...asa ca infectii sau virusuri serioase nu as putea avea.. sigur...
ma tem doar sa nu fie vreo infecție..cumva ca a intrat cu degetele ( nu stiu daca 100% curate) in mine..
Si neregularea asta a ciclului ( de 2 ori in aceeasi luna) ma sperie
poate se loate ceva de facut.. fara a merge la ginecolog
0
23-07-2017, ora 10:43
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Credeti ca as putea avea ceva mai serios in legatura cu asta ca pina acum nu am ramas insarcinata chiar daca as fi putut de multee ori..
0
23-07-2017, ora 10:51
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Cum ti-a raspuns si colegul meu mai sus, mergi la medic. Este nerealist sa astepti un raspuns corect si care sa te linisteasca deplin, numai din ce ai scris, pe un forum. Risti o boala si, posibil, o sarcina. Ceea ce inseamna ca, daca acum nu esti responsabila pentru tine, s-ar putea sa devii responsabila pentru un copil.Medicii sunt obligati sa pastreze secretul profesional. Mergi la o doamna dr ginecolog, daca ai o jena sa mergi la un medic barbat.
Te poate sfatui ce sa faci si altadata, sa nu mai ajungi in situatii de genul asta si sa treci prin toate spaimele.
Succes!
0
23-07-2017, ora 11:00
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Multumesc mult pentru sfat, o sa prin curaj si voi merge la un ginecolog.. mai intii sa fac un test de sarcina...totusi
0
23-07-2017, ora 11:41
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Da, ai perfecta dreptate, recunosc ca m-am grabit cu un raspuns, inainte de de a vedea prima solutie simpla! Respectul meu pentru idee si multa sanatate!
0
23-07-2017, ora 11:47
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Multumesc totusi, mi-ati deschis ochii...sa imi dau seama ca e defapt ceva serios
0
23-07-2017, ora 15:46
RazvanF
Nu este medic/terapeut
RazvanF
Sa ne spui si noua, te rugam, daca ai ramas sau nu. Lichidul preejaculator nu contine spermatozoizi, insa daca a avut o ejaculare recenta, unii spermatozoizi pot ramane pe canal iar atunci cand vine lichidul sa elibereze si spermatozoizi. (rare ori)
0
23-07-2017, ora 18:42
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ultimele cercetari in legatura cu lichidul preejaculator au demonstrat ca in cele mai multe dintre cazuri contine spermatozoizi. Este interesant ca la acelasi barbat nu contine intotdeauna spermatozoizi si nu se cunoaste care este cauza acestei inconstante. La altii numarul de spermatozoizi a crescut cu cat se apropia ejacularea.
Concluzia cercetatorilor este ca datorita rezultatelor obtinute si datorita riscurilor asociate de sarcina se poate afirma ca acest lichid contine spermatozoizi astfel incat persoanele sa poata lua masurile contraceptive necesare. A considera ca lichidul in discutie nu contine spermatozoizi este gresit si aduce un risc mult prea mare de sarcina. De aceea masura contraceptiva bazata pe retragerea penisului inainte de ejaculare este cea mai riscanta.
Recent una dintre pacientele mele a experimentat aceasta situatie si a trebuit sa faca intrerupere de sarcina.
0
23-07-2017, ora 18:55
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Da, stiu ca lichidul preejaculator are spermatozoizi.. insa prietenul meu cred ca se incadreaza in acei care nu au spermatozoizi.. pentru ca daca avea... as putea spune exact ca pina acum am avut mii de ocazii sa fi ramas insarcinata...
sau problema e in mine...
-
inca o intrebare as avea..
Citise-mi pe internet ca aceste scurgeri maronii pe care le am.. poate fi vorba si de o sarcina intrerupta ( mai ales ca am avut si dureri abdominale, ameteli, dar le am deobicei si la oricare ciclu, as putea spune ca si mai puternice ca data asta)
e adevarat oare asta? Ar putea asa arata o sarcina intrerupta, ( neplanificata)?
0
23-07-2017, ora 19:08
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Asa spunea si pacienta despre care scriam mai sus...si a ajuns la intrerupere de sarcina. Va recomand responsabilitate fata de propria sanatate si viata, nu va lasati pe mana altuia, indiferent cine ar fi el. Nu el va suferi daca vor exista probleme, nu el va trece printr-un avort...
Dupa cum spuneam, nu se pot face evaluari medicale pe internet; "frica" de doctor nu trebuie sa va impiedice sa aveti grija de sanatate. Ce preferi un examen medical care va spune ca esti in regula sau nici unul si probleme de sanatate...?
Intrebarile pe care le puneti arata o lipsa grava a responsabilitatii, una riscanta.
Iar comportamentul partenerului, despre care scrieti in alt topic arata ca acesta nu este nici el, doar interesat de nevoile proprii. Combinatia este periculoasa. Singura responsabila de corpul tau esti tu, nu el!
0
23-07-2017, ora 19:52
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Da, sunt de acord, am fost iresponsabila...si o faceam..din cauza ca il iubesc. sunt sigura ca e reciproc asta, insa comportamentul lui, e din cauza ca facem " asta" rar, iar el e baiat, are nevoie si ocazia nu pierde
cred...ca e asa...
-
sper sa fie totusi totul bine la mine... ((
0
28-08-2017, ora 09:35
milanna
Nu este medic/terapeut
milanna
Pentru cei care sunt interesati ce am..
1. Nu sunt insarcinata si nici pe departe. Insa am putin glanda teroida marita si unul dintre ovare este de asemeni putin marit... asta nu este foarte serios, insa da, trebuie tratat, (poate fi vorba de infertilitate ceva timp mai tirziu)
2. Infectie de asemeni nu am... Scurgerile au fost in timpul ovulatiei, uneori ea se manifesta si astfel (deseori fiind incurcata cu ciclu)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici