Insarcinata sau nu ?

18-07-2017
Quickly
Nu este medic/terapeut
Quickly
Buna,
Am avut menstruatia ultima data la sfarsitul lunii mai, de atunci insa a urmat o perioada stresanta, aceea fiind luna iunie in care am avut examene pentru facultate. Din mai pana acum nu mi-a venit menstruatia si sunt speriata ca ar putea fii vorba de o sarcina. Am facut sex neprotejat dar doar pentru 30 de secunde si iubitul meu nu a ejaculat in mine. Am facut 2 teste de sarcina, unul saptamana trecuta pe data de 10 iulie, si au iesit ambele negative. Credeti ca sunt insarcinata sau e doar o dereglare hormonala? Tin sa precizez ca am dureri de spate, sanii putin mariti, cosuri pe fata si simptome pre-menstruale.
Multumesc in avans!
2 comentarii
0
18-07-2017, ora 10:22
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

un contact sexual neprotejat poate rezulta cu o sarcina chiar daca ejacularea nu se produce in interior, lichidul seminal (secretia eliminata in timpul actului sexual) contine spermatozoizi deci puteti ramane insarcinata. In cazul in care nu doriti o sarcina va recomandam sa consultati un medic specializat in contraceptie care sa va recomande metoda contraceptiva cea mai potrivita pentru dvs pentru a nu ramane insarcinata

o zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
23-07-2017, ora 01:24
RazvanF
Nu este medic/terapeut
RazvanF
Nu esti insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK