Insarcinata sau nu?

25-08-2011
iasmin 21
Nu este medic/terapeut
iasmin 21
Buna in urma cu 6 zile am facut sex cu iubitul meu, am facut sex protejat, el a ejaculat in prezervativ, acel prezervativ lam schimbat dar cel de al 2 lea sa rupt vreau sa mentionez ca in acela nu a ejaculat si a intrat in mine de 2-3 ori dupa 9 ore am luat postinor. pot sa raman insarcinata?
10 comentarii
0
25-08-2011, ora 23:46
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Daca tot v-ati apucat de facut amor, fiti mai responsabili. Chiar daca sunteti tineri, luati in serios astfel de lucruri. Daca este sau nu o sarcina, veti descoperi in perioada urmatoare. Mare grija pe viitor!
0
26-08-2011, ora 20:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai ramas insarcinata, stai linistita!
0
26-08-2011, ora 21:02
iasmin 21
Nu este medic/terapeut
iasmin 21
Multumesc foarte mult
0
26-08-2011, ora 23:26
Ana Roxi
Nu este medic/terapeut
Ana Roxi
Si daca nu a luat postinor, ii posibil sa ramana ? multumesc.
0
27-08-2011, ora 18:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sunt sanse foarte, foarte mici..a avut prezervativ, chiar daca s-a rupt.. si e sigura ca partenerul nu a ejaculat.
0
27-08-2011, ora 18:58
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Cu conditia sa se fi spalat inainte sa puna cel de-al doilea prezervativ...Dar, oricum, noroc ca a luat pastila.
0
02-09-2011, ora 14:38
iasmin 21
Nu este medic/terapeut
iasmin 21
Buna ziua sunt aproape 3 saptamani de la contact si nu mia venit inca menstruatia...nu am nici o simtoma de sarcina ba chiar am slabit..sunt foarte ingrijorata este posibil sa nu fi fost sanse de sarcina si sa fi luat pastila degeaba?
0
26-09-2011, ora 15:38
iasmin 21
Nu este medic/terapeut
iasmin 21
mia venit menstruatia si am facut 2 teste care au iesit negative.de atunci am mancat foarte putin si am slabit mai sunt sanse de sarcina ?
0
03-10-2011, ora 00:22
TeodoraM
Nu este medic/terapeut
TeodoraM
Buna seara,

Am facut sex neprotejat pe data de 28 iulie. Pe 5 august si pe 2 sau 3 septembrie mi-a venit ciclul.

Pe la mijlocul lunii august am avut o stare mai ciudata. Aveam ameteli, o oarecare stare de rau si imi transpira foarte rau capul.

Saptamana aceasta m-au durut sanii si mi se par mariti, de asemenea am abdomenul marit. De altfel m-am si ingrasat cca 3 kg.

Am facut pana acum 4 teste de sarcina ( barza si sure check). Ultimele trei teste pe care le-am facut au fost in perioada 12-23 septembrie. Toate cele 4 teste au iesit negativ.

Pe 27 septembrie mi-a venit ciclul, dar sub o "forma" mai ciudata, dealtfel s-a si terminat sambata. De obicei dura 6-7 zile de la prima pana la ultima sangerare. De ce mi s-a parut ciudat?!. Pe 27 au aparut primele semne (picaturi) A doua zi, cand de obicei era abundent a fost extrem de scazut. Joi si vineri a fost "normal" iar sambata aproape ca a disparut.

Pe 2 octombrie am mai facut un test barza si un SureCheck (barza - pe la ora 2 noaptea, iar celelalt dimineata la 7) - au iesit negative.

Teoretic, daca este sarcina ar trebui sa fie saptamana 8-9. Este posibil ca testele sa nu o depisteze, chiar daca este oarecum avansata? Am citit ca au fost persoane carora le-a dat rezultat pozitiv in saptamana 7.

Este posibil sa fiu insarcinata chiar daca am avut atatea teste negative sau sa fie o dereglare hormonala care mi-a provocat acele stari de rau?

Multumesc!
0
03-10-2011, ora 12:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Stai linistita ca nu esti insarcinata, Este posibil sa ai o oarecare problema idaca menstruatia nu ti se pare sa fie "normala" in conceptia normalitatii organismului tau. Daca micile anormalitati persista, e bine sa te duci la medic intrucat problemele de natura femeiasca se agraveaza de la o luna la alta. Un lucru e cert, insarcinata nu esti, mai ales ca ovulatia se produce cu 14 zile inaintea menstrei, practic in momentul contactului neprotejat nu erai in perioada fertila.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Prezervativ aprobat pentru utilizare în multe țări europene, mai eficient în prevenirea infecțiilor decât prezervativele standard
  • Boli care se pot transmite chiar dacă porți prezervativ
  •