Insarcinta dupa cateva luni de la nastere prin cezariana?

19-03-2009
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Va rog frumos sa ma ajutati, sunt foarte speriata. Pe 2 martie eu si sotul meu am facut sex si si-a rupt prezervativul iar el a ejaculat inauntru. Am luat a doua zi Postinor prima pastila si a doua la 12 ore diferenta.Trebuia sa-mi vina ciclul pe 18 si nu mi-a venit, azi am facut un test de sarcina si imi arata ca sunt gravida.E posibil ca rezultatul sa fie gresit tinand cont ca l-am facut dupa-amiaza?? Cel ma sperie cel mai mult e faptul ca de cateva luni am nascut prin cezariana.
33 comentarii 12 Înainte ›
0
19-03-2009, ora 14:23
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Mai repetati testul de sarcina sau o analiza de sange.Situatia nu este tocmai buna deoarece a-ti nascut de curand iar peretii uterului au nevoie de ceva timp ca sa se refaca pt a putea tine o noua sarcina
numai bine!
0
19-03-2009, ora 22:48
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
repetati testul...oricum ar trbui parerea unui ginecolog, deoarece e prea devreme ptr o noua sarcina...chiar prea devreme.daca faceti rost de bani, ar fi bine sa va puneti un sterilet(exista miruna sau mirela, nu-mi aduc exact aminte)pentru femei care au nascut prin cezariana...mie mi l-a recomandat doctora, dar acum 1 ani jumatate costa undeva la 650 ron, fara montaj ca sa zic asa...nu l-am cumparat, dar ma gandesc ca totusi...dau un ban, dar stau in fatza...intelegi expresia...poti lua si anticonceptionale, doar daca nu alaptezi.mult succes
0
20-03-2009, ora 10:05
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Am repetat testul, sunt insarcinata, alta solutie nu am decat sa fac avort lucru care ma sperie enrom tinand cont ca am 21 de ani. Anticonceptionale am vrut sa iau de la inceput dar am urmat 4 luni tratament cu brocriptin si nu am putut sa iau, iar sterilet mi-a spus doctora sa mai astept pt ca aveam o rana pe colo. Tocmai cand vroiam sa-mi pun sterilet am ramas insarcinata. Imi este foarte frica de avort si nu cred ca o sa-mi revin vreodata dupa ce il fac.
0
20-03-2009, ora 10:43
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Sa te ajute Dumnezeu sa-ti revii si sa ai mai multa grija pe viitor.
0
20-03-2009, ora 21:59
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
alina.un avort nu e usor, dar ii vei face fatza...de ce? daca la 21 de ani, in timpurile astea destul de grele, tu ai avut curajul sa faci un copil, inseamna ca esti din start o "razboinica".altii la varsta ta nici nu concep asa ceva, pe cand tu deja ti-ai asumat o mare responsabilitate.sa sti ca, in mare vorbind, orice femeie poate face un avort, dar nu orice femeie poate fi o mama buna(sper ca esti).inainte de avort, vorbeste cu dr poate iti pune si steriletul...nu stiu daca se poate, mai intreaba si tu(asta daca ti-a trecut rana de pe col).in concluzie, un avort nu e simplu, dar nu e niciun capat de tara, punand in balanta riscurile in cazul tau.succes si crede-ma ca iti vei reveni. trebuie sa fi puternica de dragul copilului pe care deja il ai.succes scumpo!
0
21-03-2009, ora 00:11
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Multumesc mult pentru incurajari! O sa ma duc luni la doctora mea sa vad ce imi zice. De ce ma tem cel mai mult e sentimentul de vinovatie. Sper sa trec si peste asta, pentru ingerasul meu.
0
22-03-2009, ora 14:18
Alina18
Nu este medic/terapeut
Alina18
cu tot cu postinor si tot ai ramas gravida? suna infricosator
0
22-03-2009, ora 18:47
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Da.am luat postinor a doua zi, se poate sa nu-si fi facut efectul pentru ca luasem si cu sase luni in urma??? Si chiar daca as fi pastrat copilul stie cineva daca postinorul ar fi avut efecte negative asupra lui? tinand cont ca este destul de puternic.
0
23-03-2009, ora 18:03
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna Alina Katy. E intr-adevar foarte ciudat faptul ca desi ai luat postinor ai ramas gravida. Dl dr. Dragomir spunea ca are eficienta 98-99% daca e folosit corect.Am citit foarte mult despre acest medicament si de aia ma mir si nu-mi vine sa cred. Nu as vrea sa fiu in situatia ta, am trecut prin asta si nu e deloc usor.
Te intreb daca dupa ce ai luat postinor in urma contactului neprotejat, ai mai facut sex ?In perioada aia de 72 de ore! E foarte important de stiut asta ! Sau poate ai mai facut si alta data neprotejat, nu stiu e foarte ciudat. Asta inseamna ca noi femeile daca mai gresim nu mai putem conta pe contraceptia de urgenta !
Imi pare sincer rau de tine si iti doresc mult curaj si multa sanatate !
Ali
0
24-03-2009, ora 09:41
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Nu, nu am mai facut sex in 72 de ore, sincer nu am mai avut chef de nimik de frica sa nu raman insarcinata!
0
24-03-2009, ora 11:29
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Bine, dar inainte de ala in care ai si luat postinorul n-ai mai facut?
Adica, ai facut odata si n-ai luat, dupa aia ai mai facut si l-ai luat. Postinorul actioneaza numai pentru ultimul facut. Asa stiu eu poate ma insel dar si un dr explica asta!
Chiar nu pot sa cred, sa nu te superi ca te tot intreb insa poate vom fi si noi in aceeasi situatie si atunci ce am facut?
0
24-03-2009, ora 11:52
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Am explicat ce am facut si ca s-a rupt prezervativul si sotul meu a ejaculat inauntru, inainte tot cu prezervativ o faceam si am explicat si dc nu am putut sa iau anticonceptionale si nici sa-mi pun sterilet din cauza ranii depe col. Pe 2 martie s-a intamplat pe 3 martie am luat Postinor si a doua pastila la 12 ore. Pe 18 trebuia sa-mi vina ciclul, nu mi-a venit am facut 2 teste de sarcina si au iesit amandoua pozitive. Nu am mintit cu nimik, am spus exact ce s-a intamplat pentru ca aveam nevoie de ajutor si nu am cu cn sa vorbesc. Poate nu trebuia sa mai postez nimik. Si asa doctora mea e plecata in spania, azi am aflat si ma duc maine la alta colega de-a dansei. Mi-e frica rau de tot, eu speram sa ma ajute cineva nu sa ma critice. Multumesc mult oricum.
0
24-03-2009, ora 14:18
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pai tu asa ai inteles? Doamne fereste, cine sa te critice? Eu sunt socata si ma gandesc ca daca eu as gresi vreodata si iau aceste pastile, nu vor avea efect?
asta incerc sa aflu nu altceva. daca ti s-a parut ca am zis altceva imi pare rau, nu am facut-o cu vreo intentie sau de a te critica. Si in nici un caz nu m-am referit la fapul ca minti.
Aici intre femei noi discutam pentru ca la fiecare dintre noi i se poate intampla. Eu am facut chiuretaje si stiu cum te simti asa ca te inteleg, nu te mai gandi la altceva.
0
24-03-2009, ora 14:41
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Acum mai citisem si pe alt forum ca o fata tot asa a luat postnior a doua ziua ( si le-a luat corect) si acum se pregatestde pentru chiuretaj. Sa vad maine ce fac la doctor desi mi-e frica ca nu o cunosc. Dar nu exista nici macar o sansa cat de mica ca postinorul sa fi influentat rezultatele testelor de sarcina???? Eu tot mai sper desi.nu cred ca ar fi posibil. Nu stiu ce sa mai zic, nu mai am rabdare pana maine. Trece timpul foarte greu pentru mine.
0
24-03-2009, ora 14:51
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Te cred.Stai putin calma si linisteste-te, ce-o fi o fi.
Incearca totusi, daca tot esti pe forum sa trimiti un mesaj privat dlui dr Dragomir, pe la subiecte de contraceptie ii spui situatia si poate dansul are o explicatie care sa te lamureasca. Stie foarte multe despre postinor.
hai ca te urmaresc si poate mai aflu si eu cate ceva si iti spun !
Ali
0
24-03-2009, ora 21:26
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
alina...ai vorbit cu dr. recomandat de ali39? el ce a spus?ne-ai facut curioase...
0
24-03-2009, ora 23:28
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Nu am apucat sa vorbesc. Si partea proasta e ca nu mai pot sa merg maine la doctora de la bucur, deabia vineri. Nici nu mai am rabdare, zilele astea cred ca numai pe forum stau.si cu cat trece mai mult timp cu atat mi-e din ce in ce mai greu. I-am adresat cateva intrebari doctorului Dragomir dar momentan nu am primit nici un raspuns. Ce ma mai ajuta e fapul ca mai vorbesc cu voi, ca altfel imi era si mai greu. O sa va anunt cum mai aflu ceva. am ajuns sa imi fac toata ziua de lucru ca sa nu ma mai gandesc, nici noaptea nu mai pot sa dorm.Sper sa fie bine pana la urma! Va multumesc ca imi sunteti alaturi!
0
26-03-2009, ora 10:15
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Am inceput sa sangerez putin de azi dimineata.:( E posibil sa pierd sarcina sau ce se intampla??
0
26-03-2009, ora 12:46
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna. Cat de putin sangerezi ? Cum e sangele, rosu sau maroniu? Urmareste toata ziua si daca isi da drumul incet incet, inseamna ca iti vine.
Pana la urma eu cred ca altceva ti-a influentat testul daca totusi ai inceput sa sangerezi.
Hai ca astept, sper sa fie de bine !
Te pup
Ali
0
26-03-2009, ora 14:05
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Este maroniu!:(
0
26-03-2009, ora 14:32
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Aaaa.si ieri dimineata m-a durut burta ingrozitor de rau.
0
26-03-2009, ora 18:28
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Sper sa fie de bine. Sa vedem pana dimineata cum e. Pana maine ar trebui sangele sa devina rosu.
Ali
0
01-04-2009, ora 18:01
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Alina, nu mai dai nici un semn. Ce ai facut?
0
01-04-2009, ora 19:37
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Nu am mai facut mai nimik, nu m-am dus nicaieri pentru ca baietelul meu a facut viroza am fost cu el la spital si cand am ajuns avea febra 39, 8, i-au dat tratament si nu suporta antibioticul dat, vomita de la el. Acum i-a dat medicul pediatru alt antibiotic si pe asta il accepta. Am tot sangerat cate putin(maroniu) cam o data la 2 zile, si pe urma dupa un contact sexual dimineata am sangerat mai mult decat de obicei(mai mult rosu). Sper sa ajung zilele astea si eu la doctor dar intai sa fie baietelul meu bn.
0
06-04-2009, ora 11:58
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
alina am citit comentariile tale si la fel mi-a iesit si mie testul de sarcina pozitiv dupa ce am luat postinor.tu te-ai mai dus la doctor?.ti-a spus sigur ca esti insarcinata chiar daca ai spus ca pe 26 martie ai avut niste sangerari?si eu sunt stresata din cauza asta, trebuie sa ma duc si eu a doctor sa-mi comfirme daca sunt insarcinata.pls astept un raspuns
0
06-04-2009, ora 13:06
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Nu am fost, deabia si-a revenit baiatul dupa viroza in sfarsit.zilele astea ma duc si eu. Mi-e frica dar deabia astept sa vad ce-mi zice. Citisem pe alte forumuri ca daca iti iese la un test de sarcina a doua liniuta neclara cum mi-a ieist mie la amandoua testele ca nu esti insarcinata. Acum nu stiu ce sa mai cred. Problema e ca am inceput sa sangerez aproape in fiecare zi si ma simt foarte rau.(asta poate din cauza ca nu prea am mancat, am baut multe nesuri, am fumat mult si nici nu prea am dormit cat a fost bebe bolnavior). Eu tot mai sper sa nu fiu insarcinata: (. Cum aflu ceva va anunt!
0
06-04-2009, ora 13:49
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
si eu sper acelasi lucru sa nu fiu insarcinata dar chestia e ca acum astept salariu si apoi sa m duc la doctor...eu o sa ma duc dupa 10 aprilie.chiar imi poti spune si mie pe ce forum ai mai citit ca daca testul e pozitiv dar a 2 a linie nu e asa vizibila nu esti insarcinata?sunt cam speriata!astept vesti de la tine Alina si succes!
0
06-04-2009, ora 14:28
Alina_Katy
Nu este medic/terapeut
Alina_Katy
Sincer nu mai stiu ca am cautat pe atatea forumuri, parca am scris pe google teste de sarcina fals pozitive ( cauta asa si citeste acolo ce gasesti), nu mai stiu exact ca la cat am citit. Sper sa fie bn pentru amandoua. Cum ma duc la doctor te anunt si iti spun ce mi-a zis.
0
09-04-2009, ora 09:41
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
eu am fost la doctor ieri si daa sunt insarcinata in 5 saptamani, o sa fac si o ecografie la 6 sapt adica joia viitoare.cred ca asa a fost sa fie.o sa am un bebe strumf
0
14-04-2009, ora 17:09
miki_vasi
Nu este medic/terapeut
miki_vasi
alina...ai fost la doctor ?si eu am inceput sa am sangerari chiar abundente si duminica asta m-am dus la spital la euroclinic si mi-am facut 3 ecografii dar nu se vede bebelul de loc...doctora mi-a dat 3 variante...sarcina f mica nevizibila la ecograf, sarcina extrauterina sau a fost un avort spontan.nu e de gluma cu sangerarile astea...deci eu in concluzie nu am un raspuns clar.astazi mi-am facut testul de sange bhcg care detecteaza hormonul de sarcina si abia sapt.viitoare voi afla daca mai sunt sau nu insarcinanta
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt însărcinată?
  • Alăptarea după cezariană
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •