Insomnie: 1ora noapte de 8 luni zile, NREM3 si REM foarte scazut

25-04-2018
Naaru
Nu este medic/terapeut
Naaru
Insomnie debutand in urma cu 13 ani: 1-4 ore somn/24 hrs interval.
De 8 luni zile 1ore noapte fara regularitate; nopti lipsite de somn.
Transpiratii excessive ameliorane ulterior la 25 ani
Scadere in greutate/masa musculara -15 kg
Ameteli
Senzatii lesin
Prabusire la pamant: pierderea echilibrului, auzului, vazului, control locomotoriu (temporar)
Senzatie de Malaise
Probleme respiratorii: medicul suspecta asthma, arthritis, dar simptomele neameliorate dupa tratament.
Parere propie: dispnee.
Diagnosticat cu tahicardie ventriculara.
Polysomnografia: N3 5% SPT/TST
REM 6% SPT, 7% TST
Cand se incearca a se face trecerea de la stare veghe la stare somn: reactie violenta fiind aruncat inapoi in stare veghe, senzatie cutit prin creier/arsura, sunet puternic in urechi (Tinnitus?), spasm/constrictie a coloanei, ameteli, transpiratii.
Performanta cognitiva in scadere.
Pierderi de memorie care se agraveaza cu trecerea timpului.

De mentionat: am incercat la psihiatrii/psihologi.Dansii mi-au spus ca este doar depresie/anxietate, sau ca delirez eu.Mi s-a spus chiar ca doar ma prefac (cu toate ca am testele medicale printate pe foaie care demonstreaza contrariul.

Am vazut: neurologist, pulmonologist, psihiatru, endocrinologist, somnolog.
Dansii mi-au spus ca trebuie doar sa gandesc pozitiv daca vreau ca medicamentele sa functioneze (luate ani in sir fara rezultat).

Unde anume as gasi un centru medical serios care sa diagnostice aceasta problema la radacina?

Multumesc pentru atentie!
6 comentarii
0
25-04-2018, ora 16:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ce tratament ati luat de la psihiatru? L-ati luat corect, cum vi s-a dat? Nu s-au ameliorat simptomele?
0
25-04-2018, ora 17:28
Naaru
Nu este medic/terapeut
Naaru
Somnifere, antidepresante, anxiolitice, mi-au dat chiar si pentru stari psihotice.
Sa enumar toate prescriptiile/schemele de tratament?
Sincer am luat ani de zile, au spus chiar psihiatrii ca mi-au dat tot ce-au avut.
Nu m-a ajutat pentru ca eu am nevoie de somn restorativ, nu de pastile pentru fericire, sau somnifere (care doar te sedeaza in NREM 2).

Nu sint interesat sa mai incerc la psihiatrie deoarece este evident ca nu adreseaza problema.
0
30-04-2018, ora 23:58
Dr. Manu Mariana Daniela
Medicina generala, Iasi
Dr. Manu Mariana Daniela
Insomniile pot fi legate si de parazitoze ascunse - chistul hidatic (hepatic, cerebral, etc), care este alergogen. Asadar ar fi bine sa faceti un control laborator pentru chist hidatic.
O alta posibilitate este dereglarea tiroidei, a hipofizei, sau glandelor suprarenale, dar probabil ati verificat.
Trebuie respectat somnul, pentru ca descarca energia acumulata in timpul zilei de corpul nostru.
Dar asociati rugaciuni si dezlegare la preot de orice dusmani, care practica magie neagra sau woodo.
0
01-05-2018, ora 00:04
Naaru
Nu este medic/terapeut
Naaru
Va multumesc.
O sa incerc sa fac cele sugerate de dumneavoastra.
0
03-05-2018, ora 22:08
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Te temi de ceva când vrei să dormi? Ai pățit ceva în trecut asociat cu somnul?
0
03-05-2018, ora 23:01
Naaru
Nu este medic/terapeut
Naaru
Nu am niciun motiv pentru care sa nu pot dormi.Pur si simplu nu vine somnul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.