Insomnie - astept raspuns urgent!

03-02-2010
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
Buna ziua,

As dori sa intreb daca ati auzit de cazuri in care medicamentul naturist DORMOLIN a dat dependenta, in sensul ca acea persoana nu mai putea sa adoarma fara el?
Mama mea in varsta de 44 ani a avut o perioada mai stresanta care i-a cauzat insomnie si dupa 14 seri in care a adormit cu Dormolin a observat ca i-a creat o oarecare dependenta, adica a 15-a seara nu a mai luat si s-a chinuit de la 12 noaptea la 2 sa adoarma si apoi s-a trezit la 4 si iarasi a adormit greu.

Mi-ar placea sa aud si PAREREA UNUI MEDIC PSIHIATRU vizavi de acest medicament si anume exista certitudinea ca acest produs este 100% natural si nu provoaca dependenta? am citit pe internet ca anumite astfel de medicamente "naturiste" ar fi contrafacute, in special acestea din India, China...

Va multumesc si astept raspunsuri cat mai repede,
O zi frumoasa!
2 comentarii
0
03-02-2010, ora 15:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Fiecare capsulă de DORMOLIN conzin:
Extract de Convolvulus Pluricaulis 150 mg
Extract de Nardostachys Jatamansi 100 mg
Extract de Withania Somnifera 50 mg
Extract de Rauwolfia Serpentina 25 mg
Excipienţi: Celuloză microcristalină; Fosfat de calcio dibazic; Dioxid de siliciu coloidal; Metilparaben sodic; Propilparaben sodic; Povidonă; Alcool isopropilic; Apă purificată.

Doua din plantele de aici au un efect bun mai degraba la scaderea tensiunii decat la somn iar
Withania Somnifera, chiar daca este folosita in ayuverda produce somn insa in mod nenatural si contine mai multe substante un pic toxice (alcaloide, nicotina ). Ultima se numeste "mura somnului".
Eu nu as lua asa ceva mai ales in doze mari si materiale.

Nu orice medicament naturist este bun chiar daca in genere este mai putin periculos decat
cele chimice.

Cele mai multe firme care fac astfel de medicamente nu au mare habar de efectul plantelor pe care le folosesc sau adauga lucruri gresite.

Avand in vedere dozajul la ingediente cat si numele si efectul plantelor eu nu l-as lua - in caz de lipsa de altceva - mai mult de cateva zile. Mai ales ca pe langa plante mai sunt si multe alte substante chimice dupa cum vedeti iar plantele acestea nu repara chiar cauza insomniei ci poate numai creeaza somn in mod artificial. Adica acet remediu nu da neaparat dependenta, insa nu a vindecat ci a creeat un fel de somn artificial.

Atata cat nu este vindecata cauza bolii degeaba se iau medicamente naturiste care combat ca medicamentele numai simptomele.

Orice tratement care "doftoriceste" numai simptomele nu poate avea succes, chiar daca este naturist sau homeopat. (alopatele oricum nu trateaza decat simptomele, asa ca se pot uita la rubrica asta)

Pentru pareri despre efectul plantelor cel mai indicat este un expert in homeopatie si nu in chimie sau medicina si cu atat mai putin un pshiatru. :-)

Consultati un medic homeopat bun si care face homeopatia clasica pt. rezolvarea cauzei de insomnie.
Sau cautati in google "Hildegard leacuri" si incercati cateva remedii naturiste pt. somn din medicina Hildegard.
0
10-02-2010, ora 23:44
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
merci mult, scarface; imi poti recomanda te rog un medic homeopat bun ptr a trata aceasta problema?
m-ar interesa unul din Targu-Jiu, dar daca nu exista este bine si din Bucuresti.
o seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •