Insomnie de 6 luni

19-03-2012
daniela26
Nu este medic/terapeut
daniela26
Buna ziua!
Am 30 de ani si de aproape 6 luni ma confrunt cu tulburari de somn si insomnie. Am nascut anul trecut in aprilie si la 6 luni dupa nastere am inceput sa am probleme cu somnul. A coincis cu perioada in care am intrerupt si alaptatul. Mentionez ca bebelusul doarme noaptea fara nici o intrerupere de la 6 luni pana in prezent dar cat timp se trezea noaptea am fost foarte obosita si fizic si psihic. Bebelusul a fost destul de plangacios, cu colici, a plans, a fost agitat dar dupa 6 luni lucrurile s-au mai schimbat. Oricum pot sa afirm ca am trecut printr-o perioada lunga de suprasolicitare psihica si nervoasa. Imi este drag de bebelus dar in acelasi timp imi este si greu sa stau in fiecare zi in casa, sa am aceiasi rutina si sa fac la nesfarsit trebuiri casnice fara prea multe momente de odihna si repaos.

In prezent 1 noapte dorm, doua nu. Adorm usor ( cu ceaiuri calmante, cu melatonina) dar in fiecare noapte intre 2-3 ma trezesc si nu mai pot adormi pana dimineata. Cand ma trezesc la 2 sau 3 noaptea incep sa ma agit in pat, mi se face cald, imi sunt picioarele incinse si parca imi vine sa le misc mereu si parca nu mai am stare sa stau in pat. Incep sa imi zboare prin cap tot felul de ganduri nu neaparat negative, chestii pe care le-am facut sau urmeaza sa le fac.
Am fost la un psihiatru si mi -a dat pastile: Sanval sedativ si Anxiar. Am luat deja un set de Sanval, acum iau si Anxiar dar nu vreau sa continui asa. Nu vreau sa devin dependenta de pastile as dori sa aflu cauza acestei tulburari.
Care sunt investigatiile pe care ar trebui sa le fac? De unde sa incep?

Multumesc
4 comentarii
0
19-03-2012, ora 16:43
alexia sandu
Nu este medic/terapeut
alexia sandu
buna ziua. Daniela, eu am 6 ani de cand am nascut si am aceeasi pb ca tine. La fel a ffost si baietelul meu cand era mic, iar eu stateam si singura. Am luat melatonina, dar deegeaba. Isi facea o perioada efectul si pe urma tot matrezeam pe la 4 si nu mai adormeam. Fa analizele legate de glanda tiroida. Eu am luat sedativ p c, e homeopat, dar nu ma-m tinut de el.E bine sa consulti un medic homeopat. sanatate si ne mai, , citim, ,
0
19-03-2012, ora 16:55
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In primul rand, cred ca esti extenuata :-(
Nu mai intreb daca te poate ajuta cineva ( cred ca ar fi facut-o pana acum, daca era).

Incepe prin a face analize uzuale - hemoleucograma - din care se va vedea daca ai o infectie in corp, sau o anemie.
Apoi, calciu ionic, magneziu, potasiu, fier (sideremie).
Ar fi foarte bine daca ai face si o - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Inainte de analiza nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inaite de recoltare si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile - ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Partenerul va trebui sa faca si el tratament daca iti iese ceva, altfel te reinfectezi.
Faptul ca simti nevoia sa misti din picioare, poate fi un indiciu de infectie streptococica (dar mai poate fi e-coli, enterococ, etc).
Este bine sa o faci, mai ales ca ai nascut de curand.
Vorbeste cu medicul tau.
O infectie undeva in corp, poate sa accentueze starea ta de stres, corpul nu poate lupta asa, cu toate problemele.
Daca faci secretia vaginala, sa ceri sa se faca si - cultura pentru streptococ grup B, cu antibiograma.
Fara antibiograma, iti va da doar o insiruire de bacterii gram pozitive sau negative care pot fi interpretate ca fiind din cele bune.Nu vei stii exact ce sunt si nici la la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite.

Urinezi bine sau cu probleme?
De ex. noaptea te trezesti sa mergi la toaleta? Atunci, in afara de secretia vaginala cu antibiograma, ar fi bine sa faci si o urocultura cu antibiograma. Se intampla sa fie ceva bacterii si fara simptome evidente local - scurgeri sau altceva.
0
19-03-2012, ora 17:57
daniela26
Nu este medic/terapeut
daniela26
Multumesc pentru raspuns. Analizele mi le-am facut in nov 2011 si nu prea au iesit bine dar medicul de familie mi-a zis ca nu e nimic grav. Urma sa le repet dar nu am mai avut timp. Rezultatele analizelor de atunci spuneau asa: NEUTROPENIE CU LIMFOCITOZA RELATIVA, in rest Fierul era ok, Calciu la fel, sumarul de urina si urocultura ok.
Eu insa nu ma simt bine. Am ajuns la 37 de kg, sunt perioade cand nu am pofta de mancare din cauza oboselii si deja am dezvoltat o adevarata fobie fata de momentul mersului la somn.

Nu am probleme cu urinatul si nu ma trezesc noaptea sa merg la toaleta decat dc am baut multe lichide seara.
Examenul de secretie vaginala nu l-am mai facut de anul trecut din mai, cand am mers la controlul de 6 saptamani dupa nastere.
Am ciclu regulat, nu am scurgeri abundente, nu ma deranjeaza nimic pe partea genitala.
0
20-03-2012, ora 12:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai slabit asa, ar trebui sa verifici tiroida. Poate fi o hipertiroidie. Mergi la un endocrinolog sa iti dea analize si poate o ecografie.
Deasemenea, acea neutropenie cu limfocitoza poate insemna ca ai o infectie in corp.
Poate ai sinuzita (infectie in nas cu stafilococ sau streptococ) si poti verifica facand un exudat nazal cu antibiograma.
Ar fi bine sa faci si secretia vaginala cu antibiograma. Unele bacterii de aici pot da asa ceva.
Cam asta este.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •