insomnie, greata

11-12-2006
atheorus
Nu este medic/terapeut
atheorus
De vreo 3 saptamani nu reusesc sa dorm. Adorm foarte greu, ma scol odihnita, dar imi mentin tonusul vreo 2 ore dupa care obosesc si imi pierd puterea de concentrare. Uneori incepe sa ma doara si stomacul foarte rau, dar cand vreau sa mananc mi se face greata. Daca ma fortez si mananc incepe sa ma doara stomacul. Cam in aceeasi perioada au inceput sa-mi apara si niste pete aspre pe piele, care in momentele de stres maxim ma mananca. In general petele sunt localizate pe gat, dar acum mai nou mi-a aparut una si pe spate. Dupa cateva zile dispar fara sa intervin. Si chiar daca intevin cu creme tot la fel de greu dispar. De obicei dispar cam in momentul in care dispare si stresul. De asemenea in ultima vreme ma scol cu mainile si picoarele umflate. Dupa cateva ore se desumfla. Am inceput sa iau rapid in greutate si fara sa mananc: cam 5 kg in 2 saptamani. Uneori am dureri in capul pieptului si senzatie de sufocare.
O parte din simptome le-am mai avut de-a lungul timpului in perioadele de stres, dar niciodata toate odata. Si ce ma ingrijoreaza e faptul ca ma trezesc dimineata cu mainile umflate si intepenite.
Nu stiu daca are vreo importanta: iau Microgynon. L-am mai luat si alta data fara sa am vreo problema.
De asemenea sunt in evidenta cu probleme de hipocalcemie.
Nu m-am ingrijorat pana acum pt ca de obicei manifestarile acestea apareau pe fond de tres si dispareau, dar acum sunt prea puternice si desi de vreo 10 zile viata mea a revenit cat de cat la normal, simptomele par sa dispara foarte incet.
Credeti ca o dieta echilibrata ar putea sa ma ajute sau e nevoie de mai mult? E posibil sa fie mai mult decat stres?
Multumesc!
2 comentarii
0
10-04-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
o nutritie corecta si echilibrata si combaterea stress-ului cu atioxidanti te-ar ajuta f. mult.
0
05-05-2009, ora 20:21
draguta22
Nu este medic/terapeut
draguta22
buna atheorus! sunt studenta la psihologie si citindu-ti problema m-am gandit ca te-ar ajuta o parere! dupa cum bine ai punctat si tu, problema ta apare pe fond de stres, deci cred ca cel mai bine ar fi sa actionezi asupra lui.incearca un anxiolotic care sa te ajute sa treci mai usor peste perioadele care te solicita in plus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  •