insomnie sau depresie

15-01-2013
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
Am o problema care se pare ca mai mult se agraveaza decat sa se solutineze. De doua saptamani am avut niste probleme digestive severe care mi-au schimbat complet ritmul de viata. am inceput sa iau pastile si datorita faptului ca nu aveam o stare fizica si psihica buna m-am izolat in tot acest timp in casa. Nici acum simtomele nu au trecut semnificativ, dupa aproape doua saptamani. Mai nou m-am ales cu o insomie cronica, de 4 nopti eu nu pot dormi deloc. Doctorul de familie mi-a sugerat sa iau niste pastile pe baza de planate si ceaiuri ptr ca medicul psihiatru imi va da niste pastile destul de grele si care probabil imi vor afecta si mai rau digestia. Plus ca a spus ca sunt prea tanara(23 de ani) ca sa iau antidepresive. Singurul lucru pe care mi-l doresc este sa-mi revin cu somnul ptr ca per total am o stare proasta din cauza asta. Nici nu-mi mai dau seama ce este, insomnie sau depresie, sau poate un soc puternic care mi-a afectat psihicul. va rog un sfat cu ce ar trebui sa fac mai departe!
7 comentarii
0
15-01-2013, ora 09:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati incercat sa dormiti cu pastilele pe baza de plante ?

Cititi despre depresie pe net sa vedeti daca aveti depresie.

Pastilele pentru depresie sau cele date de medicul psihiatru, nu influenteaza digestia.
Aici medicul v-a informat gresit.

Sa nu cumva sa luat pastile de slabit ca ele dau peste cap psihicul.
0
15-01-2013, ora 10:04
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
Aseara am luat o pastila de valeriana bien dormir recomandata tot de medicul de familie si am baut ceai de tei si sunatoare. Tot n-am reusit sa adorm, si nu este vorba ca stau sa ma gandesc la una alta, chiar incerc sa-mi las mintea libera ca sa permit somnului sa vina, dar nimic.
De depresie am citit, dar nu-mi dau seama daca este sau nu depresie, mai mult dau vina pe noptile nedormite care nu ma lasa sa ma mai concentrez deloc. Si am tot citit pe net ca antidepresivele ar da dependenta, nu stiu ce sa fac. imi doresc sa-mi revin pe cont propriu fara sa urmez niciun fel de tratament cu medicamente de genul acesta.
0
15-01-2013, ora 11:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bien Dormir

Administrare:
Se recomanda administrarea la adulti a cate 2-4 comprimate pe zi, cu aproximativ o ora inainte de culcare, timp de 3-4 saptamani. Dupa administrare se recomanda repaus la pat.
0
17-01-2013, ora 10:19
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
Am incercat si aceste pastile de bien dormir dar nu si-au facut efectul asa ca dupa mai mult de 4 nopti nedormite am cedat si a trebuie sa ma duc la medicul psihiatru. Mi-a prescris cateva pastile pentru problema digestiva care se pare ca m-a adus in starea asta de panica si anxietate, apoi mi-a dat si o pastila de dormit, lexotan pe care o iau de doua zile. De doua nopti dorm cat de cat, dar seara cand iau pastila ma ameste foarte repede iar dimineata ma trezesc cu aceasi simtome si nu ma simt foarte bine. Tratamentul este pe timp de 10 zile deoarece doctorul nu a considerat ca ar fi o chestie grava. Totusi ma gandeam ca diseara sa incerc sa renunt la lexotan sa vad ce efect are. Presupun ca dupa doar doua zile nu a creat dependenta. Dar daca nu reusesc sa dorm fara ele si intrerup tratamentul are vre-un efect secundar?
0
17-01-2013, ora 11:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu v-am scris ca trebuia intre 2 si 4 pastile biendormir o data inainte de culcare.

Nu o sa va afecteze daca renuntati la lexotan.

Doar sa puteti dormi fara el.
0
19-01-2013, ora 09:16
Andreutza89
Nu este medic/terapeut
Andreutza89
Am luat 4 zile lexotan dar nu ma simt extraordinar de bine. Ma trezesc obosita dimineata si n-am putere de concentrare. Ma gandeam sa renunt la el si de diseara sa incep sa iau pastilele de valeriana plus un ceai de sunatoare? Crezi ca ma vor ajuta sau trb sa continui cu lexotanul ca nu am incotro? Merci anticipat!
0
19-01-2013, ora 15:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti incerca pastilele de la plafar.
Dar luati doza corespunzatoare.

Fiecare organism reactioneaza diferit la fiecare pastila.
Trebuie testat.

P.S.: Oboseala si lipsa de concentrare pot fi simptome de depresie, nu efecte ale lexotanului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •