Insomnie.pot lua bio melatonina cu alprazolam?

15-10-2015
floricio
Nu este medic/terapeut
floricio
Buna ziua.De cateva zile nu pot dormi.Mai precis adorm greu, ma trezesc din ora in ora si e un dezastru ziua urmatoare.Am inceput sa iau biomelatonina 3mg.In prima seara am luat un comprimat, deci 3mg.Nu a avut decat un efect de moleseala si tremor inclusiv a doua zi.A doua seara am luat jumatate din pastila, am dormit doar 2 ore, m-am trezit si am luat jumatate de alprazolam.Am dormit pana a sunat ceasul, ora 6.Intrebarile mele sunt:
biomelatonina in cat timp isi face efectul?luni de zile?ce doza?
daca continui sa iau si alprazolam, cate un pic (am observat ca de la el dorm)la nevoie sa zicem, e vreo problema?interactioneaza in vreun fel cu biomelatonina?
Mentionez ca am 46 ani, un serviciu ce implica trezit devreme si naveta.Va multumesc mult.
6 comentarii
0
15-10-2015, ora 13:12
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Le puteti lua pe ambele insa daca n-a avut efect din prima probabil nu va avea nici pe viitor ! Incercati si pastile de sunatoare daca nu merge cu melatonina !

Medicul ar trebui sa va mai adauge ceva langa Xanax !


PS Incercati timp de inca o saptamana si luati-o mai devreme, nu imediat inainte de culcare !
0
15-10-2015, ora 13:20
floricio
Nu este medic/terapeut
floricio
Multumesc pentru raspuns.Citeam zilele trecute despre biomelatonina ca nu-si face efectul din primele zile, ca trebuie asteptat cateva saptamani, luni pentru a se invata organismul ca trebuie sa doarma.Am inteles ca nu creaza dependenta si as avea rabdare, dar stiu eu?.
0
15-10-2015, ora 14:40
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cine v-a spus sa luati alprazolam? Urmati vreun tratament pentru o tulburare psihica?

Valentin Pescaru
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
0
15-10-2015, ora 14:52
floricio
Nu este medic/terapeut
floricio
Da.Am fost la un psihiatru acum cativa ani dupa un deces in familie.Am fost diagnosticata atunci cu episod depresiv cu elemente anxioase si mi s-a prescris un tratament cu linisan, xanax si levo.Am urmat tratamentul si mi-am revenit total.Acum am fost iarasi la acelasi medic, nu i s=-a parut ca ar fi reaparut boala.A spus ca e o insomnie rebela si mi-a recomandat biomelatonina 3mg *2 sapt, 1, 5 mg*2 sapt, 0.75 mg 2sapt.Si la nevoie jumate de xanax.Asta este povestea mea.
0
15-10-2015, ora 16:30
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca medicul nu a constatat alte simptome, ramaneti la ce v-a prescris. De retinut ca melatonina doar regleaza ciclul de somn. Se ia dupa apusul soarelui, cam cu doua ore inainte de ora de culcare. Daca dupa circa o saptamana nu se regleaza somnul vorbiti cu dl doctor din nou. Puteti eventual utiliza melatonina cu valeriana (exista astfel de combinatii intr-o pastila). Nu amestecati cu altceva caci poate da efecte secundare neplacute.
Va recomand sa va ganditi daca exista motive pentru aceasta insomnie. Daca doriti sa aflati mai multe puteti citi un articol scris de mine pe aceasta tema, a insomiei: "Tulburarile somnului:insomnia"; il gasiti pe siteul meu.

Valentin Pescaru
psiholog clincian-psihoterapeut-sexolog
0
16-10-2015, ora 18:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Melatonina bio daca se poate.

Daca nu merge sa incercati si Gemoderivat din muguri de tei argintiu de la Hofigal. Intrati acolo si gasiti mai multe amanunte pe site la gemoderivate si la afectiuni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •