Insomnie...stres...

05-12-2010
AndreiP
Nu este medic/terapeut
AndreiP
Ca sa va puteti da seama am sa va dau cat mai multe detalii cu putinta.Dintr-un oras in care aveam un job si prieteni am ajuns intr-un oras unde stau singur si fara bani...ajutorul financiar il primesc din partea alor mei dar pur si simplu nu ma pot obisnui cu ideea.Dupa 2 saptamani de cand ma mutasem a plecat si fratele meu in Anglia si am ramas singur.Am inceput sa merg pe la parinti destul de des.Din pacate pe seama crizei relatiile familiale sunt destul de incordate chiar daca toti incercam sa aratam ca nu e asa.Am avut si un proces la care nu am gasit un avocat si a trebuit sa ma reprezint singur...cam de aici consider eu ca am avut un soc(stres)...pe langa multe alte probleme care consider ca m-au ingenunchiat(bani, facturi, mancare...stiti voi).Incepusem sa fac totul perfect, daca nu era perfect era bun de aruncat, timpul parca nu imi mai ajungea.cand ma bagam in pat ma gandeam ce mai am de facut...ca sigur mai am ceva si nu am facut.Problemele tot veneau, ai mei nu ma credeau ca sufar de insomnii...eram din ce in ce mai nervoz, agitat...eram incordat maxim...nimic din ce incercam sa fac sa ies din situatie nu ma ajutase cu nimic.Am inceput sa iau tot felul de medicamente din ceea ce mai citisem de pe internet.Am inceput cu melatonina si anxin dar nu au avut efect si am suferit un soc zicandu-mi ca am sa patesc ceva grav daca nu reusesc sa dorm nici macar cu pastile.A venit un prieten si a stat cu mine 1 saptamana...seara inainte de culcare faceam cate o plimbare.si incepusem sa dorm cam cate 5 ore.adormeam pe la 11 seara si ma trezeam fix la ora 5jumatate.Dupa ce a plecat iar au inceput insomniile.apoi am cerut ajutorul unei prietene(adica sa stea cu mine)...iar incepusem sa dorm.din pacate si ea a trebuit sa plece si iar au aparut insomniile.Am inceput sa iau si valeriana...nu am un somn profund...este extrem de superficial...dorm constiient...la un moment dat am inceput sa am dureri de inima.palpitatii.stateam cu geamul deschis si dezbracat acum 2 saptmani.si totusi era frig.dureri de cap, lipsa concentratiei, mancam din ce in ce mai mult...incepusem sa o iau razna...totul se darama in jurul meu...nu sunt deprimat...vreau sa rad...sa traiesc...sa merg mai departe...fac si fitness...cateodata cand ma bag in pat si inchid ochii parca nu vor sa stea inchisi...Daca incerc sa adorm fara nimic deschis nu reusesc...doar daca ma uit la un film care sa imi atraga atentia reusesc sa atipesc...dar ma trezesc tresarind de parca as fi in razboi si eu sunt singurul care nu face nimic impotriva inamicului.Recent...adica de 4 zile am inceput sa iau Magne b6...au disparut palpitatiile la inima...nu mai am tendinta sa exagerez sentimentele, ma simt ca o leguma vestejita...oricum e mai bine decat cum eram inainte sa iau magne b6(parca eram o caramida).Am inceput sa imi petrec mai mult timp stand in pat...de cand iau magne b6 simt ca ma-am apropiat starea necesara somnului...dar totusi nu vrea sa pice...sa adoarma...inainte dupa o noapte nedormita eram extrem de nervos.acum nu mai simt nimic...m-am resemnat...sunt mai calm...chiar daca nu dorm.Sper sa nu cedez psihic si fizic...chiar daca sunt extrem de aproape(imi cunosc limitele)...sunt un spartan si am sa lupt in continuare.Foarte rar cer ajutorul cuiva...acum e unul din acele momente...Ce am? Ce as putea face sa fie mai bine? Ce medicamentatie? Ce sfaturi imi puteti da?
4 comentarii
0
05-12-2010, ora 21:48
d.a.n.i.e.l.a
Nu este medic/terapeut
d.a.n.i.e.l.a
buna...am citit ce ti se petrece iar primul lucru care mi-a trecut prin minte a fost ca ai nevoie de cineva mereu langa tine.poate gresesc sau nu e sfatul cel mai bun dar e parerea mea...sincer ti-as recomanda un catelus, e o fiinta la care poti sa-i spui tot ce simti ce iti trece prin cap, care mereu e langa tine si te iubeste, pe care poti sa o plimbi seara, care doarme cu tine mereu.e o companie f buna, mai buna ca oamenii de multe ori.eu nu am catel, am un iubit care munceste toata ziua iar eu de 3 sapt stau in casa si pt ca nu am activitate normal nu ar trebui sa imi fie somn pe la 11seara, sau pt ca sunt singura intro tara straina si nu am prieteni cred ca oricine ar fi deprimat, dar sunt norocoasa ca vecinii mei care muncesc si ei toata ziua au un catel si i-am rugat sa il lase cu mine cand pleaca...credema e cea mai buna companie, ma asculta ma iubeste ne jucam toata ziua cand mi dor de casa parca ma simte si imi atrage atentia asupra lui...iar la 11 seara cand toti se intorc suntem f obositi...uneori si la 8 seara se pune sa doarma si imi transmite starea lui de somn si adorm si eu.cred ca te-ar ajuta...daca iti plac animalele si daca poti creste unul.cred ca ai putea incerca...iti doresc numai bine
0
06-12-2010, ora 08:39
AndreiP
Nu este medic/terapeut
AndreiP
Multumesc mult d.a.n.i.e.l.a. pt raspuns...stai cumva in Torino si ai stat in Roman?
Din ce m-am mai documentat pe internet, medicamentatia pe care am luat-o si simptomele medicamentatiei am ajuns la concluzia ca am avut o hipocalcemie datorata mai multor socuri(stres) care a dus la insomnii iar insomniile la randul lor au dus la o carenta de magneziu intensificata de stilul meu de viata...sunt extrem de activ fizic(practic si culturism).Prima etapa-hipocalcemia...s-a manifestat printr-un tremur usor al muschilor faciali...aveam senzatia ca nu puteam tine pleoapele inchise si nu simteam oboseala nici psihica nici fizica.Crampe musculare sau furnicaturi in muschi nu simteam deoarece consider ca acidul lactic acumulat in muschi era neutralizat de exercitiile fizice.Am mai avut schimbari de personalitate, nervozitate, agitatie, timpul nu imi ajungea, mancam enorm de mult.Dupa o luna de hipocalcemie am inceput sa iau vitamine...si cu usoare coincidente de alimentatie i-am dat un oarecare surplus de Calciu din lactate.Pentru o perioada scurta reuseam sa dorm cate 4-5ore pe noapte dar extrem de superficial.Melatonina, valeriana, anxinul, ceaiul de somn...si cateva somnifere care nu le mai tin minte denumirea nu isi aveau efectul.Zilele in care mancam un iaurt si mancam o banana ma simteam bine si reuseam sa adorm noaptea dar din pacate atunci nu mi-am dat seama.Insomniile au aparut din nou...Etapa a doua - Carenta de Magneziu...palpitatii ale inimii, parca buzele imi erau usor mov, muschii extrem de incordatzi(parca eram o caramida si aratam ca una)...vasele de sange pareau mai mari ca niciodata.am avut o ruptura de un vas dar s-a remediat.cand ma bagam in pat inima o lua razna...batea neregulat...tare...ma durea in piept, simteam ca ma sufoc...senzatie de nod in gat.Am inceput administrarea de Magne B6...ma simt ca o ceapa degerata...febra musculara dureaza mai mult ca niciodata...sunt extrem de linistit chiar daca casa e in flacari, nu mai am palpitatii la inima...pot respira usor, muschii sunt extrem de relaxatzi.Acum vine paradoxul...O cantitate mare de Magneziu forteaza Calciul sa iasa din organism mai ales daca beau o cafea...eu avand hipocalcemie inainte de a lua Magneziu am facut mai rau...DAR..inainte de a incepe un tratament pentru hipocalcemie trebuie sa faci unul pentru Magneziu daca ai lipsuri si acolo.Dupa administrare de Magne B6 cateva zile au aparut simptome destul de evidente ale hipocalcemiei: transpiratii reci, senzatia de frig chiar daca casa e in flacari, dureri de cap, de tendoane.furnicaturi in muschi...si usoare spasme musculare si parca si intestinale.In ambele etape am simtit o lipsa de concentrare dar numai in prima etapa am avut stari de agitatie, nervozitate, stres.La ora asta mananc un iaurt si peste o ora merg la farmacie sa imi cumpar un produs care contine un raport aproximativ de 2:1 Ca:Mg si pe langa ceva vit.D si K pentru o absorbtie mai buna a Calciului.Am sa revin sa va spun cum am sa ma simt dupa.Sper ca experienta prin care trec sa ajute pe cineva intr-un fel sau altul.Sanatate!
0
06-12-2010, ora 19:40
AndreiP
Nu este medic/terapeut
AndreiP
ok...am inceput prim a bea un iaurt gras in prima zi de administrare Ca pe stomacul gol, am mers la farmacie si mi-am luat OsUnit (Ca:Mg 2:1, VitD.D, Vit.k si mai contince ceva minerale).Dupa intreruperea administrari de Magne B6 si inceperea administrari de Ca imediat s-a simtit diferenta.durerile de muschi imi dispar, stare de somnolenta care nu am mai avut-o de cateva luni.Inca din prima zi de administrare Ca chiar si la cateva ore am adormit subit chiar daca in casa erau zgomote, lumini aprinse si chiar in timp ce vorbeam cu tata.S-a instalat un tonus muscular normal.Pe langa iaurt, OsUnit am mai luat si cate un comprimat de calciu lactic, banana si ceva suc de lamaie sau un fruct acru.Voi scoate din tratament calciul lactic si voi ramane cu administrare de OsUnit in continuare si produse lactate naturale.Maine voi merge la sala sa fac efort fizic chiar daca am o oarecare retinere dar avand in vedere ca am facut-o si in timp ce aveam carentele enumerate nu cred ca as putea pati ceva mai rau acum.Voi reveni in cateva zile si dupa ce imi voi antrena toti muschii cu starea generala resimtita.Sarbatori fericite!
0
13-12-2010, ora 18:38
AndreiP
Nu este medic/terapeut
AndreiP
Am trecut pe Osteocare...ma simt bine.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Stresul și sistemul imunitar
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  •