insomnii, cefalee, oboseala la menopauza

21-10-2009
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Buna ziua!As avea si eu cateva intrebari legate de menopauza:mama mea, in varsta de 54 de ani a intrat la menopauza acum vreo 4 ani.De atunci are niste insomnii cumplite, bufeuri, cefalee si dureri de oase, mai ales de picioare.Pe langa aceste probleme, mai are si constipatie cronica si implicit si probleme cu hemoroizii care se sparg aproape zilnic si pierde sange.Mai are si varice foarte proeminente pe picioare si probleme cu tensiunea(hipertensiune).As dori, daca se poate sa-mi dati si mie cateva sfaturi pentru a rezolva macar o parte din aceste probleme.Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
21-10-2009, ora 18:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată domnişoară Eliza,

Felicitări, la cei aproximativ 11 ani ai dumneavoastră vă faceţi timp pentru a vă ajuta mama, foarte frumos (majoritatea domnişoarelor din ziua de azi îşi fac timp pentru cu totul altceva)...

Vă sugerez următoarele:
- Donavital pentru menopauză (Conţine extract din mlădiţe şi fructe de Rubus idaeus (Zmeur), şi Vitex agnus castus, o combinaţie de plante care reglează secreţia hormonală ovariană şi restabileşte echilibrul endocrin - 4ml pe zi în doză unică, diluat în puţină apă, dimineaţa, înainte de masă; pentru consolidarea rezultatelor se recomandă cure de 3 - 6 luni).

- Herbolax pentru constipaţie cronică (conţine tot extracte de plante care reglează tranzitul intestinal şi ajută la echilibrarea funcţionalităţii întregului tub digestiv - 3 comprimate cu 30 de minute înainte de micul dejun, la 10 minute după Donavital şi 3 înainte de cină (trebuie să bea minim 1, 5-2 l de apă pe zi - ) + Redigest capsule - 3 cps. de 2 ori / zi, luate în acelaşi timp cu cele de Herbolax;

- Cremă Hirudinaria pentru varice (Este crema cea mai puternică antivarice. Conţine hirudină, un extract din lipitoare şi gel pur de aloe vera + uleiuri esenţiale - )...

Tot ce v-am prezentat mai sus sunt simple sugestii de care puteţi ţine, sau nu, cont!
Vă doresc toate cele bune, multă sănătate la toată familia şi Dumnezeu să vă binecuvânteze cu tot ce crede că EL de cuviinţă că este spre binele dumneavoastră, atât efemer, cât şi veşnic! ;))))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  •