insomnii sevraj tritico

13-02-2009
eneea
Nu este medic/terapeut
eneea
Buna ziua.Va rog din suflet daca puteti sa im daati un sfat?...Sotul meu acum 2 ani a suferit de insomnii fara un motiv anume, a mers la medic si a fost diagnosticat cu anxietate., , pe baza de stres, , a luat timp de un an ZOLOFT, dupa 6 luni de la incheiera tratamentului insomnia a revenit, a facut toate investigatiile necesare rmn, analize de sange, tomograf etc si nu sint probleme decit o spondiloza.A mers din nou la medic (psihiatru )si i-a fost recomandat TRITICO pe care l-a luat 3 luni, acum dupa ce a renuntat la acest medicament treptat la indicatia medicului, are o stare foarte proasta medicul spune c a facut SEVRAJ este posibiL???? IN LOC SA TRATEZI O BOALA SA FACI MULT MAI RAU SA DEVII DEPENDENT????? CUM ESTE POSIBIL IN LOC SA FIE MAI BINE ESTE MAI RAU CA LA INCEPUT. sint disperata nu stiu cum pot sa l ajut, medicul psihiatru i-a recomandat doza de XANAX SI NITRAZEPAM sa poata sa iasa DIN ACEASTA STARE, adica sa sara din lac in put, sa inlocuiasca niste DROGURI CU ALTELE, ce ma sfatutit eu nu am fost de acord cu asa ceva are 7zile de cand nu mai ia nici un medicament are stari de ameteala este deseori cuprins de o stare de frig de tremuraturi sint disperata, acum incearca sa treaca peste acest episo ia numai EMOCALM NATURIST nu doarme deloc, , daca cei din forum pot sa ma ajute cu un sfat??? va rog... cu multumiri.ENEEA
4 comentarii
0
14-02-2009, ora 07:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
da din pacate ati remarcat corect... unele preparate alopate.. frecvent tratand o afectiune sau dau dependenta sau dau complicatii la alte organe!
Emocalmul este o solutie... Trebue administrat cate 2 past la 8 ore pana incep sa.si faca efectul.. dupa care se reduce numarul de pastile treptat.
Deasemena va recomand sa consultati un medic Homeopat !
Pentru inceput.. este bine sa aveti posibilitatea sa.i creati cateva conditii adecvate pentru somn.
Sa fie singur in camera.
sa nu aiba televizorul in dormitor.
ziua sa aiba activitate fizica intensa.
seara cina trebue sa fie usoara si nu mai tarziu de orele 19. fara alcool si bauturi energizante!
Pe la 22.00 se bea lapte cald cu miere de albini.
Merge in dormitor, unde trebue sa citeasca in liniste o carte, un roman, fara violente... cititul induce foarte repede somnul.
0
15-06-2009, ora 07:34
gabriel2001
Nu este medic/terapeut
gabriel2001
eneea salut si eu am luat trittico 150 mg 1 pastila seara cca 4 luni si dupaia am intrerurp si am luat un tratament homeopat care ma ajutat si nu am facut sevraj.multa sanatate
0
07-07-2010, ora 16:42
miorica
Nu este medic/terapeut
miorica
buna..este posibil ca dupa intreruperea tratamentului cu tritico sa ai stari foarte mari de voma?astept un raspuns cat mai repede va rog daca se poate.va multumesc
0
13-02-2022, ora 09:36
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
Am urmat, timp de un an, tratament pentru depresie și anxietate: Quetiapina Teva 50 mg (1 pastilă seara) și Tritico 150 mg (de asemenea, 1 pastilă seara). După 1 an, am redus doza, renunțând treptat la Quetiapina, iar în prezent iau doar 1/3 de pastilă Tritico. Problema este că mă simt rău (probabil este sevrajul), am insomnii, dureri de cap și de oase, greață și senzație de vomă. M-am gândit ca, în 1-2 săptămâni, să renunț de tot și la Tritico, dar mă tem de simptomele de sevraj. Tritico dă dependență? În prospect scrie că nu. Dar Quetiapina? Cum să fac să diminuez efectele sevrajului (astă noapte, de pildă, nu am dormit niciun minut și aveam mereu senzație de vomă).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •