instabilitate a picioarelor

06-07-2013
jenis
Nu este medic/terapeut
jenis
Buna ziua,
Mama mea are 70 ani, 1.50 inaltime si 90 kg, cam de 6 luni este instabila pe picioare, spune ca nu-si mai simte picioarele si cade. Intai a inceput cu piciorul stang, acum cu amandoua. Am fost la neurologie, i-au facut tomograf si analize, doctorii mi-au spus ca nu are nimic la nivel cerebral iar analizele i-au iesit foarte bune. M-au trimis sa-i fac radiografie in zona cervicala pentru ca mama acuza si amorteala si durere la mana stanga. La radiografie a iesit spondiloza cervicala si discopatie cervicala. Mentionez ca mama sufera si de depresie iar in ultima perioada ii este si frica sa mai iasa, sa mearga pe strada pentru a cazut de multe ori si s-a lovit rau de tot. Este constienta cand cade, nu are ameteli. Se plange ca are dureri in zona coloanei si a genunchilor. Se da cu unguente si a luat diverse antiinflamatoare care pe moment ii amelioreaza durerea.
Ma puteti ajuta cu o sugestie care ar putea fi cauza acestei instabilitati si a caderilor. Medicul de familie mi-a spus ca o cauza ar putea fi si depresia. Vreau sa stiu catre ce specialitate medicala sa ma indrept pentru ca mare parte din depresia mamei este cauzata si de faptul ca nu mai poate merge si pana acum nici un medic n-a putut sa-mi dea un sfat.
Va multumesc!
6 comentarii
0
06-07-2013, ora 16:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cred ca o mare problema este greutatea mult prea mare pe care o are mama ta. Ar trebui sa fie indrumata sa slabeasca sanatos, nu brusc, nu cu pastile, ci cu un regim dat de medic nutritionist.
Sanatate!
0
06-07-2013, ora 16:50
jenis
Nu este medic/terapeut
jenis
Da, stiu, i-am spus de nenumarate ori sa slabeasca dar nu vrea. Mereu imi spune ca ea nu are pofta de mancare si ca n-a mancat nimic toata ziua, probabil este ceva psihic.
0
06-07-2013, ora 18:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca nici cu tiroida nu are probleme, atunci da, are depresie si agorafobie. Adica ii e teama sa iasa afara, in locuri deschise, aglomerate. Se trateaza cu psihoterapie si medicatie. Dar greutatea mult prea mare ii va afecta tot mai mult coloana, articulatiile etc. Si statul in casa nu ajuta absolut deloc nici psihicului si nici fizicului.
0
06-07-2013, ora 18:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este normal sa nu se poata deplasa, cata vreme greutatea corporala este de 2, 2 ori mai mare decat normal (este ca si cum ati incarca un autoturism Dacia cu peste 1.000 kg...). Articulatiile nu mai pot face fata unei asemenea solicitari, musculatura nu mai raspunde etc
Trebuie sa intelegeti ca este vorba despre obezitate morbida (are 50 kg in exces), iar nutritionistul singur nu poate face fata problemei majore.
In Occident nutritionistul lucreaza in echipa cu psihologul, care ii demonstreaza pacientului ca este confruntat cu o dependenta de drog (mancarea), iar orice dependenta are nevoie de suport psihologic adecvat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-07-2013, ora 19:40
jenis
Nu este medic/terapeut
jenis
Multumesc pentru raspunsuri. mama locuieste intr-o zona izolata unde abia gasesti un medic de familie dar nutritionist nici atat. Eu incerc din rasputeri sa o fac sa constientizeze ca trebuie sa slabeasca. A fost grasa toata viata ei si nu concepe ca trebuie sa-ti schimbe alimentatia si modul de viata, pur si simplu nu accepta situatia, chiar imi aduc aminte de o scena cand fiind in spital ma convingea ca are doar 70 de kg si enervandu-ma am luat-o cu forta si am pus-o pe cantar care aratat 95 kg. Mie imi spune ca nu mananca dar o face pe ascuns. Nici nu locuiesc langa ea ca sa o pot ajuta mai mult.
La fel am gandit si eu vis-a-vis de afectiunile ei cauzate de obezitate dar nefiind medic am vrut sa cer parerea mai multor persoane de specialitate.
Multumesc, inca o data.
0
07-07-2013, ora 10:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu trebuie sa fiti deloc surprinsa, deoarece 99% din totalul obezilor nu-si accepta conditia si nu recunosc legatura dintre alimentatie si obezitate. Fiecare isi gaseste motivatia proprie, fie ""menopauza"", fie ""glanda"", fie "histerectomia"", fie pur si simplu"" se ingrasa si cu apa""..
Asa dupa cum va precizam, este o tipica dependenta de drog si trebuie tratata ca atare, cu sprijin psihologic si char psihiatric.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.