Instabilitate de umar

21-01-2014
alinpopa
Nu este medic/terapeut
alinpopa
Seara buna. Dupa ce am suferit 3 luxatii de umar, sufar de instabilitate la nivelul acestuia. De fiecare data cand am patit luxatia am stat pansat cu Desault 21 de zile pentru a da o sansa umarului sa se recupereze. Acum ma intreb, oare care sunt sansele sa o patesc pentru a 4-a oara, si ce pot face in privinta asta?
1 comentarii
0
21-01-2014, ora 23:03
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua.
Va pot ca in mod sigur veti pati si a 4-a oara, sau ca sa nu fiu atat de intransigent, sunt sanse foarte mari sa se intample asta. Exista studii care arata ca dupa prima luxatie de umar, sau dupa o luxatie de umar, 40-48% din pacientii, chiar daca sunt tratati corect au o recidiva. Pe masura ce trece timpul si luxatiile se repeta, gradul de instabilitate al umarului creste si defectul capsulo-ligamentar se accentueaza. Va sfatuiesc sa mergeti la o consultatie la un medic ortoped, sa faceti o ecografie sau un RMN, practic sa investigati localizarea si dimensiunile defectului care determina recidivele si sa urmati tratamentul recomandat. Tratamentul este eminamente chirurgical, clasic sau artroscopic, si consta in corectarea defectului existent, tehnicile fiind multiple.
Numai bine.

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: