Instabilitatea picioarelor dupa hernie de disc

12-02-2011
rubyana
Nu este medic/terapeut
rubyana
Buna ziua! Revin cu o intrebare si va rog daca se poate sa-mi dati un raspuns urgent. Am fost operata acum 2 saptamani de hernie de disc L5 prin hemilaminectomie L5 stanga si foraminectomie L5-s1 stanga. Dupa operatie datorita durerilor mi s-a facut un Rmn de control care decelereaza aspect post-operator in limite normale. Dureri am avut in continuare mai ales pe dreapta, soldurile si picioarele pana la genunchi. De doua zile insa nu-mi mai pot controla piciorele. Imi tremura excesiv si nu mai pot merge. E posibil sa fie o reactie normala dupa operatie datorita nervului sciatic care a fost foarte inflamat si se retrage sau ceva nu este in regula? Va rog ajutati-ma urgent cu un raspuns. Va multumesc!
10 comentarii
0
13-02-2011, ora 12:44
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
buna ziua!in ce stare va aflati?nu va puteti deplasa nici ajutata?
0
13-02-2011, ora 15:01
rubyana
Nu este medic/terapeut
rubyana
ba da! Ajutata ma depalsez 2 -3 metri dar imi tremura picioarele foarte rau. Parca tremurul se ducesi in sus pe coloana. Nu stiu ce sa mai fac, sunt foarte speriata.
0
13-02-2011, ora 17:43
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
dvs ce varsta aveti?nu ati incercat sa mergeti la medicul care va aperat sa ii spuneti?
0
13-02-2011, ora 18:56
rubyana
Nu este medic/terapeut
rubyana
Am 47 de ani. am vorbit la telefon si medicul mi-a recomandat repaus absolut. Daca pana marti situatia nu se imbunatateste sa merg miercuri la consult. Dar altceva, ce ar putea fii nu mi-a spus. Si sunt foarte ingrijorata, ma gandeam ca cineva ma poate ajuta cu o sugestie.
0
14-02-2011, ora 17:09
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
este ceva foarte ciudat, dar oricum ceva foarte grav!aceasta situatie nu trebuie sa ramana asa...mergeti la medic pentru ca este o situatia foarte seriosa!eu va urez multa sanatate si va rog sa ma tineti la curent cu starea dvs!dar nu ati incercat sa va deplasati cu un cadru?pt ca musculatura se "altereaza" daca nu este folosita!
0
18-02-2011, ora 14:40
elena 42
Nu este medic/terapeut
elena 42
bunaziua.am citit mesajul dv.si multe alte mesaje despre aceasta hernie de disc...ceeia ce relatati nu este normal si ar trebui sa fie un semnal de alarma ceeia ce nu inteleg de ce doctorul care va operat nu este interesat chiar si pt o vizita.si eu sunt operata de hernie de disc acum 2 ani insa nu am avut probleme niciodata si am fost in pragul semiparaliziei la piciorul drept insa dupa operatie au disparut definitiv aceste dureri...insa probabil am avut un noroc pt.ca am fost operata in italia...sfatul meu este sa mergeti la un neurolog cit mai repede...astept noi vesti si va doresc numai bine
0
13-03-2011, ora 23:32
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
@elena, ai dreptate si tu esti o norocoasa ca ai fost operata in Italia!Dupa o operatie de hernie discala, durerile trebuie sa dispara definitiv iar recuperarea se face in 3 luni cu intarirea muschilor spatelui si a picioarelor prin masaj kineterapeutic.Ma bucur enorm pentru tine, ai grija sa nu faci efort mare de solicitarea coloanei!
@Rubyana, situatia ta e foarte grava si sper ca te-ai dus la un alt neurochirug, poate unul cu multa experienta, nu tot la cel care te-a operat, acesta din urma nu o sa recunoasca niciodata ca e din vina lui starea ta actuala.Poate ne dai vesti, vad ca ai postat cu o luna in urma.Multa sanatate si mai ales curaj!
0
14-03-2011, ora 11:48
elena 42
Nu este medic/terapeut
elena 42
buna ziua va spun asa pt. ca acum cind va scriu este dimineata..doamna rodica o norocoasa pot sa spun ca da insa ceeia ce am uitat sa va spun in comentariul de mai sus este ca eu am inceput sa lucrez dupa 2 luni de la operatie ca daca nu perdeam postul de munca si nu aveam alta posibilitate de a intretine copii.cu toate astea nu am avut niciodata nimic sa simt dureri sau altceva tocmai de aceeia ma uimesc alte persoane care sunt operate si nu fac nici un efort ajung sa se simta mai rau sau la fel cum erau inainte.eu va doresc tuturor multa sanatata.eu la ora actuala sunt in italia muncesc insa imi face mare placere sa comunic cu dv.si chir sunt interesata de subiectele postate aici.o zi placuta
0
01-04-2011, ora 19:05
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
rubyana, sper ca intre timp ai gasit vreo rezolvare. Eu am 3 ani de la operatie si pot sa spun ca inca mai am dureri si instabilitate pe piciorul drept ( partea operata ) Cauza : am ramas cu sechele in urma osteodiscitei pe care am contactat-o in sala de operatie. In ultima vreme am facut numai recuperari si foarte multa kinetoterapie !
Multa sanatate tuturor !
0
07-06-2011, ora 16:17
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
@rubyana cum te mai simti?Ai fost la medic?Sper din tot sufletul ca esti mai bine, poate ne scrii...

@elena esti curajoasa...2 luni este putin repaus dupa o operatie de hernie discala, insa inteleg motivele.sotul meu, dupa a patra operatie de HD(are 2 artrodeze) a inceput munca dupa 3 luni si tot la fel ca si tine, nu a avut nici un fel de durere dupa operatie.Eu insa, am foarte multe complicatii din cauza coloanei, sufar enorm de mult, am dureri tot timpul, insa cu ajutorul unui tratament medicamentos, masaj muscular si alte cele...o scot la liman.Pentru mine nu exista solutie chirurgicala si nici un tratament precis.am consultat profesori doctori renumiti iar avizul lor m-a pus in garda.Pentru ce am acum si de ce sufar trebuie sa le multumesc unui neurochirurg renumit din Brasov si a unui anestezist...

@mary, tu cum te mai simti?noi doua am schimbat cateva mesaje pe alte topicuri iti amintesti?Vad ca nici tu nu mai intri des pe forum.ai facut RMN recent?
Multa, multa sanatate la toate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este diferenţa dintre hernia de disc şi protruzia discală?
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •