Instabilitatea rotulei

14-12-2013
Huanso
Nu este medic/terapeut
Huanso
Buna seara. Acum 3 saptamani am avut parte de o miscare brusca a rotulei (in vara am avut o luxatie) si am simtit o durere. Cand m-am uitat rotula nu era luxata doar ca ma durea foarte tare si s-a acumulat sange. La spital a doua zi mi-au fost scoase 3 seringi de sange dupa care am stat cu el in gips. Cand mi l-am dat jos am inceput sa imi indoi usor usor genunchiul dar am descoperit un detaliu socant si sunt foarte speriat. Rog un doctor sa comenteze. mentionez ca doctorii de la spital nu mi-au spus clar ce am patit, dar daca a fost vorba de un ligament rupt, tratamentul conservator era singura solutie. Voi posta un videoclip in care va puteti uita. O seara buna.
Uitati si videoclipul va rog sa va uitati ! http://www.youtube.com/watch?v=NRp6-iACxdcfeature=youtu.be
4 comentarii
0
14-12-2013, ora 21:05
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
La ce detaliu socant va referiti?
0
14-12-2013, ora 21:06
Huanso
Nu este medic/terapeut
Huanso
Cand incerc sa imi flexez genunchiul, dar nu mereu, rotula mi se duce spre exterior dar in flexie revine la pozitia normala. De asta nu am mai surprins in videoclip
0
14-12-2013, ora 21:24
Huanso
Nu este medic/terapeut
Huanso
Ma gandesc sa nu fie prea instabila.. Am orteza dar inca imi este frica..
0
14-12-2013, ora 23:24
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
La fiecare luxatie de rotula se rupe un ligament si anume retinaculul medial al patelei. In principiu daca luxatia a fost trumatica (s-a realizat printr-o forta mare aplicata acestui retinacul), cu tratament conservativ corect condus se vindeca in cea mai mare parte a cazurilor. Inteleg ca la dvs au trecut 3 saptamani de la traumatism si nu mai purtati nici o forma de contentie. Aceasta si faptul ca mobilisazi dvs manual rotula sunt lucruri care intervin cu vindecarea acelei rupturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul