insuficienta renala cronica - tratamente naturiste?

15-02-2011
chicetd
Nu este medic/terapeut
chicetd
Buna ziua. Acum 2 ani, tatal meu (58 ani) a fost diagnosticat cu insuficienta renala cronica (creatinina a iesit in jurul valorii 5), iar pe documente scrie STADIUL 4 (nu sunt lamurita exact ce inseamna - stadiu compensat...? stadiu uremic...??). De atunci, a inceput un regim hipoproteic (0, 8gr proteina /kg corp) si monitorizeaza o data la 2 luni valorile prin analize de sange. Dupa inceperea regimului, a reusit sa tina creatinina sub valoarea 4. Intrebarea este urmatoarea: am tot citit despre diverse ceaiuri sau medicamente naturiste ce pot fi folosite ca adjuvant, dar nu as vrea sa inceapa vreun tratament care sa ii faca mai rau. Stiti cumva vreun tratament de acest tip care poate fi folositor? Sincer, mi-e tare greu sa il vad cum tine un regim asa strict, si mi-as dori foarte mult sa il pot ajuta cu ceva. Va multumesc!
6 comentarii
0
16-02-2011, ora 14:53
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Pentru aceasta afectiune apelati la un medic homeopat cu experienta. Remediile homeopate sunt "naturiste", insa mult mai precise si eficiente decat ceairuile si orice alte remedii din plante.
Ceaiul de urzica curata sangele, cel de salvie intregul organsim, cel de galbenele ficatul si pentru rinichi
se poate folosi ceaiul de splinuta. Aceste ceaiuri trebuie folosite alternant si nu au nici un fel de efecte secundare si sunt sigure. Boala are de a face si cu sangele nu numai cu rinichii. Marind calitatea sangelui organele se vindeca caci ele depind de sange.
0
19-02-2011, ora 20:27
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
sal
eu am IRC stadiul 3 A deokmdata nu am urmat nici un tratament pe baza de ceaiuri naturiste sau etc parera mea e k ar fii mai bn sa consulti un medik nu sh
pa pa
0
01-10-2011, ora 19:09
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Tratament naturist IRC:

RENOL- este un produs ce are la baza o sinteza moderna intre principiile medicinei traditionale chineze ( ciclul celor 5 elemente) si cele mai noi date din domeniul energeticii corpului uman, al homeopatiei, cristaloterapiei si psihotronicii.
Actioneaza direct asupra tesuturilor si organelor prin intermediul plantelor si mineralelor, combinate cu efect sinergic si indirect prin bioenergia si bioinformatia continuta, armonizandu-se curentul energetic din meridiane, fiind practic o " acupunctura lichida".
Principala actiune a acestui complex urmareste regenerarea rinichilor. Se administreaza de 1-3 ori/zi cate 3-9 picaturi in 20-30 ml de apa.
FORMULA HOMEOPATA NR 10 ( PlantExtrakt) - este o solutie homeopatica ce contine o combinatie de remedii homeopate cu efect drenor renal, extractul de rinichi ( renes) din compozitia sa actioneaza conform principiului organoterapeutic " organul actioneaza asupra organului"- o aplicatie particulara a principiului identitatii. Se administreaza sub forma de picaturi ( 10 picaturi) in putina apa sau direct pe limba, se tin in gura, apoi se inghit.
EXTRACTE GLICEROHIDROALCOOLICE DIN MUGURI DE FAG SI DIN MLADITE DE IENUPAR -ambele prezinta organotropism renal si efect diuretic. Extractul de muguri de fag prezinta si actiune antisclerotica, fiind indicat in insuficienta renala.
CORDYCEPS - prezinta efect nefroprotector
SERRA-PLUS- ataca si dizolva materia moarta din organism, precum celulele moarte, elimina inflamatia.
STEMULIN- este recomandat in insuficienta renala. Conform Teoriei Regenerarii cu celule stem- celulele stem adulte sunt produse in mod natural in maduva osoasa si sunt eliberate in circuitul sanguin prin care calatoresc catre celulele care au nevoie de " ajutor". Crescand productia de celule stem, organismul va fi capabil sa repare tesuturile ale caror functionare este afectata de procese degenerative.
OMEGA 3 6 9 - recomandat pentru efectele antiinflamatorii si antiagregante plachetare.
SPLINUTA, SANZAIENE SI URZICA MOARTA ( capsule sau ceai)- protejeaza functia renala
ARGILA- va fi consumata sub forma de apa de argila, pe stomacul gol
CEAIURI;- Varuna, ceaiuri diuretice ( diferite combinatii), ceai de mesteacan, ceai de papadie, ceaiuri depurative.
ELIXIR DIN FRUCTE DE SOC- este un depurativ foarte puternic, un diuretic foarte puternic, hipotensiv mediu, stimuleaza refacerea epiteliului renal.
0
28-11-2011, ora 20:18
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
buna.
am o intrebare: ce analize se dau pt a afla daca am aceasta afectiune?
eu ma tot tratez de 3 luni cu diferite pastile si nu ajuta nimic, urinez din 30 in 30 minute. Dar diagnosul nu mi-e pus.
0
02-12-2011, ora 13:42
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Exista cineva aici cu insuficienta renala data de o pielonefrita cronica? Eu am aflat de curand ca posibil as fi avut pielonefrita cronica, probabil de cativa ani si acum am inceput sa ma simt rau si sa ma doara rinichiul, si sa nu pot sa mananc orice, simt ca si o intoxicatie in organsim dupa ce mananc ceva care nu ii place rinhiului. Creatinina este inca in limite normale, si nu prea se explica starea asta de rau pe care o am, avand in vedere ca nu am inca insuficienta renala, si doaream sa aflu daca mai e cineva in starea asta. Am avut o pielonefrita acuta de curand p[e rinichiul drept, si desi infectia nu mai exista eu ma simt f rau. Probabil rinichiul a inceput sa se imbolnavesaca, ma simt putin mai bine daca beau mai multa apa, daca nu mananc si daca ies afara la plimbare. E cineva cu aceste simtome? ar fi ceva tratament naurist/ homeopat/alopat/ care ar putea stopa sau macar ameliora boala? Nici nu au putut medicii sa-mi puna un diagnostic de pielonefrita cronica, neavand leucocite in urina, poate doar ca se distruge rinichiul din infectii repetate.
0
29-05-2020, ora 14:35
Terapeut Spanu Elena
Medicina naturista, complementara, alternativa, Bucuresti
Terapeut Spanu Elena
Insuficienta renala cu creatinina in crestere trebuie tratata cu multa atentie.
Trebuie avuta mare grija la regimul alimentar si luate cu multa grija si atentie tratamente naturiste.Se recomanda cu mare succes si rezultate foarte bune dar trebuie atentie monitorizat.Daca este atent monitorizat pacientul din toate punctele de vedere (regim, tratament, stil de viata corespunzator etc.) atunci cu siguranta creatinina v-a scade frumos chiar din prima luna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.