Insuficienta sfincterului biliar (Oddy)

31-07-2018
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Buna ziua. Demult cu 5 ani in urma m-ati ajutat sa tratez o sinusita cronica cu un tratament universal(protargol +inhilatii cu flori de musetel). Va sunt recunoscator foarte mult. Dar acuma a aparut alta problema. Am inteles ca aveti cunostinta si in gastrologie. Ma chinui de mai multi ani cu dureri de stomac si slabiciune neexplicabila. In urma mai multor investigatii (edoscopie, ect)am fost diagnosticat cu ulcer duodenal care a fost tratat de mii de ori cu antibiotici si antiacide, polip la vizica biliara care nu se trateaza. Am ajuns la concluzia ca am o boala care nici nu prea este descrisa in medicina si anume insuficienta sfincterului biliar. In literatura este descrisa deschinezia her si hipo activa dar in ambele cazuri este cauzat de spasmul sfincterului oddy care nu se deschide. La mine este invers, sfincterul oddy nu se inchide, respectiv niciodata vizica biliara nu se alimentiaza, sucul biliar se elimina direct in duoden si respectiv roade peretii stomacului de unde si apare gastrita si ulcer iar vizica biliara este infectata. Cind ajunge mincare in duoden nu are cu ce fi prelucrata. La moment primesc Ginseng si Eleuterococcc ceai pentru a ridica tensiunea poate si tonusul muscular al sfincterului Oddy. Poate ati intilnit asa o boala rara si cum ce se trateaza. Va rog sa nu raspundeti ca sa ma consult cu medic gastrolog sau chirurg deoarece am fost la ei de 10 de orii. La probleme complicate singur dumnezeu ne da solutii simple...Mersi mult pentru raspuns inca o data!!!
6 comentarii
0
01-08-2018, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din experienta pot sa Va spun.. ca doar un regim faorte corect ales alimentar si un tratament anturist poate sa ajute
1 Evitati absolut toate alimentele care stimuleaza secretia de bila
-----------*
2 Hidratare corecta, mesele dese cate putin, Enzimele luate in timpul mesei..si un antacid la nevoie si seara la culcare..ajuta mult in acest caz

(*modificat de admin)
0
02-08-2018, ora 10:59
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Buna ziua.Chiar din experienta voasta nimeni nu a iesit din aceasta criza?
Este greu sa mentii un regim alimentar cind in familie nimeni nu tine dar e si mai greu cind ai mai slabit cu 20 kg si continui sa slabesti...Link-ul care l-ati mentionat mai sus este descris deschinezia hipoactiva adica vizica biliara lenesa dar ce sa faci cind sfincterul oddy este lenes? Cindva m-ati lamurit cu cornetele nasale. Ati spus ca cornetele nasale sunt niste muschi si cind este infectie ele se maresc si nu poti respira. Aici nu este la fel unde mai pui ca alaturi este ulcer dodenal? Dar acolo cu protargol nu poti razbate :) Intrebarea este: Pentru ca sa lucreze mai corect sfincterul Oddy (nu vizica biliara) in cazul meu sa fie inchis in timpul liber este bine sa maresc tensiunea arteriala cu dfirete remedii naturale (Ginseng, Eleuterococcc) sau merg pe calea gresita???Mersi mult!!!
0
02-08-2018, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
est bine de tinut regimul corect alimentar un timp.. pana la vindecare.. pana se vindeca si ulcerul
acolo totul este inetrconectat si se trateaza la fel.
dupa vindecare o sa puteti manca cat de cat normal...
cum se vindeca ulcerul..cum nu mai sunt simptome nici pe intestin nici pe vizica
0
02-08-2018, ora 14:09
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Mi-e frica ca anume vizica biliara impreuna cu sfincterul Oddy este cauza ulcerului si nu invers de asta vindec ulcerul de 5 ani si nu trece…Dar poate aveti dreptate si am sa incerc inca o data sa vindec ulcerul cu numai stiu ce…Nu stiu de ce sunt sigur ca daca mecanismul ar lucra corect el s-ar vindeca singur si nu ar reveni si asta nu numai la mine. Daca cineva ar sti cum ar primi premiu nobil si ar face fericiti mii de oameni cum au primit Robin Warren și Barry Marshall pentru descoperirea helicobacter.
0
02-08-2018, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.. cand nii frica... mergem la psiholog.. frica =stres=spasm muscular si probleme de relaxare
2. repet.. doar prin regim dispare inflamatia din zona mucoaselor digestive+ suplimente alimentare cu efect antiinflamator
3 un tonic bun pentru ce doriti DVS este Gemoderivatul de muguri de Stejar

PS. asa pentru lectura
http://anatomie.romedic.ro/cai-biliare-vezica-biliara
0
03-08-2018, ora 11:53
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Frica provoaca boala sau mai degraba boala provoaca frica nici nu mai intelegi…Am incercat ceai din scoarta din stejar dar mugure de stejar este ceva nou am sa-l incerc. Una din pricina tensiunei scazute la asa boli este dupa parerea mea pierderea singelui care este provocata de erozii ulcere iar tensiunea scazuta la rindul ei provoaca alte boli cum am mentionat mai sus. Iar mugurele de stejar are capacitatea de recuperarea partilor vatamate in cazul meu ulcer duodenal.
Din link-ul care l-ati dat am aflat si cum se numeste boala mea corect : Deschinezia oddiana hipotona.
Mersi mult!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne ce indică probleme cu fierea (vezica sau secreția biliară)
  • Colecistul mărit (vezica biliară mărită) - cauze și tratament
  • Durerea de colecist (cum doare vezica biliară)
  •