intarcare- scadere lactatie

04-06-2012
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Mi-am intarcat de 3 zile fetita si pentru a diminua si in final pentru a scapa definitiv de lapte folosesc gheata aplicata pe sani.Dureri deocamdata nu am, dar sanii imi sunt plini si grei.Imi recomanadati o alta metoda pentru a scadea cantitatea de lapte sau considerati ca aceasta in timp este eficienta?
5 comentarii
0
04-06-2012, ora 22:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
idem am patit SI eu
medicul NU mi-a recomandat "faza" cu gheata, zicand ca.pot sa am frisoane..sa racesc.
Nu a fost de acord- NICI cu medicamente.
CE? am facut...
ASA cum mi-a recomandat:
1. m-a legat sotul fffffffffffffffffffffff strans cu o esarfa pe sani, cu nodul in spate;
2. am baut DOAR cate o gura de apa, la 1-2 ore...desi mi-era sete.am prins si o vara..
p.s.in 2-3 zile...totul a fost ok
deci Nu lichide...
Sa-ti traiasca fetita sanatoasa! Doamne ajuta!
0
05-06-2012, ora 05:22
ionelaionela92
Nu este medic/terapeut
ionelaionela92
du-te la farmacie si i-a dostinex sunt 2 pastilute mici...trb sa le iei la 12 ore:)...costa 80lei si iti opreste lactatia
0
05-06-2012, ora 08:25
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
multumesc pt raspunsuri...speram sa vad aici si opinia unui medic...nu-s prea de acord cu medicamentele, mai ales ca efectele adverse nu-s deloc de neglijat(daca sunt totusi nevoita, le voi lua)
0
28-05-2018, ora 16:42
Bad mama
Nu este medic/terapeut
Bad mama
Dacă recurgeți la metoda cu legatul și cu însetarea, mai trebuie sa faceți ceva : ori sa nu mâncați nimic, pt ca ori conține apa ( fructe legume ciorba iaurt etc) ori dacă e uscat ( covrig biscuit etc) va face sete. Sau dacă sunteți fff masochist mâncați o varza călită cu afumături și usturoi și nu beți apa după ea !!!
Și mai rugați soțul sa va și bata sau sa va lege și la gura dacă nu înțelegeți sa nu beți apa !!!
0
28-05-2018, ora 16:46
Bad mama
Nu este medic/terapeut
Bad mama
Oricum trebuie sa aveți în vedere ca orice ați face, puteti sa va si taiati tatele, copilul tot va mai cere. Oricum va trebui sa îl speriați și sa îl traumatizați.aplicând pe sâni chestii scârboase sau amare, iuți, care sa îl îndepărteze.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Până când alăptăm?
  •