intarziere ciclu mestrual

23-11-2008
lori_beatrice
Nu este medic/terapeut
lori_beatrice
Am facut sex protejat, am folosit prezervativul si cu toate acestea am o saptamana de cand nu mi-a venit ciclul, am facut si un test de sarcina si reiese pozitiv, adica as fi insarcinata. Totusi eu nu am nici un fel de simptom caracteristic sarcinii ba dimpotriva, am diverse momente in timpul zilei in care ma doare burta si spatele exact asa cum ma dureau atunci cand trebuia sa-mi vina ciclul. E posibil sa nu fiu insarcinata si sa fie doar o dereglare? Ce pot face pentru a forta venirea ciclului?
3 comentarii
0
23-11-2008, ora 18:53
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
du-te la endocrinolog. există pastile, dar mai bine du-te ca să fii sigură că iei ce trebuie. mai fă test de sarcină, pentru că şi cu prezervativul există 2 % şanse de sarcină
0
27-11-2008, ora 15:06
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Pai prima oara consulta un ginecolog pt a stabilii daca esti sau nu insarcinata.Daca nu esti abia atunci mergi la endocrinolog pt a afla cauza unei posibile dereglari hormonale.
Numai bine
0
16-12-2008, ora 22:30
augustina20
Nu este medic/terapeut
augustina20
Buna seara!am facut sex oarecum neprotejat, adica nu am folosit prezervativ, insa a ejaculat in exterior...momentan ma ingrijoreaza intarzierea menstruatie de vreo 4 zile.Ideea este ca de o saptamna intuiesc ca as fi capatat o raceala, mai exact urinez foarte des, am senzatia ca vezica e plina tot timpul, un oarecare disconfort in timpul urinarii...si mici arsuri in interior...Nu am mers la medic deocamdata...spuneti mi va rog ce pot sa fac..si daca exista intr adevar sanse sa fiu insarcinata?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •