Intarziere menstruatie, senzatie de rau, exces de vitamina c

17-08-2016
AndreeaApril
Nu este medic/terapeut
AndreeaApril
Buna seara! Ma tot framanta problemele de sanatate care apar una cate una in ultima perioada de timp. Prima a fost intarzierea menstruatiei cu aproximativ 30 de zile insa nu este ceva neobisnuit pentru mine, totusi tin sa mentionez ca in ultimele 6 luni am avut menstruatie in fiecare luna. Cu timpul am observat ca scade tot mai mult nivelul de sange din timpul menstruatiei... spre exemplu timp de 4 luni, pana in luna mai pe parcursul noptii nu am avut deloc sangerari, ele declansandu-se doar cand ma ridicam din pat si deveneam activa. In luna mai am avut o menstruatie scurta de cca 2-3 zile iar in iunie la fel. De atunci nu am mai avut menstruatie. La sfarsitul lunii iulie am auzit de efectele miraculoase ale vitaminei c asupra ciclului... si am zis de ce nu. Si am luat timp de 3 zile cca 2000mg pe zi, cu multa apa. Mentionez ca inainte de asta aveam dureri pelvine in special in partea dreapta... ei bine de atunci am sanii foarte tensionati si durerosi, insa menstruatia nu da semne ca ar aparea. Problema mea este ca m am simtit tot mai rau balonata greata chiar la un moment dat mi a crescut tensiunea foarte tare si simteam membrele reci si amortite. Am fost la urgente unde am fost suspecta de apendicita, mi s au facut analize si o ecografie abdominala din care nu a reiesit nimic, dupa care am fost indrumata spre ginecologie. Acolo mi s a spus ca am intestinele foarte pline si ca cel mai probabil de aceea ma simt rau... nu a putut vedea ovarele foarte bine, doar uterul care nu are nicio problema. Mi s a prescris triferment si supozitoare cu glicerina... mai iau si ceai laxativ si omez... si nospa. Banuiala mea este ca mi am dereglat sistemul digestiv prin cantitatea aceea mare de vitamina c... caci pana atunci nu am avut astfel de probleme. Totusi, de ce ma dor si sanii atat de rau? A mai trecut cineva prin asa ceva? Tin sa mentionez ca iau tratamentul de 2 zile si nu pot spune ca ma simt mult mai bine decat inainte.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: