intarziere menstruatie si sarcina

29-07-2008
sunny
Nu este medic/terapeut
sunny
iau anticonceptionale karissa de 2 luni.luna trecuta mi-a venit in a 3-a zi de pauza, dar luna aceasta nu.este o regula sa vina in aceeasi zi?am avut un contact, de fapt mai mult o deflorare in a 8-a sau a 9-a zi de pastila si partenerul a folosit si prezervativ..nu cred sa fie vorba de o sarcina nu?nu am avut nici accidente cu prezervativul si eram si protejata de pastile pe care le-am luat cu o maxima intarziere de 20 de minute intreaga luna. fiind la inceput, e normal sa imi pun astfel de probleme ma gandesc...totusi as vrea sa fiu sigura ca totul este in regula.azi este a 3-a zi de pauza.in cazul in care nu apare menstruatia in cele 7 si fac un test si iese negativ pot sa continui cu o alta folie?daca incep o alta folie mai apare menstruatia sau abia cand fac urmatoarea pauza? va rog un raspuns. va multumesc.
4 comentarii
0
29-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
gravida sant putine sanse sa fii(daca nu chiar nule).In cazul anticonceptionalelor orale menstruatiaare, ce-i drept, o ritmicitate, adica vine in aceeasi zi.Daca iei anticonc. de putin timp e posibil sa se fi produs un dezechilibru hormonal la inceput si primele 2-3 luni sa nu ai acea ritmicitate.Intrebarea e:ai luat anticonceptionalele astea la safatul medicului in urma unui control si a unor analize, sau le-ai luat "dupa ureche"..?Esti sigura ca sant cele mai potrivite organismului tau..?
0
29-07-2008, ora 00:00
sunny
Nu este medic/terapeut
sunny
La sfatul medicului. De aceea imi si fac griji. dar da sunt abia in a 2-a luna cand le iau si este posibil sa nu se fi format acea ritmicitate.
0
23-09-2008, ora 00:00
mihaelacam01
Nu este medic/terapeut
mihaelacam01
as dori si eu un raspuns.pls!!!am 19 ani iar de 2 luni mi-am inceput viata sexuala...totul bine si frumos pana aici.nu am facut de multe ori love, insa de fiecare data ne-am protejat.acum o luna insa, dupa ce am facut-o cu iubitul meu(protejat), ne-am linistit amandoi, am stat unul in bratele celulialt, dupa 10 minute incepand "focul"din nou.am facut timp de 2 minute dragoste fara prezervativ, dupa care am zis sa avem grija si ne-am protejat.totul a decurs ok.doar k am o nedumerire:imi calculez mai mereu perioada fertila, si cm la mine vine in mod regulat la 27 de zile, cel putin acest rezultat il primesc si pe net de la "calculatorul de fertilitate".care e nedumerirea mea?pai, mie imi venise cm pe 6 august, si am facut love cum am povestit mai sus pe 22 august.pe net am aflat k se terminase perioada fertila, k mi-a tinut de pe 14pana pe 19 august, si in mod evident, dak eram pe 22...deja dupa3 zile, nu cred k are vreo problema.tin sa mentionez k mi-e frik doar de faptul k...dupa ce el a ejaculat prima data, am stat 10 min fara sa facem nimic, abia apoi a patruns in mine timp de 2minute, apoi totul decurgand protejat.acum pe3 septembrie mi-a venit cm in mod normal, m-a tinut normal, toate bune, doar k acum mai am5 zile pana cand ar trebui sa-mi vina menstruatia si ma dor sanii, burta, ma simt putin umflata, am pofta de mancare, cred k am si racit putin, dar ma gandesc si la"prostii", pt k am citit pe net de cm peste sarcina.oare e posibil sa fi ramas spermatozoizi pe penisul lui si sa fi intrat in mine?totusi eram la 3 zile dupa sfarsitul perioadei forte, pe net scrie k trebuie sa ai grija si la 2 zile dupa sfarsitul acestei perioade.nu mai stiu ce sa cred si cu internetul asta, numai mituri.am scris o intreaga povestire, caut si eu un raspuns, mi-e sa nu am probleme sau sa fie doar efectele menstruatiei, asa cum le am mereu, in fiecare luna, cu o sapt inainte de cm.HELP!!!!
0
28-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
teoria e teorie, practica ne omoara...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •