intarzierea celei de-a doua menstre dupa postinor

20-08-2010
martinraluca
Nu este medic/terapeut
martinraluca
Buna ziua! Am mare nevoie de un sfat competent, caci sunt foarte ingrijorata cu privire la o posibila sarcina.

In luna mai a acestui an am luat postinor (regulamentar, prima pastila la mai putin de o ora de la ruperea prezervativului, iar cea de-a doua la 12 ore de la prima). Menstra a venit dupa postinor, in data de 30 mai ( cu o mica intarziere, insa normala pentru ca nu am ciclu regulat). Insa de atunci, nu am mai avut menstra, si e august. E posibil sa fi ramas insarcinata? Mentionez ca am facut 3 teste de sarcina, unul la 2 saptamani de intarziere, unul la 3 si unul recent, de vreo saptamana, dar toate au iesit negative.

Se poate ca postinorul sa imi provoace dereglari asa mari?
Sunt foarte speriata, va rog spuneti-mi parerea dumneavoastra !
3 comentarii
0
20-08-2010, ora 15:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Postinor da numeroase reactii adverse, dintre care de departe cea mai frecventa este tulburarea ciclului menstrual. Din fericire, situatia tinde de obicei sa se normalizeze spontan. Totusi, daca observati ca timp de trei luni nu aveti menstruatie, adica pana la sfarsitul lunii august, este cazul sa va prezentati la medicul dv pentru un tratament de inductie a ciclului.
Pe viitor nu mai folositi medicamente, in special hormoni, fara avizul medicului dv.
0
20-08-2010, ora 19:34
martinraluca
Nu este medic/terapeut
martinraluca
Va multumesc mult, m-am mai linistit! De indata ce se va intoarce din concediu, imi voi consulta medicul ginecolog.
0
20-08-2010, ora 19:55
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
buna seara am o fetita de 12 ani diacnosticata cu sindrom turner si ne dorim din suflet al 2-lea copil unde si ce trebuie facut sa nu mai avem asfel de probleme.mentionez ca si la prima sarcina am mers regulat la doctor si mi sa facut analize si ecografii mereu si totusiii.mi-ar parea tare bine daca cineva ar avea un sfat pentru mine special dl dr dragomir. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: