Intarzierea ciclului menstrual.. ajutati-ma, va rog!

21-09-2011
Lore19
Nu este medic/terapeut
Lore19
am avut primul contact sexual pe 27 august, neprotejat, la 6 zile dupa terminarea ciclului.tin sa mentionez ca nu a ejaculat in mine, si sa retras la timp.luna aceasta ar fi trebuit sa-mi vina pe 14, dupa calculele mele.insa n-a fost asa.imi intarzie deja de o saptamana.am facut 2 teste de sarcina, la 18 si respectiv 25 de zile de la data contactului sexual, ambele au iesit negative.nu am manifestat nici un simptom, cum ca ar fi o posibila sarcina.adevarul este ca sunt foarte stresata.de obicei ciclul imi vine regulat.care ar putea fi cauza??va rog din suflet ajutati-ma!!
13 comentarii
0
21-09-2011, ora 19:55
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
Ar trebui sa te calmezi si sa iti mai repeti peste 2-3 zile un alt test de sarcina in caz ca menstruatia nu vine. Daca nu vine, iar testul de sarcina e in continuare negativ, trebuie sa te adresezi unui medic, ginecolog sau endocrinolog pentru investigatii ale amenoreei secundare.
0
21-09-2011, ora 19:58
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
Daca ajungi la medic, intreaba-l ce metoda de contraceptie iti recomanda. Eu iti recomand prezervativul, te protejeaza si de sarcini si de boli cu tranmitere sexuala. bafta!
0
21-09-2011, ora 20:04
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
Un ciclu se calculeaza incepand din prima zi de ciclu. daca ai avut contact sexual neprotejat in 27 aug, iar data ultimei menstruatii in 21 aug, numeri din data de 21 aug care e prima zi a ciclului menstrual. daca ai avea un ciclu de 28 zile, ar fi trebuit sa vina menstra pe 17-18 septembrie.
0
21-09-2011, ora 20:08
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
Ciclul menstrual reprezinta perioada cuprinsa intre ziua 1 a mentruatiei si ziua 1 a menstruatiei urmatoare. Cu toate ca lungimea medie a ciclului menstrual este de 28 de zile, un ciclu menstrual cu o durata de 21 pana la 35 de zile este considerat absolut normal.
0
22-09-2011, ora 08:17
Lore19
Nu este medic/terapeut
Lore19
D-na doctor, totusi exista posibilitatea sa fiu insarcinata? Ce analize ar trebui sa-mi fac pentru depistarea unei eventuale sarcini?testul de sarcina a iesit si azi negativ, insa ciclul nu apare.
0
22-09-2011, ora 09:47
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
Cel mai bine ar fi sa te duci de urgenta la un ginecolog. Facut corect, testul de sarcina din urina este destul de exact. Desi sarcina este cea mai frecventa cauza a amenoreei, mai exista si alte cauze. Ai luat vreun medicament in perioada asta, anticonceptionale, antidepresive etc?
Există două tipuri de teste utilizate pentru diagnosticul sarcinii. Unul măsoară nivelul de hormon HCG în sânge, celălalt verifică dacă în urină se găseşte acest hormon. Testul din sânge poate indica prezenţa HCG mai precoce decât testele de urină. Acestea pot spune dacă femeia este însărcinată la 6-8 zile de la ovulaţie (eliberarea ovulului din ovar). Un test din sânge cantitativ (sau test Beta HCG) determină exact cantitatea de HCG din sânge.
Inca o data, mergi la ginecolog pentru o examinare corecta si un doagnostic precis!
0
22-09-2011, ora 19:19
Lore19
Nu este medic/terapeut
Lore19
Nu am luat niciodata anticonceptionale.si in aceasta perioada nu am luat nici un alt medicament.o sa-mi fac curaj si o sa merg la ginecolog.si daca ar fi o eventuala sarcina, s-ar putea depista, chair daca e devreme??
0
22-09-2011, ora 22:23
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
inca o data iti spun, daca faci testul corect, este in termen de valabilitate, iar urina este suficient de concentrata, acest test de depistare a sarcinii din urina are acuratete de 97-99%. Incearca sa faci un test cu prima urina de dimineata, cand aceasta e mai concentrata, daca nu esti sigura ca asa ai facut pana acum.
Mai exista cum ti-am spus si test beta HCG din sange, care poate depista sarcina mai repede si mai sigur. Pentru asta, trebuie sa ti se recolteze sange venos.
Tu deja spui ca ai mai multe teste de sarcina negative, iar menstruatia intarzie sa apara, deci cel mai bine e sa faci un consult ginecologic. nu ai de ce sa iti fie teama! Poate fi vorba de stres, efort fizic prelungit, un dezechilibru hormonal sau o afectiune ginecologica.
0
23-09-2011, ora 03:00
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
eu ati recomand pt linistea ta sa faci acel test de sange hcg care se face la orce laborator si nu este foarte scump in jur de 20-30 lei
este cel mai sigur si ati da rezultatul in aceasi zi si pe urma poti hotara ce sa faci daca mergi la un doctor sau nu.multa bafta
0
23-09-2011, ora 07:39
Lore19
Nu este medic/terapeut
Lore19
Va multumesc tare mult pt sfaturi !Chiar aveam nevoie de ele! merg astazi sa fac acest test de sange si revin cu rezultatul.inca o data, multumesc mult!
0
23-09-2011, ora 07:51
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
chiar daca testul iese negativ, dar menstruatia continua sa intarzie, trebuie mers la doctor. nu poti sta cu amenoree.daca iese pozitiv, oricum trebuie sa mergi la ginecolog, pentru a fi luata in evidenta si a hotari ce faci mai departe.bafta!
0
23-09-2011, ora 13:37
Lore19
Nu este medic/terapeut
Lore19
Veste buna.mi-a venit intr-un sfarsit menstruatia.sau poate fi vorba despre sangerarile de la inceputul sarcinii????cu toate ca am aceleasi simptome ca la ciclurile de pana acum.
0
23-09-2011, ora 14:41
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
ma bucur ca a venit. La cate teste de sarcina ai facut, plus ca a venit intr-un final si menstra, se pare ca nu esti insarcinata. Sper ca data viitoare te vei proteja. ai grija atat la sarcinile nedorite, cat si la bolile cu transmitere sexuala! Fa-ti anual control ginecologic si test Papanicolau pt screeningul cancerului de col uterin. Poti intreba ginecologul si de vaccinul anti HPV.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •