Intarzierea menstruatiei!

558 comentarii 1 2 34 ..... 18 19 Înainte ›
0
13-10-2008, ora 00:00
pearl
Nu este medic/terapeut
pearl
Aceeasi problema! Scurgerea inchisa la culoare a venit in ziua in care trebuia sa inceapa ciclul, putin de tot, apoi s-a oprit. mentionez ca am un ciclu normal, de 26 zile.
0
27-10-2008, ora 23:31
AnkaPisoiash
Nu este medic/terapeut
AnkaPisoiash
Buna...
Am shi eu o problema...din cauza careia sunt foarte stresata...pe data de 21 octombrie am avut contact sexual, shi din pacate prezervativul a alunecat putin inainte de penetrare, sa oprit shi la ridicat, apoi am continuat.
A doua zi avem mancarimi shi usturimi in zona vaginala, care dupa aproximativ 3 zile sau mai calmat, dar trebuia sa imi vina menstruatia akum 5 zile, shi azi(27 oct) ma durut burta si ca si cum ar trebui sa imi vina, dar nu am avut decat o scurgere vascoasa shi inchisa la culoare.
Oare ar trebui sa fac un test de sarcina...?
Nu stiu ce se intampla..am ciclu regulat si de fiecaredata neam protejat numai cu prezervativ.
VA ROG...raspundeti-mi repede... ca sunt foarte ingrijorata...
0
28-10-2008, ora 08:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cele descrise par a ave o legatura mai degraba cu o infectie decat cu o sarcina. Probabil ca un consult medical ar fi binevenit.
0
28-10-2008, ora 22:40
alexandru4u
Nu este medic/terapeut
alexandru4u
salut

am si eu o intrebare, , as vrea sa fac dragoste cu prietena mea neprotejat in perioada menstruatiei, in a 4 zi ei nu ii mai curge sange asa mult, , , , exista riscul ca si atunci sa ramana insarcinata?

ms anticipat;)
0
28-10-2008, ora 22:43
[RO]Raluca
Nu este medic/terapeut
[RO]Raluca
Problema cu intarzierea menstruatiei o am si eu, desi am facut sex protejat si am avut simptomele specifice: dureri de sani, schimbari ale dispozitiei menstruatia intarzie deja de 1 zi si incep sa ma ingrijorez...poate fi vorba de o raceala?
0
29-10-2008, ora 02:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@alexandru4u: dacă prietena dv are cat de cat un ciclu normal, nu exista risc de sarcina in ziua a 4-a.

@Raluca: nu are rost să vă îngrijoraţi doar pentru 1 zi sau chiar cateva zile de întârziere. Vorba lui Trahanache: aveţi puţintică răbdare !
0
29-10-2008, ora 15:10
anonimat
Nu este medic/terapeut
anonimat
buna ziua am si eu o intrebare de vreo 2 zile imi curge o chestie de culoare km alba si km mult ce vrea sa insemne asta ce as putea avea???va rog mult sa-mi rsp, va multumesc.
0
07-11-2008, ora 17:04
mikiscence
Nu este medic/terapeut
mikiscence
buna ziua..domnu doctor M.D. problema mea este urmatoarea, , , in rezumat..am c.m la cca 31-32 zile destul de regulat.luna asta mi-a intarziat 5 zile pana acum si nu am nici o senzatie ca.mi vine..am fost la un control ginecologic(precizez ca nu sunt in tara)si mi-a zis doar ca am ovarul drept putin mai umflat...si ca sa mai asteptam o sapatamana si sa fac un ecograf..asta dak imi vine dak nu o analiza la sange..pt sarcina.am totusi simptome de sarcina !intrebarea mea este :poate fi ovarul mai umflat din cauza unei sarcini???va multumesc anticipat!
0
19-11-2008, ora 19:44
Tzontzo
Nu este medic/terapeut
Tzontzo
Buna seara. Nu mi-a mai venit mentruatia de 3 luni. Am citit ca unele din motive ar fi: o viata activa sexuala, sport mult si stres. Relatii sexuale nu am intretinut de mai bine de 3 luni, sport fac destul de mult..si stresata sunt din cauza scolii si altor motive, dar nu cred ca atat de tare si de 3 luni! Insarcinata nu sunt, de asta pot fi sigura..mi-a venit ciclu' dupa ce am facut sex si am facut si 2 teste de sarcina care au iesit negative ca sa ma asigur. M-am ingrasat 5 kg, desi mananc mai putin ca inainte si fac sport ca si pana acum. Care ar fi motivul pt care imi intarzie atat de mult. De obicei mai sare cate o luna..dar nu 3.As dori un raspuns. Multumesc anticipat
0
24-11-2008, ora 10:55
sanziana04
Nu este medic/terapeut
sanziana04
am si eu o intrebare va rog frumos sa-mi raspundeti urgent, luna trecuta mi-a venit mentruatia pe 10 octombrie, iar luna aceasta mi-a intarziat foarte mult, am dureri de burta specifice ciclului mentrual, dureri de spate, trebuie sa mentionez k inca nu mi s-a rupt himenul, dar ejaculat pe mine, imi este frica sa nu fi intrat akolo in timp ce m-am spalat, astept un raspuns urgent va rog frumos
0
24-11-2008, ora 11:11
sorina nutiu
Nu este medic/terapeut
sorina nutiu
AM SI EU O PROBLEMA.Sufar de trombofilie prin deficit de proteina S de 3 ani si fac tratament cu trombostop.lLuna trecuta am avut ciclu in23 iar in perioada ovulatiei am sangerat 3 zile maroniu dupa care sa oprit.Am fost la control si mi sa spus ca e posibil sa fie ovulatia de vina.Problema este ca nu mi-a venit ciclul luna asta deja mi-a intirziat 5 zile.trebuia sa vina in 19 noiembrie.Am dureri de burta si de mijloc dar nimic.AM FACUT AZI UN TEST DE SARCINA SI AIESIT NEGATIV. CE POATE FII?MENTIONEZ ca am avut un contact neprotejat la sfirsitul menstruatiei
0
29-11-2008, ora 10:46
lori8
Nu este medic/terapeut
lori8
Am nevoie urgent de un raspuns!!! Ultima data menstruatia mi-a venit pe 31.10. pe data de 21.10 am facut drgoste cu prietenul meu neprotejat, dar nu a ejaculat in mine ci pe burta. Luna aceasta trebuia sa imi vina mentruatia pe 27.11 si mi-a intarziat deaja 2 zile.. exista riscul sa fiu insarcinata? Mentionez ca nu am sintome ca as fi insarcinata iar ciclul meu este regulat!! Ajutatia-ma va rog.. care ar fi cauza??
0
29-11-2008, ora 14:15
madalinapastrav
Nu este medic/terapeut
madalinapastrav
am si eu o problema.de un an si jumatate am ciclu regulat, nu mi-a intarziat nici macar cu o zi.dar luna asta mi-a intarziat deja cu 9 zile.nu miam inceput viata sexuala, deci n ustiu care e cauza.mie putin frica...si mama e suparata pe mine, crede ca o mint, si a spus ca daca nu imi vine pana la sfarsitul lunii ma duce la ginecolog.dc ce imi intarzie?!
0
29-11-2008, ora 14:16
madalinapastrav
Nu este medic/terapeut
madalinapastrav
am uitat sa mentionez mai sus, am 14 ani si 8 luni, in caz ca varsta conteaza.
0
02-12-2008, ora 19:54
Florinq
Nu este medic/terapeut
Florinq
Am nevoie de un raspuns urgent! Prietenei mele ii intarzie menstruatia de 7 zile. Am avut contact sexual neprotejat acum doua saptamani. am facut pana acum cam 3 teste de sarcina sa fim siguri dar toate au iesit negativ. Care ar putea fi cauza acestei intarzieri? Tin sa mentionez ca i sa mai intamplat sa intarzie menstruatia cam doua saptamani pe la inceputu relatiei sexuale aproximativ acum 6, 7 luni. A mai patit sa o mai intepe sanu drept acum 2 saptamani... Ma puteti ajuta?
0
02-12-2008, ora 20:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intarzierea menstruatiei poate avea multe cauze in afara de sarcina. O intarziere de pana la 2 saptamani este considerata in limite normale. Daca intarzie mai mult de 2 saptamani, un consult este foarte indicat.
0
06-12-2008, ora 19:56
madalinapastrav
Nu este medic/terapeut
madalinapastrav
as mai avea o intrebare.daca se poate.este normal ca pana la varsta de 15 ani, sanii sa nu se dezvolte deloc?Sunt un pic complexata din cauza prietenelor mele, dar mama spune ca nu e nimic.As vrea un raspuns, multumesc!
0
08-12-2008, ora 14:17
maryan@
Nu este medic/terapeut
maryan@
buna as vrea si eu un raspuns pentru prietena mea :mia zis ca ea baga o carpa ceva intre picioare si se hatana ea intreaBA DACA E NORMAL SI DACA POATE SA I SE INTAMPLE CEVA MULTUMESC SI VREAU SAMI RASPUNDETI AZI MULTUMESC PA
0
08-12-2008, ora 16:00
DimceaS
Nu este medic/terapeut
DimceaS
am si eu o intrebare.am mimat ca fac sex cu prietena mea acum o 6 zile si atunci era in cu 2 zile inainte de ai veni menstruatia.acum a trecut 6 zile si prietenii nu i-a venit inca menstruatia.ea are insa o problema cu un ovar, care are un chistru pe cel din partea stanga.poate sa fie aceasta un motiv din care nu ii vine menstruatia sau altceva? am facut si 2 teste de sarcina si au iesit negative.care poate sa fie cauza ca nu ii vine menstruatia. multumesc anticipat
0
10-12-2008, ora 18:37
alexandru4u
Nu este medic/terapeut
alexandru4u
as avea si eu o intrebare, , , , am facut dragoste cu prietena mea si s-a rupt prezervativul si nu mi-am dat seama si mi-am dat drumul in ea. apoi knd am vazut m-am dus la farmacie si i-am luat POSTINOR, , , exista sanse sa ramana insarcinata?!!! pls daca se poate sa imi raspundeti cat mai repede:)ms anticipat
0
11-12-2008, ora 20:17
anonimat
Nu este medic/terapeut
anonimat
am si eu o intrebare o prietena a facut dragoste cu prietenul ei a doua sau a treia zi dp terminarea menstruatiei, fara prezervativ dar nu si-a dat drumul in ea, exista sansa sa ramana insarcinata?va rog frumos raspundeti-mi, va multumesc
0
11-12-2008, ora 20:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@alexandru4u: Este foarte improbabil sa ramana insarcinata (sub 1 %, in orice caz)

@anonimat: da, o sarcina in aceasta perioada nu este de loc o raritate.
0
11-12-2008, ora 22:45
alexandru4u
Nu este medic/terapeut
alexandru4u
multumesc mult de tot pt k mi-ati dat un raspuns asa repede. as mai avea o intrebare, , , , menstruatia va fi in aceiasi perioada ? sau se va schimba? multumesc
0
19-12-2008, ora 15:18
lenada
Nu este medic/terapeut
lenada
Buna ziua, va rog, daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Am nascut acum 9 luni, dupa 4 luni mi-a revenit ciclul, desi, inca mai alaptez. Ciclul vine la 29-30 zile, e putin mai diferit ca inainte de sarcina. Am facut sex neprotejat (ejaculare externa). Foloseam aceasta metoda si inainte de a ramane insarcinata si nu am ramas niciodata. Acum o saptamana, in timpul unui act sexual, am inceput sa ma simt f rau, nu am continuat actul si am avut o perioada, de 45 minute, niste dureri mari, mai jos de burta, erau ca niste contractii ( e posibil si sa fi racit la burta in acea zi, caci stat afara o perioada mai lunga de timp). Acum am intarziere de 2 zile, desi dupa ce am nascut nu mi-a intarziat niciodata, si va rog sa imi spuneti cat de mari pot fi sansele de a fi ramas din nou insarcinata. Va multumesc
0
26-12-2008, ora 21:59
asdas01
Nu este medic/terapeut
asdas01
Buna seara!Am si eu o problema si va rog din suflet sa imi raspundeti.Folosesc anticonceptionale insa luna trecuta am facut pauza de la ele.Pe data de 23 luna aceasta ar fi trebuit sa imi vina menstruatia iar aceasta este a 4-a zi de intarziere.Marea mea problema este insa ca am facut sex neprotejat, dar partenerul nu a ejaculat in mine.Stiu ca exista si riscul unei posibile sarcini insa as dori sa stiu daca intarzierea poate fi si din cauza pauzei de la anticonceptionale.Va multumesc frumos.
0
27-12-2008, ora 18:39
asdas01
Nu este medic/terapeut
asdas01
Si tin sa mentionez ca inainte de a folosi anticonceptionale nu aveam deloc un ciclu regulat.
0
31-12-2008, ora 13:22
l@ur@
Nu este medic/terapeut
l@ur@
buna ziua.as avea si eu o intrebare legata de intarzierea menstruatiei si as dorii foarte mult sa imi raspundeti.deci mi-am inceput viata sexuala anul acesta si ultimul contact sexual(neprotejat, partenerul nu a ejaculat in mine) a fost pe 23 decembrie.ultima menstruatie a fost pe 09 noiembrie(nu am ciclu regulat).de 4 zile am dureri de burta exact ca acelea de dinaintea menstruatiei insa menstruatia nu apare.nu prezint niciun fel de simptom al unei posibile sarcini(ameteli, greata, "pofte", dureri sau intarirea sanilor).am urmat un tratament cu NORFLOX pentru o infectie urinara.sa fie si asta cauza intarzierii menstruatiei?insa imi este foarte teama de o posibila sarcina.ce sa fac...va rog ajutati-ma cu un sfat...urgeeent!
0
31-12-2008, ora 15:17
alexandru4u
Nu este medic/terapeut
alexandru4u
La Multi Ani tuturor ce viziteaza acest site minunat, , , tin sa ii multumesc domnului doctor k ne ajuta cu sfaturi bune, , va doresc sa aveti cat mai putine probleme legat de sex si nu numai, , , ,
Happy New Year!!!
0
31-12-2008, ora 18:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@asdas: Dupa intreruperea anticonceptionalelor, se intampla frecvent ca menstruatia sa intarzie, unoeri chiar si mai multe luni. Pe de alta parte, nu sunt destule elemente pentru a spune ca o sarcina este exclusa in cazul dv/

@l@ur: Un consult medical este foarte indicat in cazul dv. Pana atunci, faceti un test de sarcina.

@alexandru4u & all: La Multi Ani !
0
01-01-2009, ora 15:23
l@ur@
Nu este medic/terapeut
l@ur@
va multumesc pt raspuns.La Multi Ani!
Adaugă un comentariu / răspuns
558 comentarii 1 2 34 ..... 18 19 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •