intarzieri mari de menstruatie

12-12-2011
lore lore
Nu este medic/terapeut
lore lore
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am 18 ani.pana anul trecut in vara, ciclul menstrual era regulat(vedea fix la data stabilita pe calendar si rar intarzia 2-3 zile), acuma imi intarzie cu saptamanile chiar 1 luna.De anul trecut pana acuma tot asa am tinut'o.Acuma din data de 23 septembrie(de la ultimul ciclu) pana astazi 12 decembrie nu mi'a mai venit deloc.Relatii sexuale am intretin decat o singura data dar protejat si nu am dus la bun sfarsit.Ce as putea sa am?Necesita un consult?Mi s'au recomandat de un medic de familie niste pastile hormonale naturale:'Branca Ursului' timp de 10 zile, de x2 pe zi.Le'am luat decat 3 zile, fiindca am simtit niste stari de rau.Tin sa mentionez ca la fiecare ciclu, am stari de rau, de lesin, varsaturi si dureri groaznice si nu sunt in stare sa stau in picioare.Aceste simptome le am din prima mea zi de ciclu menstrual(13-14 ani parca).
Multumesc.Sfat urgent
4 comentarii
0
12-12-2011, ora 18:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O vizita la doctorul dv ar fi foarte indicată. Dacă va considera necesar, este posibil să vă recomande o ecografie şi/sau anumite dozări hormonale, care să excludă afecţiuni endocrine ce pot îmbrăca manifestările descrise.
0
12-12-2011, ora 18:32
lore lore
Nu este medic/terapeut
lore lore
si nu se poate rezolva cu altceva inafara de hormoni?nu vreau sa imi dau tot corpul peste cap.asta e singura mea teama
0
12-12-2011, ora 22:18
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Daca se constata ca dozarile hormonale sunt in afara limitelor de normalitate inseamna ca tot corpul este afectat. De multe ori tratamentele hormonale ajuta la restabilirea echilibrului.
0
14-12-2011, ora 16:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunt posibile şi tratamente fără hormoni. Dar, mai întâi este necesară excluderea unei afecţiuni endocrine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: