Intepat, taiat...

30-11-2011
Laur12
Nu este medic/terapeut
Laur12
Buna seara. am o problema, astazi la munca am taiat tabla, nu era tabla ruginita era pur si simplu tabla cumparata de cateva zile. Problema e cand am taiato ma intepat o bucata mica de aproximativ jumatate de centimetru un centimetru in vena de la degetul mijlociu. nu sunt foarte sigur ca in vena dar dupa 1 secunda a inceput sa curga sangele (a curs destul de mult), a curs cam 15 secunde apoi sa oprit, degetul sa umflat si acum ma doare putin si tot umflat e, nu foarte tare dar e umflat. credeti ca ar trebuii sa merg la medic? se va infecta?
Multumesc.
4 comentarii
0
30-11-2011, ora 23:34
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, poate ai facut o infectie. Poate ar trebui sa iti faca un antitetanos si sa iei un antibiotic cateva zile - sa nu-ti fi intrat bacterii in sange.
Nu iti dministra tu nimic singur, tabla aia era plina de bacterii. Mergi la medic!
0
30-11-2011, ora 23:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In urgenta, ma refer, acolo au antitetanos.
0
01-12-2011, ora 00:28
Laur12
Nu este medic/terapeut
Laur12
multumesc de sfat.
0
01-12-2011, ora 08:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Trebuie sa mergi la Urgente, ideal Chirurgie Plastica; Microchirurgie Reconstructiva. Atitudinea terapeutica consta, in cazul plagii prin taiere in tabla, la nivelul degetului, in vaccinare antitetanos, toaleta chirurgicala si sutura plagii daca prezentarea s-a facut in primele 6 ore de la producerea accidentului si plaga nu este poluata ( dupa 6 ore, plaga nu se mai sutureaza primar ) pansament, imobilizare, administrare de antibiotic, antihistaminic si reevaluare. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.