Intepaturi in gat

07-07-2009
CodrutaB
Nu este medic/terapeut
CodrutaB
Acum o luna am mancat frigarui si am simtit ca ceva m-a zgariat tare pe gat. Am fost convinsa ca mi-a ramas in gat o aschie de la frigarui. Dupa 3 zile, m-am dus la urgente ORL. Am facut radiografie, nu s-a vazut nimic. La consultul ORL (pe care il suport foarte greu) nu s-a vazut nimic. Ulterior, am facut endoscopie faringiana, tot nimic. Am primit antiinflamatoare, antibiotic. Am urmat tratamentul, si aparent a trecut. La 10 zile insa de la primul simptom, au inceput intepaturi tot mai puternice. M-am internat si, dupa anestezia totala, am fost operata. S-a gasit o punga cu puroi la intrarea in esofag. Am sperat ca totul se va termina. M-au bombardat cu antibiotice si la 3 zile m-au externat. Intepaturile insa se mutasera putin mai sus. Doctorul mi-a dat Augmentin si mi-a spus sa continui sa sug bomboane antiinflamatorii (Strepsils, Septolete, Salviasept). Dupa ce am terminat insa antibioticul, intepaturile din gat tot nu au trecut. Momtentele in care nu simteam aceste intepaturi erau cele in care mancam, beam sau putin timp dupa ce sugeam aceste antiinflamatorii. Ieri am fost iarasi la consult si am facut fibroscopie. Nu s-a vazut nimic nici acum. Si totusi, intepaturile mele continua, pe langa o senzatie de sufocare, din cand in cand, de uscare a gatului, de durere in partea exterioara a gatului.
Nu mai stiu ce sa fac si unde sa merg, pentru ca de o luna ma tot chinui cu analize, medicamente, ceaiuri, si parca aceste intepaturi se plimba prin tot gatul meu, cand mai jos, cand mai sus, gatul pare mai intotdeauna uscat si parca devin tot mai pesimista pe zi ce trece.
Mi-am facut si analizele de sange, doar Monocitele sunt putin crescute, in rest toate sunt ok. Mai astept niste analize de la endocrinolog, dar tiroida, la ecograf, e ok.
Ma puteti ajuta in vreun fel? Vreun sfat? O situatie similara? Sau doar mie mi se intampla toate astea???
4 comentarii
0
08-07-2009, ora 14:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de uscat a mucosei faringiene poate fi combatuta prin
1Vit A uleioasa 4-5- pic la 4 ore administrata in nas in pozitie culcat!
2.Vit A in draj. 1 la 12 ore
3.Xyzal 1 seara.
in rest multe bauturi calde, gargara.
totul 10 zile si mai vorbim
0
08-07-2009, ora 14:56
CodrutaB
Nu este medic/terapeut
CodrutaB
Si trec si toate intepaturile? Ca acestea sunt cele care ma sperie mai tare.
0
14-10-2009, ora 22:41
babica_35
Nu este medic/terapeut
babica_35
Ma numesc Maria si am si eu o situatie la fel de sanatate, ma dosre gatul cind inghit si ma sufoc si cind mananc si cind beau lichide.nici eu nu suport acel consult ORL si nu mai stiu ce sa iau sau ce sa fac sa imi dispara acest disconfort.Este ff neplacut sa traiesti o asemenea experienta, daca doresti sa vb mai multe amanunte intra pe adesa mea de mess babica_35 si mai vb acolo.SANATATE
0
15-10-2009, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
TRebue sa faceti o investigatie.. numita Tranzit esofagian baritat.
este destul de simpla si poate sa clarifice la ce nivel este problema( faringe, esofag.s.a.)
Dupa aceia o sa stiti ce tratament trebue sa faceti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •