Intepaturi in gat si secretii care nu se duc

14-04-2018
OctaviaGav
Nu este medic/terapeut
OctaviaGav
Buna ziua, dle Dr. Valeriu Flueraru! Sunt femeie, am 26 de ani si am o problema de vreo doua saptamani. Simt mereu niste secretii in gat care ma fac sa inghit des dar nu se duc (parca le.simt mai mult spre dreapta decat in centru), plus nod in gat uneori plus intepaturi/ace in gat cand inghit dar numai pe dreapta (de obicei cand inghit saliva, la alimente si lichide nu), uneori ma doare si cartilajul tiroidian pe partea dreapta la exterior. Deci toate sunt pe dreapta. Din cand in cand (de cateva ori pe zi) apare si raguseala dar care trece dupa cateva minute. Senzatiile astea le am intercalat, cand una cand alta, cand toate impreuna (de obicei seara le am pe toate odata). In timpul somnului nu am nici o problema, dar din secunda in care ma trezesc apar si persista pana adorm. Am avut sindron de colon iritabil in urma cu o luna jumate si de atunci evit laptele, citricele, alimentele acre, otet, muraturi, picant, prajeli, cafea, nu fumez, nu alcool, asadar pot spune ca mananc sanatos, exceptand dulciurile, in special ciocolata la care nu am reusit sa renunt si rareori mancam iaurt. De sindromul colonului am scapat cu regimul asta si il mentin, dar a aparut problema cu gatul. Uneori mai simteam si arsuri in gat si luam gaviscon si omez deoarece credeam ca e reflux gastro, dar fara vreun efect notabil, arsura dispare si apare uneori. Am.luat decasept pt gat si simteam ca ma frige in gat, la fel am patit si cand am luat vitamina C, pe care o luasem pt a ma vitaminiza, dar mai tsre ma durea gatul de la ea. Nu pot lua orice medicamente pentru ca alaptez. O sa merg si la orl, dar as vrea daca se poate un raspuns aici, pt linistea mea, ma panichez cand citesc despre cancere in gat si imi e frica sa nu am ceva. Sufar de anxietate de cativa ani. Scuze pentru textul lung, dar am vrut sa expun toate simptomele. Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
15-04-2018, ora 12:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Gaviscon trebuie sunt înainte de culcare. Mare grija ce consumi la cina și Nimic după cina. Faci aciditate în somn când dormi pe dreapta. Asta e motivul problema. Din gat
0
16-04-2018, ora 21:16
OctaviaGav
Nu este medic/terapeut
OctaviaGav
Multumesc mult pentru raspuns! O saptamana frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK