Intepaturi in ochi

01-12-2009
bilibistrok2006
Nu este medic/terapeut
bilibistrok2006
De ieri am inceput sa simt un disconfort in ochiul drept la clipire. Exact ca si cum as avea o geana sau ceva in ochi. Am controlat dar nu am nimic. Pana acum dimineata mi s-a inrosit ochiul si ma inteapa incontinuu la clipire. Despre ce poate fi vorba??
1 comentarii
0
01-12-2009, ora 12:31
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Mergi la un consult oftalmologic , la un serviciu de urgente oftalmologice, trebuie examinat cu atentie polul anterior( corp strain???, se intorc si pleoapele, conjunctivita???, keratita???, iridociclita????, la persoane varstnice poate fi vorba si depsre un atac de glaucom???); Tratamentul este prescris in functie de diagnostic; iti recomand igiena locala cu un sampon " No Tears"dimineata si seara; daca este conjunctivita, trebuie facut examenul sceretiei si eu as prescrie Floxal colir 1picatura de 5 ori pe zi, in amandoi ochii( AO), 10 zile, lacrimi artificiale ( Visustrin sau Lubristil) 1 picatura de 5 ori pe zi, in AO, 10 zile, la 5 minute dupa Floxal;seara, dupa igiena locala cu samponel, Floxal unguent oftalmic -1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor plapebrale, in AO, 10 zile, Ketotifen( Claritine)- 1 tb pe zi seara, 10 zile; pentru keratita, tratamentul este mai complex, se administreaza si Aciclovir tb, unguent, colir cu steroizi; in cazul iridociclitei, se indica tratament cu steroizi local si general, se fac investigatii pentru a stabili etiologia; prin urmare, este important consultul oftalmologic; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.