Intepaturi si pete rosii pe corp in urma efortului, caldurii

28-09-2009
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
In urma cu 7 ani a aparut o MARE PROBLEMA de care nu pot sa scap. Aceasta problema se manifesta prin intepaturi destul de insuportabile, cauzate de efort, caldura si/sau emotii, in urma carora apar niste pete rosii care dispar dupa ~ 5 minute. Prin experienta neplacuta pe care am acumulat-o am observat ca aceasta problema este influentata foarte mult de anotimp si in perioada de iarna atinge apogeul (vara, acele intepaturi urmate intotdeauna de pete rosii sunt in zona fetei si iarna se lasa pana in zona picioarelor). De astfel, am observat ca in urma exercitiilor fizice duse pana la epuizare, reduce intr-o oarecare masura intensitatea intepaturilor, facand exceptie perioada de iarna cand probabil nu poate avea loc procesul de transpiratie...zic si eu. Acum sa va spun si ce mi-a prescris medicul(de familie) pe o perioada de 1 luna (acum 2-3 ani): Calciu, Magneziu, Vitamina D si CALMOGEN. Din toate acele medicamente, doar unul a avut efecte si presupun ca deja stiti. CALMOGEN-UL! Dar nu in totalitate ci reduce destul de bine petele rosii dar nu foarte mult intepaturile. Petele devin sub forma unor puncte rosii. Desigur ca asta nu ma incanta, pentru ca medicamentul nu poate fi luat pe o perioada lunga de timp, in conditiile in care eu am nevoie zilnic. Tin sa mentionez ca de multe ori inainte de intepaturi ma inrosesc la fata si ma incalzesc teribil de tare. Multumesc celor care au avut timp sa citeasca mesajul si sper ca cineva are raspunsul la aceasta problema pe care o am de 7-8 ani si de ce nu...o rezolvare!


Update:

Nu am gasit nici o solutie. Iar vine iarna, iar se accentueaza problemele. Incepand cu septembie (cu 15-20 septembrie) intepaturile nu se rezuma doar pe zona capului ci pe tot corpul. Vara am niste valuri de caldura in corp si intepaturile se rezuma doar in zona capului. Cred ca este si o chestie de la hormoni pentru ca dupa sex se accentueaza intepaturile. De exemplu vara intepaturile se simt pe cap ( spre ex zona care este acoperita cu par) dar dupa sex intepaturile se simt si pe fata. Iarna se simt pe tot corpul cu o intensitate exagerata. Dupa sex totul este accentuat si intepaturile apar foarte usor la diferenta de temperatura ( ex. afara sunt -5 grd si intru intr-un magazin unde probabil sunt 20 si ceva de grade care se simt ca fiind de 40 grd pt ca simt ca explodez la cat de cald se face si urmeaza intepaturile). Vitamine iau in fiecare zi. In lunile iulie si august probabil datorita temperaturilor intepaturile se reduc semnificativ. Probabil se elimina toxinele prin transpiratie. Poate iarna se incinge corpul si porii sunt inchisi si corpul nu poate transpira, zic asta pentru ca intepaturile se reduc atunci cand apar valurile de caldura. Intepaturile apar si la emotie si la efort dar toate conduc la incalzirea corpul care provoaca intepaturile.
Inca ceva de adaugat. Daca tin aragazul deschis sigur intepaturile ating cota maxima. Cred ca si CO2 favorizeaza aceste intepaturi foarte mult.
2 comentarii
0
12-01-2010, ora 21:00
Catalin IS
Nu este medic/terapeut
Catalin IS
Salut! Am si eu aceeasi problema ca tine, am fost la mai multe cabinete anul trecut mi s-a spus ca am sindromul barten sau ceva de genu, oricum cica nu este inca tratament.
0
13-01-2010, ora 15:01
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Poti sa vii te rog cu cateva detalii despre acest sindrom. Am cautat pe internet si nu am gasit nimic.
Cateva detalii despre acest sindrom

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.