Intepaturi si pete rosii pe corp in urma efortului, caldurii, emotiilor...

15-03-2006
george2006
Nu este medic/terapeut
george2006
In urma cu 7 ani a aparut o MARE PROBLEMA de care nu pot sa scap. Aceasta problema se manifesta prin intepaturi destul de insuportabile, cauzate de efort, caldura si/sau emotii, in urma carora apar niste pete rosii care dispar dupa ~ 5 minute. Prin experienta neplacuta pe care am acumulat-o am observat ca aceasta problema este influentata foarte mult de anotimp si in perioada de iarna atinge apogeul (vara, acele intepaturi urmate intotdeauna de pete rosii sunt in zona fetei si iarna se lasa pana in zona picioarelor). De astfel, am observat ca in urma exercitiilor fizice duse pana la epuizare, reduce intr-o oarecare masura intensitatea intepaturilor, facand exceptie perioada de iarna cand probabil nu poate avea loc procesul de transpiratie...zic si eu. Acum sa va spun si ce mi-a prescris medicul(de familie) pe o perioada de 1 luna (acum 2-3 ani): Calciu, Magneziu, Vitamina D si CALMOGEN. Din toate acele medicamente, doar unul a avut efecte si presupun ca deja stiti. CALMOGEN-UL! Dar nu in totalitate ci reduce destul de bine petele rosii dar nu foarte mult intepaturile. Petele devin sub forma unor puncte rosii. Desigur ca asta nu ma incanta, pentru ca medicamentul nu poate fi luat pe o perioada lunga de timp, in conditiile in care eu am nevoie zilnic. Tin sa mentionez ca de multe ori inainte de intepaturi ma inrosesc la fata si ma incalzesc teribil de tare. Multumesc celor care au avut timp sa citeasca mesajul si sper ca cineva are raspunsul la aceasta problema pe care o am de 7-8 ani si de ce nu...o rezolvare!
19 comentarii
0
14-05-2006, ora 00:00
Sergio
Nu este medic/terapeut
Sergio
Salut...si eu am aceleasi simptome. La fel la emotii, caldura, efort in special. La mine la un efor putzin mai intens.
0
29-05-2006, ora 00:00
george2006
Nu este medic/terapeut
george2006
Cert este faptul ca nu exista o rezolvare in urma unui tratament si toti medicii care aud de problema asta se uita ciudat ( eu cred ca nici nu se pomeneste de asa ceva in cartile de specialitate).
SERGIO...si totusi cum reusesti sa faci fata???
Ai incercat vreun tratament?
Eu am incercat cu Clorfeniramin de curand dar reduce numai cu 20% simptomele( bun si asta decat nimic).
0
12-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Medicul de familie nu poate sa le stie pe toate, de aceea exista si dermatologi, si neurologi, dau toate celelalte specialitati. Pot sa presupun ca aveti o urticarie la efort, nu este nimic ciudat in asta, iinvestigatiile in acest sens trebuie mult extinse, analize de singe, problema poate fi si la nivel digestiv, dar cred ca este mai curind legata de terenul atopic, adica de o predispozitie la alergii.Totul se petrece la nivel celular.Dca aveti timp, mergeti la dermatolog., si daca nu reusiti sa fiti bine coordonat, imiputeti scrie -
0
17-12-2006, ora 00:00
costi47
Nu este medic/terapeut
costi47
Aceeasi problema o am si eu cam de 3-4 ani. Nu mai suport. Daca cineva a gasit vreo rezolvare ajutati-ma!
0
07-05-2007, ora 00:00
sandu_ax
Nu este medic/terapeut
sandu_ax
Salut.Eu am o problema de 8 luni, problema cu aparitia unor pete rosii pe toate zonele corpului, pete rosii care sunt si proeminente si care ma manaca in momentul in care sunt mai multe in zona respectiva.Petete se prezinta in forme mai mici si in forme f. mari apar peste tot mai putin pe fata. Am fost internat de doua ori la Bucuresti dar doctorii nu au reusit sa descopere cauza aparitiei acestor pete. Am facut seturi de analize la sange, ecografii 3D, teste alergologice.Am luat o graoza de antihistaminice si am facut si cortinoz, acum sunt pe antibiotice pentru ca se crede ca ar exista o infectie in corp dar nu exista niste analize concludente care sa arate o infectie mare. Am tinut regimuri peste regimuri si am constata ca mancare influnteaza aparitia petelor dar au fost si perioade in care am mancat numai zarzavaturi si ele tot apareau. Va rog daca aveti vre-o idee sau ati trecut prin asa ceva sau treceti va rog sa ma contactati pe adresa de mess -
0
18-06-2007, ora 00:00
allegze
Nu este medic/terapeut
allegze
Mie de 2 ani imi apar pete rosii pe corp si pe fata...acum au inceput sa apara si putin pe maine...dupa cinci minute unele dispar si raman numai punctulete rosii.Nu gasesc care e problema...la fel ca dragu_Dany am incercat sa mananc numai zarzavaturi si tot degeaba. De vreo 2 luni folosesc TRIAMCINOLON S un unguent care dupa ce te dai cu el iti apar tot mai multe pete... dar apoi trec peste 2-3 ore si nu mai apar decat dupa 3-4 zile..cand trebuie sa te dai din nou :|. Nu prea este folositor deoarece cand stai mai ales acum vara fara tricou si soarele iti bate pe piele tot se gasesc sa apara acele pete nesuferite.. Daca stie cineva un medicament pentru aceste reactii as fii foarte fericit..
0
01-01-2008, ora 00:00
COPE
Nu este medic/terapeut
COPE
Probleme, probleme. Eu zic sa multumim Lui Dumnezeu ca avem doar asa ceva. Toate simptomele de aici imi sunt arhicunscute. Poate ar mai trebui adaugat aci si faptul ca intepaturile si petele apar si cand fac o baie in apa fierbinte sau.sex. In plus in perioadele mai grele cu crize mai puternice petele ( in general cele de pe fata ) se unesc si pielea se intareste.Sincer.nici nu mai stiu cum e sa nu am problema asta. Pur si simplu am uitat cum e sa nu te manance pielea de fiecare data cand se schimba temperatura, mi-e cald, am emotii sau fac sport. Am problema asta de vreo 12 - 13 ani. Nu mai stiu cu exactitate. Am luat aproape toti medicii dermatologi din tara la rand. Inclusiv medicina alternativa. Analize, tratamente, cure...etc. NIMIC . Unele chestii au adus inbunatatiri pe termen scurt dar problema revine la fel sau mai grav dupa incetarea oricarui tratament medicamentos. Eu nu vreau tratament. Nu cred ca exista asa ceva.cel putin nu pentru noi cei care avem problema asta. As vrea din suflet doar sa stiu ce am. Va rog. Am primit diagnostice de la alergie la mediu, efort, sensibilitate genetica, alergie pe fond nervos, problema digestiva...etc. Diagnostice date la nimereala fara baza. trebuie sa-i intelegem si pe doctori. In marea lor majoritate era prima data cand se confruntau cu asa ceva - Toate analizele posibile si imposibile sunt in regula -
Oricum.cateva sfaturi pentru acei nefericiti care sufera ca si mine, poate ajut cu ceva.
1 - nu mai lasati doctorii sa faca experimente pe voi. Nu mai luati medicamente. O sa va distrugeti sanatatea. Daca diagnosticul nu e bazat pe ceva concret nu luati pastilele.
2 -- incercati si studiati particularitatile problemei voastre. Fiti fericiti ca semnele de obicei dispar in maximum 15-30 de min, asa ca nu-i un impediment major in a aparea normali in societate.
3 -- o chestie dovedita. Daca stiti ca aveti ceva de facut si vreti sa nu va supere problema face-ti exercitii. Efort maxim 10-15 min -- abdomene +flotari+genoflexiuni - imediat dupa efort veti avea o criza, va reveniti si de obicei aveti siguranta ca cel putin cateva ore n-o sa mai aveti probleme. In plus sportul zilnic nu-i rau pt nimeni.
4 -- nu disperati, bucurati-va de restul lucrurilor frumoase pe care le aveti in viata. Din cate observ boala nu se agraveaza. Ma simt la fel de rau ca acum 13 ani cu cateva fluctuatii pe ici pe colo.
Pentru cei care mai au puterea si taria sa mai incerce le urez succes in gasirea unui diagnostic / tratament adecvat.Si daca au marinimia sa posteze apoi solutia aici pe forul le raman vesnic recunoscator.
PS -- Un semitratament il pot oferi dar nu garantez rezultate. Simptomele mele au scazut in proportie de 50-60% in urma unui singur tratament. - 10 sedinte de acupunctura pentru alergii. Am incercat -- sceptic fiind -- acum vreo 3 ani si lucrurile merg mai bine de atuci. Repet, n-am scapat de problema, dar am ameliorat simptomele. Nu cunosc eficienta lui s pentru altiii care vos sa-l incerce.
Pentru orice fel de informatii sau sugestii nu ezitati sa ma contactati

Va multumesc.
0
17-05-2008, ora 00:00
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Nu se stie pentru ca este ceva nou intrat pe "piata"
Ceva declanseaza problema asta.
O solutie se poate gasi dar e nevoie de studiu.
Avem nevoie de tot forumul medical din lume pentru a gasi un raspuns.
Parerea mea despre acest lucru:

1.Organismul a cread un "scut" defensiv care atunci cand simte ca ceva nu este in regula, actioneaza. Intrebarea este...cu cine se lupta organismul si ce arme foloseste???
0
27-09-2009, ora 15:08
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Nu am gasit nici o solutie. Iar vine iarna, iar se accentueaza problemele. Incepand cu septembie (cu 15-20 septembrie) intepaturile nu se rezuma doar pe zona capului ci pe tot corpul. Vara am niste valuri de caldura in corp si intepaturile se rezuma doar in zona capului. Cred ca este si o chestie de la hormoni pentru ca dupa sex se accentueaza intepaturile. De exemplu vara intepaturile se simt pe cap ( spre ex zona care este acoperita cu par) dar dupa sex intepaturile se simt si pe fata. Iarna se simt pe tot corpul cu o intensitate exagerata. Dupa sex totul este accentuat si intepaturile apar foarte usor la diferenta de temperatura ( ex. afara sunt -5 grd si intru intr-un magazin unde probabil sunt 20 si ceva de grade care se simt ca fiind de 40 grd pt ca simt ca explodez la cat de cald se face si urmeaza intepaturile). Vitamine iau in fiecare zi. In lunile iulie si august probabil datorita temperaturilor intepaturile se reduc semnificativ. Probabil se elimina toxinele prin transpiratie. Poate iarna se incinge corpul si porii sunt inchisi si corpul nu poate transpira, zic asta pentru ca intepaturile se reduc atunci cand apar valurile de caldura. Intepaturile apar si la emotie si la efort dar toate conduc la incalzirea corpul care provoaca intepaturile.
0
27-09-2009, ora 15:14
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Inca ceva de adaugat. Daca tin aragazul deschis sigur intepaturile ating cota maxima. Cred ca si CO2 favorizeaza aceste intepaturi foarte mult
0
09-01-2010, ora 16:18
DannyHD
Nu este medic/terapeut
DannyHD
Salutare

Aceias problema o am si io de vreo cativa ani buni.Mda iarna as m-ai dese aceste probleme
io unu am ajus la concluzia ca sexu dauneaza mult akm depinde cum o faci sex daca faci singur sex ai mari sanse sa te inpli de pete rosi si de intepaturi multe io unu foloseam Peritol este un mediocament neutru care te calmeaza si ati da somnolenta multaaaaaaa dar sa sti ca si rezolva problema dar trebue OPRIT sexu excesiv SOFERI AVETI GRIJA CU ACEST MEDICAMENT CA DORMITI LA VOLAN :p
0
12-01-2010, ora 11:56
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Multumesc pentru raspuns.

Asa este, sexul amplifica extraordinar de mult problema. L-am oprit pentru ca stiu cat de mult afecteaza.

O sa incerc sa vad daca are vreun efect. Noroc ca nu sunt sofer. Oricum eu luam clorfeniramin care da somnolenta.

Sper sa aiba efect si la mine.


Multumesc
0
11-09-2010, ora 18:31
desire
Nu este medic/terapeut
desire
NU exista tratement pentru aceasta boala.Este cauzata de calculator / televizor / becuri si tot ceea ce inseamna tehnologie moderna, daca vreti sa scapati si sa nu mai aveti aceste pete / mancarimi renuntati pentru o perioada la ceea ce inseamna tehnologie.
0
16-04-2012, ora 23:41
Cornel18
Nu este medic/terapeut
Cornel18
Salutare aceeasi problema o am si eu ca a lui George2006...la fel la fel..prima data simt niste intepaturi pe tot corpul iar dupa aceea incep sa imi apara ff multe pe fata, gat, piept, umeri, abdomen.Acum vara este cel mai nasol deoarece apar si mai repede decat iarna...Am fost la medici dermatologi si mi-au dat tratament..o saptamana nu miau aparut deloc...am facut si un test sa vad daca chiar nu imi mai apar si nu mi-au aparut nimic, dar dupa ce am terminat tratamentul au inceput din nou sa apara...(testul a constat in efort la intensitate maxima..de exemplu alergat rapid, exercitii la sala pana la epuizare) Eu unul nu cred ca exista vreun medicament care sa puna stop unei astfel de alergii...Daca cneva a aflat cum sa scap de aceste bubite inestetice care mi-au facut viata un cosmar sa nu ezite sa imi spuna si mie.
0
13-05-2012, ora 11:38
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Zyrtec este cel mai bun pana in acest moment. Nu am incercat claritine sau alte antihistaminice din generatia noua in afara de Zyrtec. La alergie ii zice alergie colinergica.
0
06-12-2013, ora 19:31
Emanuelz
Nu este medic/terapeut
Emanuelz
Salutare la toti ce sufera de aceasta alergie. Vreau sa va zic ca am avut si eu aceste intepaturi cauzate de efort fizic, caldura, emotii, s.a. Nu m-am adresat nici unui dermatolog, nu am luat nici un medicament. Am avut aceasta alergie de pe la 14-15 ani, care a durat vreo 5-6 ani ( nu mai stiu exact) o data, doua ori pe saptamana aveam aceste intepaturi la sigur. Acum am 24 ani si vreau sa va zic ca au disparut aceste intepaturi de la sine, nu am refuzat la mincarea pe care o consumam, si nici la altceva.
Vreau sa va zic ce schimbari au avut in viata, pentru dermatologi, poate va ajuta la diagnosticarea aceste boli.
Cind aveam aceste intepaturi: Locuiam in Moldova, in camera care dormeam aveam lampa ultravioleta (o aprindeam rar) calculator de masa, monitor LCD.
Acum locuiesc in Russia, nu mai am nici calculator de masa nici lampa ultravioleta in camera care dorm. In rest nu am refuzat la nici un fel de alimente pe care le consumam si in trecut, deci sigur ca nu e de la mincare. 100% e ceva legat de tehnologii.
0
05-02-2017, ora 14:26
Dumitru Arsenie
Nu este medic/terapeut
Dumitru Arsenie
Salutare mai este cineva activ ?
0
09-10-2021, ora 21:19
Maria2021
Nu este medic/terapeut
Maria2021
Și eu am aceasta problema, mi s-au spus că e ceva emoționa l însă așa cum spuneți și voi după efort intens, stres, epuizare fizica reapar aceste înțepături. Am luat calciu magneziu zinc d3, omega 3 care mă ajută uneori. Iau și antialergic și pe moment totul pare ok insa reapare la un interval de timp. Am descoperit recent că mi-a ieșit la un esudat nazal stafilococul auriu și asta mi-a a dat mult de gândit. De obicei e prezent cam la 40 la sută din populație și se consideră că nu prea trebuie trecut la rezultatul analizelor așa că nu am știut multi ani am făcut la același laborator de analize și nu apărea nimic. Cum am făcut la un alt laborator mi-a a scris prezenta acestui streptococ care da multe în corp pe piele mai ales când ai sistemul imunitar slăbit te ataca apar panici, înțepături, mici bubițe care dispar apoi roșeața fetei etc Tratamentul e cu antibiotic. Depinde ce tip e și la ce e sensibil pt că sunt și cazuri cu rezistenta la antibiotice. Mie mi-a zis că biseptol sau ciprinol ar fi bun după biograma. Incă nu am inceput tratamentul dar sper sa vad rezultate pozitive. O alta cauza ar putea fi și anumite substanțe chimice folosite la dezinfectarea hainelor, de când am aflat nu mai folosesc haine sh tratate cu folmaldehide fi bromura de metilen care nu ies la spălat ci tb neutralizate chimic cică. Practic din ce am înțeles depinde de sistemul imunitar in mare parte și dacă omori bacterii bune raman cele rele în corp și poți avea probleme și nu recomand antibiotice aiurea că strica flora bacteriana și un anumit echilibru.
0
20-02-2022, ora 09:42
punctexe
Nu este medic/terapeut
punctexe
Salutare,

Si eu am aceasta problema de ani de zile. Eu as lega simptomele de stomac ca fiind declansatorul. Eu de ex am probleme cu refluxul si aciditatea. Concluzia mea este ca alimentatia influenteaza foarte mult aceste intepaturi. Trebuie sa ne dam seama mai exact ce anume cred eu.
Este posibil ca o alimentatie bogata in carne procesata sau lichide acidulate/acide. (Cola/Cafea)
Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •