intepaturi ureche

24-02-2018
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Buna ziua. in decembrie am avut o infectie puternica in gat tratata cu azitrox si lekoklar si am ramas cu un vajait in cap, urechi nu stiu exact unde il aud. La orl am fost si nu am nimic, la neurolog mi a dat stugeron si o injectie cu diprophos pe care nu am facut o caci mf m a speriat in privinta acestei injectii. Problema e ca de cateva zile simt in ureche stanga niste intepaturi care dureaza 1-2 secunde si atat, intepaturi pe care le simt de cateva ori pe zi. De ex.azi mi s a intamat de 3 ori.Un sfat va rog.Multumesc
19 comentarii
0
24-02-2018, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la stomatolog
refaci consult la alt ORL..cu audiograma, timpanograma..si sa vada daca este cazeum in amigdale
vezi ce am scris pe forum despre refluxul gastro-esofagian si cum acidul afecteaza faringele pana sus sub ureche
0
24-02-2018, ora 19:11
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Multumesc frumos. Audiograma am facut si e ok, la gastro am fost, am facut endo- am rsflux, gastrita si un ficat putin gras, plus tiroidita. Voi face o noua vizita la alt orl. Inca o intrebare:vajaitul pe care il aud non stop poate fi un efect advers al lekoklar.ului ( in prospect scrie ceva de genul acesta)?. Si cui sa ma adresez?Inca o data multumesc si o seara placuta!
0
24-02-2018, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu da vina pe antiviotic
vina iti apartine.. ficatul gras nu se face din apa
ficatul gras face sangele gros, vascos... circulatie cerebrala proasta.. vajait in urechi
0
24-02-2018, ora 21:37
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Am inteles. Dar pt ca am primit trat doar cu nexium si meteospasmyl am crezut ca nu e atat de grav. Nici macar o dieta, doar sa nu mananc prajit. Nici macar dr neurolog nu a zis nimic desi ii spusesem rez de la gastro. Multumesc
0
27-02-2018, ora 18:07
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Buna seara. Azi am consultat alt dr orl ist. Diagnostic catar tubar dc am inteles eu bine. Mi s a spus ca e ceva purulent-infectie virala in nara stanga, dar eu nu simt nimic, nu ma jeneaza nu am nadul infundat. Am primit cuminol si antiinflamator. Catarul asta tubar poate da vajaiala in cap/ urechi? Multumesc
0
27-02-2018, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
catarul tubar si otita seroasa
fac parte din problemele urechii medii si infundarea trompei lui Eustache
se face audiograma si timpanograma. care confirma sau infirma aceste diagnostice
0
28-02-2018, ora 15:34
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Multumesc frumos pt raspunsul dvs prompt.Audiograma am facut si e ok, timpanograma nu am facut caci dr nu a zis nimic. Mi a zis ca secretiile purulente din nara stanga poata sa dea intepaturile din ureche.dar eu nu simt ca as avea infectie in nas...iar pt zgomotele din ureche mi a recomandat CT. Pt aceasta investigatie am mers la MF pt dar nu mi a dat trimitere spunand ca sigur zgomotele se datoreaza unei inflamatii care va trece in cateva luni. Pai daca astept cateva luni o iau din loc cu capul. Uneori cand ma ridic de jos simt ca o iau putin spre dreapta desi ameteli nu am.
0
28-02-2018, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai derutat si pe mine complet
nu cred ca ai otita seroasa
mai descrie concret inca odata...
1 ce simptome ai acum, ce te supara...( fara diagnostice )
2 ce tratament faci acum
0
28-02-2018, ora 18:34
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Simptome: intepaturi in urechea stanga cam de 5-6 ori pe zi sicare dureaza 1-2 secunde dar de intensitate mare, zgomote in urechi/cap sub forma de vajait continuu(cel putin asa il percep eu, de parca aud cum imi curge sangele prin vene), si am zile, de ex azi, cand ma doare tot capul (nu doar o zona anume) parca e inflamat/umflat si imi simt pulsul in cap la ceafa, plus ca atunci cand ma ridic am impresia ca ma duc in dreapta sau ca fuge podeaua de sub mine.
Tratament dat ieri de dr orl : cuminol, bixtonim (pe care nu l iau ca nu am nasul infundat desi imi spunea ieri ca vede secretii purulente in nas) si paracetamol sinus .Multumesc, toate bune va doresc.
0
28-02-2018, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 intepaturile. sunt Neuralgie de trigemen ( de la probleme dentare, de la articulatia temporomandibulara, de la curent)
ajuta antineuralgig 1-2 zi
2. zgomotul in ureche, instabilitate, durerea de cap.. sunt simptome de proasta circulatia cerebrala
aici ai de investigat... intestinele si ficatul... acolo se face calitatea sangelui. Varsta si Cate KG ai ????
verificata tensiunea arteriala cat mia des la ambele maini
Clarificat daca alimentatia este corecta, hidratare suficienta ?
0
28-02-2018, ora 21:22
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Am 36 ani, 53 kg, . tensiune 13, 9 si ceva extrasistole in decembrie, in rest cam 11-12 tensiune, desi cand eram mai tanara aveam tensiune 9, 5-9, 6. Probleme dentare nu am dar imi cam trosneste maxilarul cand deschid gura, cand mananc. Intradevar nu beau suficiente lichide dar nici nu simt nevoia. Am colon iritabil si steatoza gr 1. Colesterol 240 in ianuarie, deficit de vit d, dar dr endocrinolog a zis ca toti autoimunii au colesterol mai mare. N am primit nici un fel de tratament pt cele descrise mai sus, doar vit d la insistentele mele.Am inteebat MF daca steatoza poate face sangele vascos si mi s a spus ca nici vorba de asa ceva, si ca totul ar fi in mintea mea.Initial, mi au tiuit ambele urechi aproape 1.30 ore dupa care am ramas cu vajaitul. Va rog sfatuti.ma ce sa fac. Multumesc
0
01-03-2018, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa nu mai consumi NIciodata... lapte dulce, iaurturi, dulciuri cu lapte praf, mezeluri din comert, sucuri
2 ai voie doar putin kefir si branza de vaci, carne slaba ., peste cam 20 % din alimentetia restul Legume, 2-3 fructe pe zi.. pna in orel e17.00 ( dupa cina NImic !!)
3. la trezire 1pahar cu apa, mic dejun, dupa care cei.. tocmai dupa asta ai voie si 1 cafea ( si taotra ziua apa, ceai)
fara sta nu rezolvi cu circulatai cerebrala
acufenele sunt un avertisment.. NU boala
daca la 36 e asa. si nu schimbi nimic la 50 pierzi auzz, vedere, memorie ..sigur, sigur
4 pentru circulatie.. incepe cu Mag+vit B6 1 zi + Cavinton forte 1 zi 3 spatamani, dupa mai vorbim
0
01-03-2018, ora 10:05
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Multumesc din suflet. Sunteti un dr dedicat meseriei sale, ar trebui sa va clonam. Voi urma intocmai sfaturile dvs si revin in 3 saptamani. Toate bune!
0
03-03-2018, ora 06:20
Ionut992
Nu este medic/terapeut
Ionut992
Buna ziua am si eu o problema cara nu imi da pace de 2 luni simt durere ca o intepatura in urechea stanga cand inghit sau casc sau pun presiune am fost la 3 medici orl primul a zis ca nu am nimic ca probabil este o nevralgie al doilea la fel mi au fost curatate urechile al 3 medic mia pus diagnostic de otita externa am urmat tratamentul exact cum mia zis dar problema ca nu a trecut deloc durerea am fost la control si a zis ca e in remisie si ca imi e curata urechea dar durerea e tot acol nu stiu ce sa mai fac unde sa ma mai duc sunt din Oradea si nu mai am incredere sa mai merg la vreun medic.
0
03-03-2018, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intepaturi in ureche.. pot fi
de la infectii si carii dentare
de la rosu in gat si amigdale marite.. provocate de ancare acra, acidulate, citrice
de la coloana cervicala
0
03-03-2018, ora 18:24
Ionut992
Nu este medic/terapeut
Ionut992
Nu stiu daca m am exprimat bine sunt mai mult ca niste junghiuri pt cateva secunde doare destul de tare carii nu am intradevar am fost diagnosticat cu amigdalita cronica dar in urma cu cv ani si ma mir de acol sa fie problema doar dupa cativa ani sa doara urechea, ce mi ati recomanda sa fac macar sa ameliorez e foarte sacaitor de 2 luni.
0
03-03-2018, ora 22:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult ORL sa apese pe amigdale cu apasatorul d elimba sa vada daca nu este caseum in cripte sau un chist amigdalian
2 regim fara mancare acra, acidulate, citrice, otet, lamai
3 tantum verde, voseptol de supt, faringo sprey in gat
4 antineuralgic 1 pe zi. unicul care scoate durerea neurulogica gen sageti. junghiuri...
0
22-03-2018, ora 10:53
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Buna ziua, am revenit cu concluzii dupa cele 3 sapt. de tratament. Nu am mai avut intepaturile in urechea stanga decat in ziua cand s-a racit brusc vremea si a inceput sa ninga, acufenele tot mai sunt prezente, la fel si durerea de cap (dar surda) si uneori am senzatie de ameteala. In schimb mi-am imbunatatit digestia si somnul.De ieri ma doare zona temporo-mandibulara.Luni am facut analize si rezulatul suna cam asa: colesterol 175 ( a scazut de la 240), vsh- 8 (limite 0-30), sideremie 40 (limite 50-170), magneziu 1.76 (1.6-2.6)
0
22-03-2018, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate e cazul sa mergeti si la un stomatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •